Podsumowanie Roku 2013 cz. 2

Rok 2013 obfitował w wiele większych i mniejszych wydarzeń, które wpisują się w księgę historii naszej parafii. Chronologicznie przypomnimy: – Przedstawienia jasełka naszych przedszkolaków (Przedszkole nr 7 i 26), – podczas Sum świątecznych (Wielkanoc i Boże Narodzenie) mogliśmy usłyszeć w naszym kościele orkiestrę dętą, – 14 kwietnia z okazji rocznicy konsekracji naszej świątyni odbył się koncert w ramach festiwalu „Chorzowska Wiosna Muzyczna”, a wystąpiła grupa muzyków „Krios Quartet” w ramach VIII Międzynarodowego Festiwalu im .G. Gorczyckiego, odbył się także koncert orkiestry kameralnej „perTutii” – to młodzież naszej parafii, która uświetnia nam także co roku Triduum Paschalne, – w czerwcu gościliśmy duet śpiewaczek z Ukrainy, – w kwietniu już po raz trzynasty odbył się Odpustowy
Festyn „U JÓZIA”, – w krypcie naszego kościoła, w Galerii „Pod schodami u Józefa” obyła się wystawa prac malarskich młodych artystów-plastyków Zuzanny Glisty i Kamila Kałużnego.

Ponadto warte zauważenia są także: – Rekolekcje Wielkopostne, które w tym roku wygłosił nam ks. dr hab. Jerzy Dadaczyński, – Procesja Bożego Ciała, która po raz pierwszy w historii tej parafii zawitała na osiedle „Pnioki”, – w czerwcu pożegnaliśmy kończących posługę w naszej parafii: siostrę Wiolettę Danutę Stawik, a także księży: Jana Sołtysika i Krzysztofa Kregla, którzy zostali skierowani na inne placówki.

Jak co roku nie zapomnieliśmy o naszych działkowcach organizując Mszę św. dożynkową, święciliśmy pojazdy przy okazji wspomnienia św. Krzysztofa, a wspólnie z Caritas Polska przeprowadziliśmy akcję „TORNISTER PEŁEN UŚMIECHU” i przygotowaliśmy we wrześniu ponad 40 wyprawek dla pierwszoklasistów.
W sierpniu rozpoczął swoją działalność w naszej parafii „Parafialny Punkt Konsultacyjny” skierowany do ludzi borykających się z różnego rodzaju uzależnieniami. Prowadzi go w każdą pierwszą i trzecią środę miesiąca pan Dariusz Pietrek. Oprócz tego od kilku lat z powodzeniem czynny jest w każdy czwartek w naszej kancelarii parafialnej Punkt Porad Prawnych, którym zajmuje się pan Jerzy Grabiański.

Od sierpnia mamy nowych wikariuszy ks. Krzysztofa Patasa i ks. Pawła Kaczmarczyka, którzy już się ładnie zadomowili i z pewną świeżością duszpasterską służą naszej wspólnocie. Od września dwa razy w miesiącu ponad 20. osób spotykało się na prowadzonych są przez ks. Pawła Kaczmarczyka Spotkaniach Biblijnych. To nowa forma pogłębiania naszej wiary i wiedzy o Piśmie Świętym.

Cztery razy w roku organizowaliśmy spotkania dla Narzeczonych całego Dekanatu Chorzów. Te dni skupienia są dość popularne, bo przyjeżdżają na nie narzeczeni z innych parafii ościennych miast.

Dwa razy spotykali się w naszym kościele wszyscy kapłani pracujący w Dekanacie Chorzów podczas Czwartków Formacyjnych. Ostatnie spotkanie (12.XII) zaszczycił swoją obecnością, w związku z czekającą nas wiosną 2014 roku wizytacją biskupią sam Metropolita Górnośląski ks. abp Wiktor Skworc.

Trzykrotnie w mijającym roku odbyła się sesja Parafialnej Rady Duszpasterskiej, która zajmowała się najważniejszymi problemami parafii oraz trwającego II Synodu Archidiecezji Katowickiej.
Ładnie działa poniedziałkowa Grupa Modlitewna. To specyficzne 20. osób, które chcą pobyć z Jezusem Eucharystycznym i w nieco inny sposób adorować Go. Zachęcamy do włączenia się w modlitwę w każdy poniedziałek o 19.00.

Włączyliśmy się żywo w akcję Urzędu Miasta „Budżet obywatelski”. Prowadziliśmy swoimi ankietami i głosami bój o fundusze na wybrukowanie placu kościelnego. Niestety przegraliśmy batalię, ale jest dla nas światełko nadziei, bowiem budżet miasta na rok 2014 przewiduje środki na sfinansowanie i zrealizowanie tej jakże potrzebnej nie tylko dla wierzących inwestycji.

W kwietniu z inicjatywy rodziców naszej parafii powstała tzw. „Róża Dzieci”. Od października przemianowana na „Różę Rodziców”, w której rodzice modlą się codziennie za swoje dzieci. To bardzo ładna i niezwykle budująca inicjatywa, która wyszła bezpośrednio od parafian. Pięknie wpisuje się w rozpoczęty w grudniu w naszej archidiecezji Rok Rodziny. Czujemy potrzebę otaczania swoich dzieci nie tylko codziennymi potrzebami, tymi przyziemnymi, ale nie zapominamy też, że wszystko winno odbywać się z Bogiem i w Bogu.

W kwietniu pożegnaliśmy w naszym kościele śp. Ks. Joachima Smołkę, dawnego wikariusza naszej parafii, który przez 10 lat był rektorem nie istniejącej już dziś kaplicy w domu parafialnym przy ul. Pudlerskiej. Wolą zmarłego było spocząć na naszym cmentarzu, obok proboszcza śp. Jana Nity. Tak też się stało.

W listopadzie na 106. Urodziny naszego kościoła „zafundowaliśmy” mu replikę przepięknej Ikony rzymskiej z wizerunkiem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Obecnie czekamy na jej godną oprawę i ostateczne umieszczenie nad relikwiami bł. Jana Pawła II. Tym samym od listopada wprowadziliśmy w każdą środę wieczorem nabożeństwo do Matki Nieustającej Pomocy. Dobrze się już ono wpisało w harmonogram nabożeństw w naszym kościele, co potwierdza coraz większa ilość czcicieli tejże Ikony.

W czwartek przed świętami Bożego Narodzenia już po raz siedemnasty zorganizowaliśmy przy pomocy Szkoły Podstawowej Nr 17 WIGILIĘ PARAFIALNĄ dla osób samotnych i starszych. To bardzo potrzebne i bardzo budujące w tym świątecznym czasie wydarzenie w dziejach naszej parafii. Zakup tegorocznych opłatków i świec przyczynił się do tego, że ci, którzy są sami, a także ci którym zwyczajnie „nie starcza” mogli zasiąść do wigilijnej wieczerzy i kosztować specjałów przygotowanych przez panie ze szkolnej stołówki. Specjalne podziękowania kierujemy do uczniów Szkoły Podstawowej Nr 17 i katechetów Beaty Dendra i Tadeusza Kokotowi, którzy przygotowali specjalnie na tę okazję przedstawienie jasełkowe (foto poniżej, a więcej zdjęć z Wigilii stronie internetowej naszej parafii www.sw-jozef-chorzow.pl). Dostarczyło ono uczestnikom spotkania wiele radości i wzruszeń. Parafia nasza jak co roku nie zamykała się jedynie w granicach parafii, ale pielgrzymowała do wielu miejsc w kraju i Europie. Poza tradycyjnymi już pielgrzymkami kobiet i mężczyzn do Piekar Śl., we wrześniu jak co roku licznie zebraliśmy się na Pielgrzymce Dekanatu Chorzów. Dzieci komunijne w swojej pielgrzymce dziękczynnej odwiedziły Łagiewniki, Kalwarię Zebrzydowską i Wadowice, a bierzmowańcy Łagiewniki i Tyniec. Ponadto odbyły się rekreacyjno-pielgrzymkowe wyjazdy parafialne: na kulig do Wisły oraz do tyskiego Browaru, do kopalni Guido w Zabrzu i na kolędowanie z przedstawicielami znanego śląskiego zespołu „Antyki” do Szymocic. W lipcu grupa parafian rekreacyjnie odwiedziła baseny termalne w Bukowinie Tatrzańskiej i Zakopane oraz Kamień Śląski z sanktuarium św. Jacka Odrowąża, a następnie zamek i browar w Raciborzu, Szymocice i kolejkę wąskotorową w Rudach Raciborskich. Większym przedsięwzięciem turystycznym 2013 roku był wrześniowy 12-dniowy wyjazd do Chorwacji, Bośni i Hercegowiny i Austrii. c. d. n.

Wigilia - jasełka