Zaproszenie na pielgrzymkę do Ziemi Świętej

Ośmiodniową pielgrzymkę zaplanowaliśmy od 8 do 15 listopada 2014 roku. Obejmuje ona terytorium Izraela i Jordanii. Szczegółowy program przedstawia się następująco:

DZIEŃ 1 Zbiórka uczestników na lotnisku w Katowicach. Wylot do Izraela. Przylot na lotnisko Ben Guriona w Tel Awiwie. Przejazd w kierunku Galilei do Nazaretu lub Tyberiady na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 2 Śniadanie. Nawiedzimy Bazylikę Zwiastowania NMP wraz z grotą Zwiastowania w Nazarecie. Udamy się do Kościoła św. Józefa, gdzie znajdował się dom Świętej Rodziny. W tym miejscu Pan Jezus mieszkał 30 lat zanim poszedł wypełnić misję głoszenia Słowa Bożego. Przejazd do Kany Galilejskiej, miejsca pierwszego cudu Jezusa. Pan Jezus uświęcił w tym miejscu swoją obecnością małżeństwo młodych, a małżeństwa odnowią swoje przyrzeczenia składane w dniu ślubu. Przejazd do Hajfy położonej u stóp Góry Karmel. Nawiedzimy sanktuarium Stella Maris – Matki Boskiej Szkaplerznej. Według Karmelitów kościół i klasztor zostały wzniesione nad jaskinią, w której miał mieszkać prorok Eliasz. W klasztorze znajdują się malowidła sufitowe przedstawiające proroka i słynny wóz ognisty, króla Dawida z harfą, proroków Izajasza, Ezechiela oraz innych. Udamy się także na spacer po ogrodach Bahajów. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 3 Śniadanie. Przejazd do Tabgha, aby zwiedzić Kościół Prymatu zbudowany na przystani z czasów rzymskich gdzie Pan Jezus po Zmartwychwstaniu objawił się uczniom. W tym miejscu pytał też św. Piotra o miłość gdy przekazywał mu prymat w Kościele Świętym. Będziemy też w kościele Rozmnożenia Chleba i Ryb – to w tym miejscu nakarmił Pan Jezus 5 tysięcy mężczyzn nie licząc kobiet i dzieci. Zobaczymy również Górę Błogosławieństw gdzie wygłosił Pan Jezus osiem błogosławieństw będących dla chrześcijanina drogowskazami na drodze do nieba. W Kafarnaum zobaczymy fundamenty Domu św. Piotra znajdujące się pod ośmiobocznym kościołem oraz ruiny Synagogi, której fundamenty pamiętają pobyt Pana Jezusa w tym mieście i wygłoszenie w Synagodze mowy Eucharystycznej. Następnie rejs statkiem przez Jezioro Genezaret. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 4 Śniadanie. Przejazd do Jordanii. Udamy się na Górę Nebo, podawanej w tradycji jako miejsce śmierci Mojżesza. Z tego miejsca biblijny Mojżesz miał zobaczyć ziemię obiecaną, do której jednak nie było mu dane wkroczyć razem z plemionami Izraelskimi. Obecnie znajduje się tu Sanktuarium Mojżesza z parkiem archeologicznym. Przejazd nad Zatokę Akaba. Wypoczynek i plażowanie nad Morzem Czerwonym. Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 5 Śniadanie. Przejazd do Petry. Całodzienne zwiedzanie miasta – starożytnego zespołu grobowców i świątyń Nabatejczyków z III w p.n.e. wykutych w różowawej skale ze „słynnym skarbcem” – jedną z najpiękniejszych budowli starożytności, ukrytą w górach południowej Jordanii. Obecna Petra to ruiny miasta, które położone jest w skalnej dolinie. Do tego miejsca prowadzi jedynie wąska droga wśród skał wąwozu As-Sik, którego ściany osiągają 70 metrów. Petra słynie z licznych budowli wykutych w skałach. Mieszkańcy nazywali Petrę Rakmu, co oznaczało „wielobarwną”. Zwiedzimy skarbiec, amfiteatr, grobowce królewskie. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 6 Śniadanie. Podczas przejazdu w kierunku Jerozolimy zatrzymamy się w Masadzie. Zobaczymy ruiny twierdzy żydowskiej, która stała się symbolem oporu Narodu Wybranego przeciw rzymskim okupantom i ciemiężcom. Przejazd do Betlejem. Udamy się na Pole Pasterzy by stanąć w miejscu, w którym pastuszkowie otrzymali dobrą nowinę. Nawiedzimy bazylikę Narodzenia Pańskiego – główne sanktuarium chrześcijaństwa, z kryptą, w której znajduje się Grota Narodzenia. W Centrum groty zobaczymy ołtarz, pod którym umieszczona jest czternastoramienna srebrna gwiazda z łacińskim napisem oznaczającym w tłumaczeniu „Tu z Maryi Dziewicy Narodził się Jezus Chrystus 1717”. Obok znajduje się ołtarz żłóbka. Nawiedzimy także kościół św. Katarzyny oraz Grotę św. Hieronima i Grotę Mleczną. Przejazd do Jerozolimy na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 7 Udamy się do Bazyliki Grobu Pańskiego. Msza Św. Powrót do hotelu na śniadanie. Zwiedzanie miasta, którego początek sięga drugiego tysiąclecia p.n.e. rozpoczniemy od wizyty na Górze Oliwnej skąd roztacza się zapierający dech panoramiczny widok miasta. Następnie zwiedzimy sanktuarium Wniebowstąpienia oraz kościół Pater Noster wraz z Grotą znajdujący się w miejscu, w którym Jezus nauczał modlitwy „Ojcze Nasz”. Na terenie kościoła i w otaczających krużgankach umieszczono 139 tablic z Modlitwą Pańską w różnych językach, w tym także w języku polskim oraz kaszubskim. Drogą Niedzieli Palmowej udamy się w kierunku doliny Cedronu nawiedzając Kaplicę Dominus Flevit (Pan zapłakał). Nawiedzimy także Ogród Getsemani i bazylikę Agonii nazywaną też kościołem Wszystkich Narodów. Kolejnym miejscem naszych odwiedzin będzie Ściana Płaczu. Jest to pozostałość zewnętrznego muru po drugiej świątyni jerozolimskiej, zbudowanej w VI w p.n.e. na miejscu świątyni wzniesionej przez Salomona. Następnie udamy się do Wieczernika. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 8 We wczesnych godzinach porannych udamy się ulicą Via Dolorosa na Drogę Krzyżową, którą rozpoczniemy koło kaplicy Biczowania i bazyliki Ecce Homo. Stacjami Drogi Krzyżowej dotrzemy do bazyliki Grobu Pańskiego, w której wnętrzu znajdują się ostatnie stacje m.in. kamień namaszczenia. Na dłużej zatrzymamy się przy IV stacji. Znajduje się tu kaplica Adoracji Najświętszego Sakramentu z przepięknym ołtarzem autorstwa polskiego artysty. Powrót do hotelu na śniadanie. Dalsze zwiedzanie Starego Miasta Jerozolimy rozpoczniemy od Bramy św. Szczepana skąd udamy się do kościoła św. Anny – romańskiego kościoła z XII w., najlepiej zachowanego zabytku z okresu wypraw krzyżowych, upamiętniającego narodziny Matki Bożej oraz do Sadzawki Betesda. Transfer na lotnisko. Wylot powrotny do Pyrzowic, zakończenie pielgrzymki.

CENA: 4.500 PLN + 200 USD

Świadczenia zawarte w cenie:
” Przelot samolotem na trasie Pyrzowice-Tel Awiw-Pyrzowice
” 7 noclegów w hotelach o standardzie 3*+, pokoje 2 os. z łazienkami
” 7 śniadań, 7 obiadokolacji,
” przejazdy klimatyzowanym autokarem
” opiekę pilota – przewodnika
” bilety wstępu do odwiedzanych obiektów + opłatę za przewodników
” wizę wjazdową do Jordanii
” aparaty słuchawkowe
” napiwki
” ubezpieczenie: NNW i KL wraz z Assistance oraz KL od chorób przewlekłych.
” transfer z Chorzowa na lotnisko w Pyrzowicach i z powrotem

UWAGI:
” Jest to PIELGRZYMKA z opieką duchową kapłana ( Ks. prob. Antoni KLEMENS) i możliwością udziału w Mszach św.
” Program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom.
” Dopłata do pokoju 1-osobowego na czas pielgrzymki wynosi 250 USD
” DOKUMENTY: paszport, w którym nie może być pieczęci Syrii, Iranu, Libanu czy Libii.

ZAPISY: w kancelarii parafialnej w godzinach jej urzędowania. Przy zapisie należy wpłacić zaliczkę na poczet wyjazdu w wysokości 1.000 zł oraz podać dane wyjeżdzającego: imię i nazwisko, dokładny adres, PESEL, numer paszportu (musi być ważny co najmniej do maja 2015 roku) i telefon kontaktowy. O terminie pierwszego organizacyjnego spotkania poinformujemy.