Pielgrzymka do Fatimy Parafii

Ukazujemy Państwu najlepszą część wspomnień, jakich doznaliśmy podczas pielgrzymki. Ukazanie wrażeń za pomocą zdjęć jest chyba jednym z najbardziej prawdziwych sposobów zatrzymania na chwilę, przez obiektyw, czasu. Nie dajemy komentarza do poszczególnych zdjęć. Można jednak dodać swoje myśli, wyobrażenia i snuć marzenia…/  nie podajemy szczegółów historii. Może ktoś zerknie do niej i doczyta? Zachęcam./

Pielgrzymka rozpoczęła się od małej miejscowości Santarem – dla Portugalczyków miejsce czci Cudu Eucharystycznego oraz miejsca życia ich Św. Królowej..

Coimbra – jeden z najstarszych uniwersyteckich miast Europy z przepiękną Biblioteką, z którą może konkurować jedynie Księgozbiór w Pradze…

 
Braga – miasto, które się modli. Sanktuarium Dobrego Jezusa to architektura wylewających się albo odwrotnie – wznoszących się ok. 300 schodów… Zauważycie Państwo, że postaci Pana Jezusa na Krzyżu są zawsze, w całej Portugalii przedstawiane z ukrzyżowanym Jezusem, który ma także poranione kolana..

 
Niedziela w Porto. Tam rozpoczyna się Cammino portugalskie – droga do Santiago. Porto pracuje. Tak się mówi. My mieliśmy niedzielę z ks. Pawłem. Niedziela dla księży naszej Parafii. Jedna msza św i portugalski obiadek w towarzystwie Portańczyków. I kawa. Bardzo dooobra… Nie zawsze trzeba pić Porto.

 
Santiago de Compostela. Wielu przyjechało tutaj, by zobaczyć pielgrzymów, którzy dają się fotografować bez cechy, jakie posiadają dzisiejsi celebryci…. Grób Św. Jakuba w kościele, w którym wisi najsławniejsze kadzidło świata / dzięki pielgrzymom z Japoni, widzieliśmy te kadzidło w akcji….

 
Fatima, trzy dni spokoju i modlitwy…Byliśmy tam w 100 lecie zjawień Anioła, który zapowiadał na następny rok Objawienia Matki Bożej. Łucja, Hiacynta i Franciszak, to cisi bohaterowie tamtego miejsca. Zobaczymy tam ich dom, miejsca Objawień i Sanktuarium, które powstało na ziemi, która była własnością rodziców dzieci….


 
Batalia i Alcobaca- tu powstała Portugalia, królestwo, które istnieje do dzisiaj wraz z potężnymi kościołami. Bogactwo ozdób, które widzimy do styl manueliński. Występują zawsze trzy rodzaje ozdób: Krzyż portugalski z pięcioma ranami Pana Jezusa /do dzisiaj jest umieszczony na fladze państwowej/, elementy przyrody, rośliny, zwierzęta, poznane podczas wypraw odkrywczych i elementy żeglarskie / sfera armiralna/

 
Nazare – dzikie morze, fale sięgają do 50 m i najstarsze sanktuarium z figurką Matki Boskiej z IV wieku na klifie..

 
Lizbona, która się bawi. Portugalczycy nie brali udziału w drugiej wojnie światowej. Jest to ich duma i.. owoc Objawień Fatimskich… Miejsce urodzenia i chrztu Św. Antoniego. Belem i nasze – ich pączki – pastel, które zajadamy gdzie się tylko dało…Potężny Postument Pana Jezusa z Jego Sercem, któremu Portugalia powierzyła swoje losy. Skutecznie. Uliczki i muzyka. Stadiony Benfiki i Porto. Ronaldo.


 
Sintra i Cabo di Roca. Letni pałac królewski i kościół Św. Marcina, z naszą mszą św. Dnia poprzedniego parafianie świętowali odpust Św. Marcina o czym starał się opowiedzieć przemiły Pan Kościelny, który nie krył radosnych wspomnień dnia poprzedniego…


 
A kawałek cypla ziemskiego to najbardziej wysunięty fragment europejskiej ziemi. Dalej, kilka tysięcy mil to już… New York.

 

No cóż. Po napisaniu tego tekstu złapała mnie portugalska „ Saudade….”

Dobrych wrażeń!