Ogłoszenie 11.03 – 18.03

NIEDZIELA (11.03)
IV Niedziela Wielkiego Postu jest zwana niedzielą radości – Laetare – od pierwszych słów antyfony na wejście – introitu: Lætáre, Ierúsalem! Wesel się, Jeruzalem! Kościół, Nowe Jeruzalem, cieszy się z obfitości dóbr nadprzyrodzonych, łask płynących z Chrztu i Eucharystii, którymi obdarza swe dzieci. W tradycji rzymskiej jest to „niedziela róż”, ponieważ w tym dniu obdarowywano się pierwszymi kwiatami zakwitających róż, a Ojciec św. poświęcał złotą różę, którą ofiarowywał osobie zasłużonej dla Kościoła. Stąd w liturgii różowy kolor szat. Można go używać jedynie dwa razy w roku liturgicznym – dzisiaj oraz w III Niedzielę Adwentu, zwaną niedzielą Gaudete.

Dzisiaj, w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, Pan Jezus objawia nam, że Jego przyjście na świat jest wyrazem miłości Ojca do nas, a Jego wywyższenie na krzyżu stanie się dla nas źródłem zbawienia. Mimo, że zbliża się już czas pasji Chrystusa, radujemy się, że zbliża się dla nas czas odkupienia.

Serdecznie witamy w naszej wspólnocie Proboszcza Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Katowicach Szopienicach Ks. Kanonika Piotra BRZĄKALIKA, który poprowadzi rekolekcje – nasze wielkopostne ćwiczenia duchowe. Wspierajmy go w tym czasie naszą modlitwą i życzliwością.

Serdecznie zapraszamy do udziału w codziennych naukach ogólnych, które wygłoszone zostaną w poniedziałek, wtorek i środę podczas Mszy św. o godz. 8:00 i 18:00.

Zachęcamy również z korzystania w tych dniach rekolekcyjnych z sakramentu Pokuty i Komunii św.

W nadchodzącym tygodniu swoje rekolekcje odbywać będą uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej Nr 17 im. Jana Pawła II. W poniedziałek i wtorek poszczególne grupy wiekowe mają swoje nauki, a w środę Msze św. kończące rekolekcje, które wygłosi dla nich Ks. Krzysztof Bednarek

Za złożone dziś ofiary na zakup opału do naszego kościoła składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

PONIEDZIAŁEK (12.03)
Na godz. 19:00 zapraszamy na rekolekcyjną naukę stanową kobiety naszej parafii

W tym dniu w imieniu Urzędu Miasta Chorzowa zapraszamy na pierwsze spotkanie w ramach Akademii Dobrego Rodzica. Warsztaty realizowane są w ramach 5. edycji Budżetu Obywatelskiego Chorzowa. Tematem pierwszych zajęć będzie „Sen niemowlęcia a życie rodzinne i prawidłowy rozwój dziecka”. Wszystkich chętnych zapraszamy do Starochorzowskiego Domu Kultury na godzinę 17.00.

We WTOREK (13.03)
O godz. 17:15 nabożeństwo fatimskie. Na godz. 19:00 zapraszamy na naukę stanową wszystkich mężczyzn.

W tym dniu mija 5 lat od wyboru Ojca Świętego Franciszka. 266 następcą św. Piotra został Argentyńczyk, jezuita, arcybiskup Buenos Aires, kardynał Jorge Mario Bergoglio. Imię „Franciszek” wybrał sobie na cześć św. Franciszka z Asyżu. W rocznicę tego wydarzenia w sposób szczególny wspierajmy papieża Franciszka naszą modlitwą na tym urzędzie, aby jak najlepiej prowadził Kościół przez obecne trudne czasy.

W ŚRODĘ (14.03)
Wspomnienie św. Łazarza z Betanii, wskrzeszonego przez Jezusa.

Na Mszach św. o godz. 8:00 i 18:00 kończymy nasze rekolekcje parafialne. Kolekta tego dnia jako nasze podziękowanie za trud głoszenia Słowa Bożego na działalność duszpasterską naszego tegorocznego rekolekcjonisty. O godz. 17:30 nowenna do NMP Nieustającej Pomocy. O godz. 19:00 w kancelarii parafialnej kolejne spotkanie w ramach katechumenatu.

W CZWARTEK (15.03)
Wspomnienie św. Klemensa Marii Hofbauera, prezbitera – patrona Wiednia i cechu piekarzy.
O godz. 18:45 w kościele nauka chrzcielna dla rodziców i chrzestnych. O godz. 19:00 w kancelarii parafialnej trzecia nauka przedślubna.
W tym dniu do godz. 15.00 na placu probostwa można będzie oddać swój zużyty sprzęt elektro-elektroniczny. Dochód z akcji będzie przeznaczony na zakup inkubatorów do szpitala na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

W PIĄTEK (16.02)
TRZECI PIĄTEK MIESIĄCA. O godz. 7:00 w krypcie Msza św. za dusze w czyśćcu cierpiące zamówiona z ofiar składanych do skarbonek w kościele. Po Mszach św. o godz. 8:00 i 18:00 odmówimy Koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz oddamy cześć relikwiom św. Faustyny. O godz. 17.00 Droga Krzyżowa za zmarłych zalecanych. O godz. 18.00 Msza św. za wszystkich zmarłych oraz pochowanych na naszym cmentarzu w miesiącu lutym br. oraz za zmarłych kapłanów naszej parafii, których rocznica śmierci przypadła w lutym.

W tym dniu o godz. 19:00 w naszym kościele przedstawiony zostanie średniowieczny dramat liturgiczny LUDUS PASSIONIS – najstarsza kompletna pasja Europy Łacińskiej. Opowiada o Męce Pańskiej łącząc opisy tego wydarzenia ze wszystkich czterech Ewangelii, z dodanymi wątkami, o których milczy Biblia (np. rozwinięty wątek Marii Magdaleny). Widzowie śledzą fabułę dobrze im znaną z biblijnych opisów, by na chwilę zostać „wybitymi” sceną dodaną i następnie powracają do ewangelicznej historii.
Przedstawienie ostatnich chwil życia Jezusa wystawiane przez Scholę Węgajty odbywa się w przestrzeni całej świątyni, która jest oświetlana w tym czasie jedynie świecami. Ołtarz główny w czasie inscenizacji przyjmuje rolę Golgoty. Widowisko trwa ponad dwie godziny, występuje w nim ponad 20 aktorów i śpiewaków.

W SOBOTĘ (17.02)
Wspomnienie św. Patryka, biskupa – patrona fryzjerów, kowali, upadłych na duchu, opiekuna zwierząt domowych i Irlandii.

O godz. 7:40 odśpiewamy Godzinki ku czci NMP. O godz. 10.00 Droga Krzyżowa dla dzieci. Od godz. 17.00 okazja do Spowiedzi św. i osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu.

W przyszłą niedzielę (18.03)
V NIEDZIELĘ WIELKIEGO POSTU zwaną Niedzielą Krzyża Świętego kolekta (specjalna) przeznaczona będzie na spłatę należności za remont wieży naszego kościoła.
Od dziś można przy wyjściu z kościoła zakupić paschaliki wielkanocne Caritas i kartki oraz ozdoby świąteczne od osób niepełnosprawnych.

W dniach 8-15 X 2018 r. organizujemy pielgrzymkę parafialną na Maltę. Przewodnikiem duchowym pielgrzymki będzie Ksiądz Proboszcz. Szczegółowy program znajduje się w gazetce.

Spotkanie organizacyjne dla chętnych na wyjazd odbędzie się w piątek 23.03.2018r. o godz. 18.45 w salce.