Ogłoszeniza 06.07 – 13.07

Niedziela (06.07)
Przeżywamy dziś 14. niedzielę w ciągu roku. Liturgia tej niedzieli zachęca nas, abyśmy wszystkie nasze troski złożyli na Pana, ucząc się od Niego, jak mamy postępować, by podobać się Ojcu naszemu, który jest w niebie. Niech te słowa będą dla nas zachętą, abyśmy nie zniechęcali się w chwilach trudności, niezrozumienia czy niepewności, lecz ufnie udawali się po pomoc do naszego Mistrza i Pana.

Dziś przypada Wspomnienie NMP Uzdrowienie Chorych. Jest to święto patronalne Apostolstwa Chorych. Maryja – solidarnie z synem współcierpi. Jako najlepsza matka chce użyć cierpieniom swych dzieci. Według tradycji już w Efezie Matka Boża znana była jako Uzdrowienie Chorych. Dzisiaj spieszą do Niej pielgrzymki do różnych sanktuariów. Nikt nie odchodzi od Matki nie otrzymując stosownego dla siebie daru – niezbędnego i na tę chwilę niezastąpionego – chociaż nie zawsze tego, o który się prosiło. Ona najlepiej wie czego nam potrzeba. Naszą modlitewną pamięcią obejmijmy również tych, którzy starają się pomagać duchowo wszystkim chorym, cierpiącym i seniorom z naszej wspólnoty parafialnej.

Za złożone dziś ofiary przeznaczone na Archidiecezjalne Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

Dziś jeszcze o godz. 15.00 Msza św. chrzcielna oraz w intencji rocznych dzieci, ich rodziców i chrzestnych. Na 16.30 zapraszamy na nieszpory niedzielne.

W lipcu i sierpniu nie będzie w naszym kościele Mszy św. o godz. 7.00 i sobotnich Mszy św. w języku niemieckim o godz. 16.30. Adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do Spowiedzi św. w soboty wakacyjne dopiero od 17.30. W lipcu i sierpniu kancelaria urzęduje:

poniedziałki i środy od 900 do 1130

wtorki i piątki od 1530 do 1700

W lipcu i sierpniu NIE MA w naszej parafii nauk przedślubnych.

W poniedziałek (07.07)
O godz. 18.45 w kościele spotkanie grupy modlitewnej.

We wtorek (08.07)
Wspomnienie św. Jana z Dukli, prezbitera – niezwykle gorliwego franciszkanina, związanego z Krosnem, Lwowem i Poznaniem; słynął z wiedzy teologicznej i daru prorokowania; wyróżniał się szczególnym umiłowaniem modlitwy, a ponadto był wspaniałym kaznodzieją i spowiednikiem.

W środę (09.07)
Wspomnienie św. Augustyna Zhao Rong i 119 Towarzyszy Męczenników. To pierwszy chiński kapłan męczennik, który wchodzi w skład 120 osobowej grupy zamęczonych wyznawców Chrystusa. Są wśród nich w większości europejscy zakonnicy

– członkowie zgromadzeń (jezuici, franciszkanie, dominikanie, salezjanie i członkowie Paryskich Misji Zagranicznych), którym Stolica Apostolska powierzyła prowadzenie misji w różnych regionach Chin.

O godz. 8.00 Msza św. i nabożeństwo wotywne do św. Józefa. O godz. 17.30 nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

W tym dniu przypada 6. rocznica śmierci śp. ks. Piotra RADOSZA, wikariusza naszej parafii w latach 2005-2006. Jest pochowany w rodzinnym grobowcu Zawierciu.

W piątek (11.07)
Święto świętego Benedykta, opata, patrona Europy (foto u góry). Założony przez niego zakon benedyktynów przyczynił się do znacznego pogłębienia życia religijnego w Kościele, ale i szeroko rozumianej kultury. Z tej racji papież Paweł VI w 1964 roku obwołał św. Benedykta głównym patronem Europy. Ora et labora – Módl się i pracuj! – to sposób św. Benedykta na dobre chrześcijańskie życie. Do Polski benedyktyni przybyli wraz ze św. Wojciechem (†997). Najbardziej znanym opactwem benedyktyńskim jest u nas Tyniec. Ale swoim pięknem przyciąga też niewielki benedyktyński klasztor w wielkopolskim Lubiniu.

Jest Dzień Modlitw w intencji Papieża-Seniora Benedykta XVI, jako że przypada dzień patrona jego pontyfikatu. Polecajmy go więc w naszych osobistych modlitwach.

W sobotę (12.07)
Wspomnienie świętego Brunona Bonifacego z Kwerfurtu, biskupa i męczennika, pierwszego metropolitę pogańskich Słowian zachodnich. Porzucił godność kapelana cesarza, by podążyć śladami świętego Wojciecha. Ewangelizował Słowian i Prusów. Zawdzięczamy mu też napisanie żywota św. Wojciecha.

Od godz. 17.30 okazja do Spowiedzi św. i osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu.

W tym dniu odbędzie się parafialna pielgrzymka do sanktuarium maryjnego w Rychwałdzie koło Żywca. Wyjazd pielgrzymów z placu kościelnego o godz. 7.00.

W przyszłą niedzielę (13.07)
XV NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ kolekta (specjalna) przeznaczona będzie na remont organów w naszym kościele oraz na renowację południowej ściany plebanii. Od kilku dni nabożeństwa w naszym kościele odbywają się przy akompaniamencie muzyki z zastępczych organów elektronicznych. Teraz on będą głównym instrumentem liturgicznym w naszej świątyni, ponieważ rozpoczęliśmy prace przy dużych organach. Na razie został zdemontowany kontuar z klawiaturą i registrami. Zbieramy fundusze na zakup części potrzebnych do przeprowadzenia gruntownego remontu instrumentu. Potrzebujemy na to jest kwotę ponad 80 tysięcy złotych.

W tym miesiącu firma pracująca przy renowacji fasady probostwa (od strony ul. Św. Wojciecha) zakończy trwające od dwóch miesięcy prace. Fasada odzyskała dawną świetność. Wymienione zostały zmurszałe cegły, uzupełniono luki w fugach, a całość wzmocniono i wyczyszczono. W przyszłym roku czekają nas podobne prace na kolejnej ścianie.
Dla dzieci i młodzieży rozpoczęły się już wakacje, wielu z nas również w tym miesiącu będzie się udawało na zasłużony odpoczynek. Postarajmy się dobrze wykorzystywać ten czas, przeznaczając go również na nasz rozwój duchowy. Skorzystajmy z rekolekcji, udajmy się na pielgrzymkę, przeznaczmy czas na lekturę dobrej literatury religijnej. Każdy może znaleźć dla siebie coś, co pozwoli mu nie tylko odpocząć od codzienności, lecz także zbliżyć się do Boga.

Nie zapominajmy również o poświęceniu czasu naszym najbliższym, z którymi, być może w codziennym zabieganiu, jedynie się mijamy, nie znajdując czasu na wspólny spacer czy rozmowę. Niech rozpoczynające się lato i czas odpoczynku sprzyja naszej aktywności nie tylko fizycznej, lecz także duchowej.

Wakacje to również czas żniw dla sekt, jak informuje Śląskie Centrum Informacji o Sektach i Grupach Psychomanipulacyjnych „Kana” w Katowicach. Młodzi ludzie szukają atrakcyjnych okazji spędzenia czasu, wyjeżdżają z domu. Wobec nieletnich, których chroni Kodeks Rodzinny, sekty nie stosują technik głębokiego werbunku. Najważniejsze wobec osób, które nie ukończyły 18. roku życia, jest stworzenie pozytywnego wizerunku tej grupy, nawiązanie kontaktu. Wiele sekt stosuje tzw. technikę oswajania, zapraszając na organizowane w lecie atrakcyjne wyjazdy, w których programie jest to, co modne i ciekawe, np. nauka języków obcych, szeroki wachlarz zajęć rekreacyjnych. A następnie w programie przemycają ważne dla nich treści, niekoniecznie zgodne z naszym światopoglądem. Zwróćmy zatem uwagę na to, kto jest organizatorem wyjazdu, w którym chcą uczestniczyć nastoletnie dzieci.

W kościele Św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie przy ul. Wolności 51 „Stały konfesjonał” w czasie wakacji czynny jest od poniedziałku do piątku tylko po południu od 15.30 do 17.30.

Zapraszamy do korzystania z naszej Biblioteki Parafialnej, która czynna jest w poniedziałki w godzinach od 8.30 do 10.00 oraz w środy w godzinach od 16.00 do 18.00

BRACTWO SZKAPLERZNE z Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Świętochłowicach-Piaśnikach zaprasza w sobotę 19 lipca br. do udziału w autokarowej pielgrzymce do Czernej i Krakowa-Łagiewnik. Szczegóły na plakatach w gablotkach, a zapisy w parafii NSPJ w Pieśniach przy ul. Chorzowskiej 4 pod nr tel. 32 2456114