Przebudowa Tabernakulum w zabytkowym kościele św. Józefa nw Chorzowie
Kościół wpisany do rejestru zabytków rejestrze pod syg.A/243/09
Pozwolenie Konserwatora Zabytków i Prezydenta Miasta nr13/2015
Tabernakulum – stan historyczny
Tabernakulum przewidziane do przebudowy znajdowało się w centralnym miejscu nastawy ołtarzowej ołtarza przedsoborowego. Wkomponowane zostało w architekturę ołtarza za pomocą ornamentowych pilastrów i przełamane centralnym, ryzolitem gzymsu zdobionego motywem profilowanych obręczy. Elementy obudowy tabernakulum wykonano z drewna obite mosiężną blachą, na które została nałożona mosiężna krata z ażurem w kształcie łusek otaczających dwa krzyże maltańskie umieszczone w okręgach.
Cechy użytkowe.
W przeszłym stanie tabernakulum posiadało rozwierane dwuskrzydłowe drzwiczki o wymiarach: wysokość 43 cm, szerokość 2 x 21 cm.
Ograniczone gabaryty dostępu do tabernakulum / ciągle łamany był krzyż na przykrywie najcenniejszego i największego cyborium na komunikanty/, a także niezgodny z obecnymi przepisami bezpieczeństwa sposób wykonania drzwi /drewniane skrzydła, zewnętrzne zawiasy/ stały się powodem koniecznym do zbudowania właściwego pomieszczenia dla przechowywania Najświętszych Postaci w Rzymskokatolickim Kościele Św. Józefa.
Przebudowa tabernakulum
- Przebudowa polegała na demontażu starego tabernakulum,
- Zdemontowane ornamentowe pilastry posłużyły do wykonania form, z których zostały odlane z mosiądzu nowe pilastry o wysokości powiększonej o 10 cm,
- Z grubej blachy mosiężnej zostały wykonane nowe kraty na wzór oryginalnych,
- Zostały wykonane nowe drzwi o konstrukcji stalowej, obłożone blachą mosiężną matowaną, na które zainstalowano elementy nowych pilastrów i kraty. Nowe drzwi zostały wyposażone w kryte, wewnętrzne zawiasy oraz zamek spełniający przepisy właściwego zabezpieczenia Najświętszego Sakramentu.
Cechy użytkowe.
- Po przebudowie drzwi do tabernakulum zostały powiększone do wymiarów: wysokość 53 cm, szerokość 62 cm,
- Powiększenie drzwi tabernakulum pozwoli na stosowanie sprzętu liturgicznego dostosowane do aktualnych potrzeb / naczynia liturgiczne na komunikanty i monstrancję,
- Wymiana konstrukcji drzwi oraz sposobu zamykania jest teraz zgodna z obowiązującymi przepisami prawa kanonicznego,
- Ze względu na głębokość nowego tabernakulum zostało wyposażone w ruchomą podstawę, która umożliwia wysuwanie naczyń liturgicznych na wyciągnięcie ręki.
Względy estetyczne.
Intencją projektu przebudowy była jak najmniejsza ingerencja wizualna w zabytkową nastawę ołtarzową, przy najbardziej skutecznym rozwiązaniu problemów z obecnym użytkowaniem tabernakulum, co ilustrują fotografie.
Podsumowanie.
Projekt został wykonany przez Biuro Architektoniczne GORGOŃ z Katowic, które od 23 lat czuwa nad właściwym wyposażeniem wnętrza kościoła.
Dziękuję zatem bardzo w imieniu Parafii za kolejny element, który nadaje naszemu kościołowi kontynuowanie zamysłu pierwszych budowniczych a zarazem czyni z naszego kościoła niepowtarzalny charakter. Możemy być dumni, jako spadkobiercy tradycji mieszkańców „ Józefki” z tego, że miejsce kultu Pana Boga jest takie piękne.
Proboszcz
Ks. Antoni Klemens