Zamiar ochrzczenia dziecka należy zgłosić osobiście w kancelarii parafialnej – może to uczynić matka, ojciec lub prawny opiekun dziecka.
POTRZEBNE DOKUMENTY
- dowód osobisty osoby zgłaszającej;
- akt urodzenia dziecka;
- formularz zgłoszeniowy (w jednej z wymienionych niżej opcji):
- zaświadczenia o praktykowaniu wiary (świadectwa kwalifikacyjne) od każdego z rodziców chrzestnych (nie jest tym dokumentem świadectwo bierzmowania; zaświadczenie jest wymagane, jeżeli dany rodzic chrzestny mieszka poza parafią, w której ma być ochrzczone dziecko; takie zaświadczenie wydaje parafia, na której terenie mieszka dany rodzic chrzestny) – rodzic chrzestny z zagranicy we własnym zakresie sporządza oświadczenie, że chce spełniać zobowiązania rodzica chrzestnego;
- zezwolenie na udzielenie sakramentu chrztu świętego (dotyczy sytuacji, gdy rodzice dziecka nie mieszkają na terenie naszej parafii; takie zezwolenie wydaje parafia, na której terenie mieszkają rodzice dziecka).
Wszystkie niezbędne dokumenty należy dostarczyć do kancelarii parafialnej najpóźniej na dwa tygodnie przed planowaną datą chrztu.
Do godziwego ochrzczenia dziecka wymaga się, aby istniała uzasadniona nadzieja, że dziecko będzie wychowane po katolicku. Jeśli tej nadziei nie ma (np. rodzice dziecka żyją bez sakramentu małżeństwa, choć nie mają przeszkód, by ten sakrament przyjąć, lub rodzice dziecka nie uczestniczą w życiu Kościoła, zaniedbując życie sakramentalne, szczególnie uczestnictwo w niedzielnej Mszy Świętej), chrzest należy odłożyć, zgodnie z postanowieniami prawa partykularnego, powiadamiając rodziców o przyczynie. (por. Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 868 §1)
Zaleca się, aby przed chrztem rodzice, o ile stan prawny im na to pozwala, jak również rodzice chrzestni, przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania.
KATECHEZA PRZEDCHRZCIELNA
Rodzice dziecka i rodzice chrzestni zobowiązani są do uczestnictwa w katechezie (nauce) przedchrzcielnej.
W naszej parafii katechezy przedchrzcielne odbywają się w czwartek przed pierwszą niedzielą miesiąca o godz. 18.45 w kościele, w salce przy prezbiterium.
W takiej katechezie można wziąć udział także w innej parafii; wówczas uczestnictwo w katechezie powinno zostać udokumentowane poprzez stosowne zaświadczenie, które należy przedłożyć w kancelarii parafialnej.
POZOSTAŁE TERMINY KATECHEZ PRZEDCHRZCIELNYCH W ROKU 2024:
29 sierpnia, 26 września, 31 października, 28 listopada
TERMINY KATECHEZ PRZEDCHRZCIELNYCH W ROKU 2025:
2 stycznia, 30 stycznia, 27 lutego, 3 kwietnia, 30 kwietnia, 29 maja, 24 lipca, 4 września, 2 października, 30 października, 4 grudnia
TERMIN CHRZTU
Sakrament chrztu udzielany jest w naszej parafii w każdą pierwszą niedzielę miesiąca podczas Mszy Świętej o godz. 15.00.
Sakrament chrztu może zostać udzielony także w każdą inną niedzielę po Mszy Świętej o godz. 12.00.
W czasie wakacji letnich 2025 odbywać się będzie tylko jedna Msza Święta z udzielaniem chrztu – 27 lipca o 12.00.
Gdyby chrzest, z różnych przyczyn, miał zostać przełożony na inny termin, należy o tym fakcie poinformować kancelarię parafialną.
WARUNKI, JAKIM POWINNI ODPOWIADAĆ RODZICE CHRZESTNI WEDŁUG PRZEPISÓW PRAWA KANONICZNEGO
Kanon 872:
Przyjmujący chrzest powinien mieć, jeśli to możliwe, chrzestnego. Ma on dorosłemu towarzyszyć w chrześcijańskim wtajemniczeniu, a dziecko wraz z rodzicami przedstawić do chrztu oraz pomagać, żeby ochrzczony prowadził życie chrześcijańskie odpowiadające przyjętemu sakramentowi i wypełniał wiernie złączone z nim obowiązki.
Chrzestnym może być jedynie katolik praktykujący, który przyjął trzy sakramenty wtajemniczenia: chrzest, bierzmowanie i Eucharystię, który wolny jest od jakiejkolwiek kary kanonicznej oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić, a także ma ukończone 16 lat.
Decyzję, czy godność rodzica chrzestnego mogą sprawować osoby żyjące w związku cywilnym (bez ślubu kościelnego), podejmuje proboszcz parafii zamieszkania rodzica chrzestnego po przeprowadzeniu z daną osobą stosownej rozmowy - każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie.
Dziecko może mieć dwoje chrzestnych, tylko jednego rodzica chrzestnego lub może nie mieć żadnego. Chrzestnym nie może być ojciec ani matka przyjmującego chrzest.