06.07. – 13.07.2014

Sprawy cmentarza

Co jakiś czas na łamach naszej gazetki informujemy parafian ważnych sprawach, które dotyczą naszego cmentarza. Cmentarz to niezwykle ważna część terytorium parafii, która objęta jest naszą szczególną troską. Dlatego też kierując się troską i odpowiedzialnością szczegółowo i rzetelnie informujemy o wszystkim co cmentarza dotyczy, a więc jego stanu, prowadzonych na nim prac, przepisów prawnych dotyczących korzystania z niego i codziennego utrzymywania.

Odwiedzający w ostatnich dniach mogiły swoich bliskich na naszym cmentarzu zauważyli, że wiele grobów się zapadło tworząc niebezpieczne wyrwy. Szkody te to efekt niezwykle intensywnego deszczu, który padał przez cały ostatni poniedziałek (30 czerwca). Spadło tyle wody, że ziemia szybko rozmiękła i potworzyła nieprzyjemne, szkodzące grobom i ich opiekunom szkody.

Od wtorku przychodzą do grabarzy oraz do kancelarii parafialnej opiekunowie grobów, które ucierpiały podczas ulewy, z pretensjami i żądaniem natychmiastowej naprawy powstałych szkód. Nie za bardzo przemawiały argumenty, że to nie wina parafii, ani pracowników cmentarza. Na domiar złego jest tych grobów kilkadziesiąt na całym cmentarzu i trzeba czasu, by je na powrót odtworzyć i wyrównać. Robimy to sukcesywnie, aby dobrze i jak najszybciej naprawić wszystkie szkody. Jednakże nie możemy przy tym zaniedbywać innych bieżących prac, które są konieczne dla codziennego funkcjonowania cmentarza. Są pogrzeby, które trzeba przygotować, są prace porządkowe na grobach (formowanie mogił, zakładanie skrzyń drewnianych, stawianie pomników zdemontowanych przy okazji pogrzebów), które musimy wykonać w pierwszej kolejności. Dlatego też prosimy wszystkich, którzy zauważyli szkodę, a nie zostały jeszcze groby poprawione o cierpliwość i zrozumienie. Prosimy nie ponaglać grabarzy i nie wymuszać na nich natychmiastowej interwencji ponieważ mają oni codzienny plan prac terminowych, które muszą bezwzględnie wykonać. Mamy na cmentarzu prawie 7.000 grobów i tylko 3 pracowników, więc zakres i obszar prac powinien dać wszystkim do myślenia.

Przy okazji ostatnich szkód zapadnięcia się grobów jest jeszcze jedna prośba. Otóż przy okazji pogrzebu dzierżawca miejsca bardzo często chce, aby grób był jak najszybciej uporządkowany (uformowana mogiła) i natychmiast założona skrzynia drewniana, albo od razu ponownie zmontowany nagrobek, który do pogrzebu musiał zostać rozebrany. Tłumaczymy wtedy, że pośpiech w tych przypadkach nie jest wskazany, bo ziemia w różnych miejscach cmentarza zachowuje się różnie i potrzebuje czasu, aby się porządnie „uleżała”. Jednakże w większości przypadków te argumenty nie docierają do osób zainteresowanych, które JUŻ chcą mieć wszystko zrobione na tzw. tip-top. Efektem tego pośpiechu jest fakt, że krótko po np. założeniu formy drewnianej i uporządkowaniu obejścia grobu, ziemia się zapada i całą robotę trzeba powtórzyć jeszcze raz. To samo dotyczy nagrobków.

Serdecznie prosimy zatem wszystkich, którzy byli ostatnio lub będą organizować pogrzeb, aby zdali się na doświadczenie i rady tych, którzy o cmentarzu i grobach wiedzą najwięcej, bo praktykują przy nich na co dzień w różnych sytuacjach. Nie odbierajmy także odpowiedzi grabarzy, że „jeszcze jest za wczas na pomnik lub skrzynię na tym grobie” jako przejaw ich złej woli lub unikania pracy, ale jako dobrą radę, bo któż lepiej nie będzie się w temacie cmentarza i grobów poruszał jak właśnie oni.

  • 00
  • 01
  • 02
  • 03
  • 04