Tabernakulum

Przebudowa Tabernakulum w zabytkowym kościele św. Józefa nw Chorzowie

Kościół wpisany do rejestru zabytków rejestrze pod syg.A/243/09

Pozwolenie Konserwatora Zabytków i Prezydenta Miasta nr13/2015

 1. Tabernakulum – stan historyczny

Tabernakulum przewidziane do przebudowy znajdowało się w centralnym miejscu nastawy ołtarzowej ołtarza przedsoborowego. Wkomponowane zostało w architekturę ołtarza za pomocą ornamentowych pilastrów i przełamane centralnym, ryzolitem gzymsu zdobionego motywem profilowanych obręczy. Elementy obudowy tabernakulum wykonano z drewna obite mosiężną blachą, na które została nałożona mosiężna krata z ażurem w kształcie łusek otaczających dwa krzyże maltańskie umieszczone w okręgach.

 1. Cechy użytkowe.

W przeszłym stanie tabernakulum posiadało rozwierane dwuskrzydłowe drzwiczki o wymiarach: wysokość 43 cm, szerokość 2 x 21 cm.

Ograniczone gabaryty dostępu do tabernakulum / ciągle łamany był krzyż na przykrywie najcenniejszego i największego  cyborium na komunikanty/, a także niezgodny z obecnymi przepisami bezpieczeństwa sposób wykonania drzwi /drewniane skrzydła, zewnętrzne zawiasy/ stały się powodem koniecznym do zbudowania właściwego pomieszczenia dla przechowywania Najświętszych Postaci w Rzymskokatolickim Kościele Św. Józefa.

 1. Przebudowa tabernakulum
 • Przebudowa polegała na demontażu starego tabernakulum
 • Zdemontowane ornamentowe pilastry posłużyły do wykonania form, z których zostały odlane z mosiądzu nowe pilastry  o wysokości powiększonej o 10 cm,
 • Z grubej blachy  mosiężnej zostały wykonane nowe kraty na wzór oryginalnych
 • Zostały wykonane nowe drzwi o konstrukcji stalowej, obłożone blachą mosiężną matowaną, na które zainstalowano elementy nowych pilastrów i kraty. Nowe drzwi zostały wyposażone w kryte, wewnętrzne zawiasy oraz zamek spełniający przepisy właściwego zabezpieczenia Najświętszego Sakramentu
 1. Cechy użytkowe.
 • Po przebudowie drzwi do tabernakulum zostały powiększone do wymiarów: wysokość 53 cm, szerokość 62 cm
 • Powiększenie drzwi tabernakulum pozwoli na stosowanie sprzętu liturgicznego dostosowane do aktualnych potrzeb / naczynia liturgiczne na komunikanty i monstrancję/
 • Wymiana konstrukcji drzwi oraz sposobu zamykania jest teraz zgodna z obowiązującymi przepisami prawa kanonicznego.
 • Ze względu na głębokość nowego tabernakulum zostało wyposażone w ruchomą podstawę, która umożliwia wysuwanie naczyń liturgicznych na wyciągnięcie ręki.
 1. Względy estetyczne.

Intencją projektu przebudowy była jak najmniejsza ingerencja wizualna w zabytkową nastawę ołtarzową, przy najbardziej skutecznym rozwiązaniu problemów z obecnym użytkowaniem tabernakulum, co ilustrują fotografie.

Podsumowanie.

            Projekt został wykonany przez Biuro Architektoniczne GORGOŃ z Katowic, które od 23 lat czuwa nad właściwym wyposażeniem wnętrza kościoła.

Dziękuję zatem bardzo w imieniu Parafii za kolejny element, który nadaje naszemu kościołowi kontynuowanie zamysłu pierwszych budowniczych a zarazem czyni z naszego kościoła niepowtarzalny charakter. Możemy być dumni, jako spadkobiercy tradycji mieszkańców „ Józefki” z tego, że miejsce kultu Pana Boga jest takie piękne.

 

Proboszcz

Ks. Antoni Klemens


autor zdjęć. Janusz Karaś.