Ogłoszenie 04.02 – 11.02

NIEDZIELA (04.02)
Pan Jezus przyszedł dzisiaj do nas, tak jak do domu Szymona i Andrzeja, z darem uzdrowienia i duchowego uwolnienia. On wciąż szuka tych, którzy potrzebują Jego pomocy. Bądźmy Mu za to wdzięczni.

Za dzisiejsze ofiary przeznaczone na zakup opału do naszego kościoła składamy serdeczne „Bóg zapłać”. Do końca lutego zużyjemy 50 ton węgla. Jest to dużo, ale mamy komfort ciepłego Kościoła.

Dziś jeszcze o godz. 15.00 Msza św. z udzielaniem sakramentu Chrztu św. oraz w intencji rocznych dzieci, ich rodziców i chrzestnych, o godz. 16:30 zapraszamy na nieszpory niedzielne.

PONIEDZIAŁEK (05.02)
Wspomnienie św. Agaty Sycylijki, dziewicy i męczennicy – patronki pielęgniarek, a także orędowniczki chroniącej przed pożarem, piorunami i chorobami piersi. Podczas Mszy św. o godz. 8:00 uroczyście poświęcimy sól, chleb i wodę ku czci św. Agaty. Za jej wstawiennictwem mają one chronić nas, nasze domostwa i mieszkania od niebezpieczeństw pożaru i innych przeciwności.

Poświęcony chleb matki ofiarują dzieciom, gdy te opuszczają dom rodzinny wyjeżdżając do szkoły lub na emigrację. Jest także zabierany w podróż, aby ułatwić rozłąkę, ponieważ tęsknota za domem, niczym ogień, pali serca i św. Agata ma pomóc ten ogień ugasić. Zdarza się, że kierowcy poświęcony chleb umieszczają w swoich samochodach.

Dlaczego poświęca się sól? Tłumaczy to piękna legenda związana ze św. Agatą. Przed przeszło trzystu laty w krakowskich składach niedaleko Bramy Grodzkiej wybuchł groźny pożar, miasto uratowała od zagłady pewna stara żebraczka, rzucając w płomienie sól św. Agaty, co sprawiło, że ogień zgasł. Chciała by rajcowie miejscy ufundowali kościół ku czci tej, której zawdzięczali ocalenia miasta. Rajcy zobowiązali się do wybudowania świątyni, jednak nie dotrzymali słowa. W pożarze z 1655 roku – spłonęły doszczętnie przedmieścia wawelskiego grodu, podpalone przez szwedzkiego najeźdźcę – dopatrywano się kary za niedotrzymanie obietnicy. A kościoła pod wezwaniem św. Agaty nie ma w Krakowie do dzisiaj.

We WTOREK (06.02)
Wspomnienie św. Pawła Miki i 25. Towarzyszy – pierwszych męczenników Dalekiego Wschodu, a także św. Doroty, dziewicy i męczennicy. Jej grób znajduje się w kościele jej imienia w Rzymie na Trastevere. Na drzwiach tego kościoła zamieszczano niegdyś nazwiska osób, które nie przystąpiły do spowiedzi wielkanocnej w danym roku. Jest patronką botaników, górników, ogrodników, kwiaciarzy, piwowarów, położnych, położnic, młodych małżeństw i matek. Jej wizerunek istnieje w herbie Wrocławia.

W tym dniu wspominamy także św. Rewokatę, męczennicę. Jej relikwie obok relikwii innego męczennika – św. Placyda – znajdują się w ołtarzu, na którym codziennie sprawowana jest Najświętsza Ofiara w naszym kościele.

O godz. 19:00 w salce spotkanie Ruchu Odnowy Kontemplacyjnej.

W ŚRODĘ (07.02)
Wspomnienie bł. Piusa IX, papieża o najdłuższym w historii Kościoła bo 32 letnim pontyfikacie (od 16 czerwca 1846 do 7 lutego 1878). Był człowiekiem pełnym wdzięku i osobistego uroku, dowcipnym i pobożnym. Z tego powodu powszechnie go lubiano.

O godz. 8:00 Msza św. i nabożeństwo wotywne do św. Józefa. O godz. 17:30 nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. O godz. 19:00 w kancelarii parafialnej spotkanie w ramach Katechumenatu.

W CZWARTEK (08.02)
Wspomnienie św. Hieronima Emilianiego, zakonnika – patrona opuszczonych dzieci i sierot, założyciela Zgromadzenia Kleryków Regularnych z Somaschy opiekującego się sierotami i biednymi; oraz wspomnienie św. Józefiny Bakhity zwanej „szczęśliwą”, dziewicy.

O godz. 19:00 w kancelarii parafialnej druga nauka przedślubna.

W PIĄTEK (09.02)
Wspomnienie św. Apolonii, dziewicy i męczennicy – patronki wyzwanej w chorobach zębów i dziąseł.

W tym dniu (zawsze w piątek poprzedzający Środę Popielcową) przypada wspomnienie Najświętszego Oblicza Jezusa. Szczególnym nabożeństwem wynagradzającym Obliczu Pana Jezusa, za grzechy ludzkie wyróżniała się święta Tereska od Dzieciątka Jezus i od Najświętszego Oblicza. Pozostawiła nam w swoich pismach wiele modlitw wynagradzających i aktów ofiarowania. Tą, która szczególnie przyczyniła się do szerzenia nabożeństwa do Najświętszego Oblicza Pana Jezusa była święta Gertruda. Jej to właśnie Pan objawił obietnice związane z tym nabożeństwem.

W piątek 9 lutego br. oficjalnie rozpocznie swoją działalność nowo powstała w naszej Parafii Wspólnota Krwi Chrystusa. Jej członkowie zbiorą się o godz. 17:30 w naszym kościele na adoracji Najświętszego Sakramentu podczas której odmówią wspólnie koronkę i litanię do Krwi Chrystusa oraz przez kilka minut w ciszy oddają się kontemplacji Jezusa Eucharystycznego. Po adoracji o godz. 18:00 wspólna Msza św. Podobne spotkania Wspólnoty Krwi Chrystusa odbywać się będą w każdy drugi piątek miesiąca. Członkowie wspólnoty serdecznie zapraszają wszystkich chętnych do wspólnej modlitwy.

W SOBOTĘ (10.02)
Wspomnienie św. Scholastyki, dziewicy, siostry świętego Benedykta z Nursji, wielkiego założyciela zakonu benedyktynów i patrona Europy; na wzór brata założyła zakon żeński według reguły benedyktyńskiej i całkowicie poświęciła się Panu Bogu. Wzywana jest w przypadku suszy i burzy z piorunami.

O godz. 7:40 Godzinki ku czci NMP. Od godz. 17:00 Spowiedź św. oraz okazja do osobistej
adoracji Najświętszego Sakramentu.

W przyszłą niedzielę (11.02)
VI NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ kolekta przeznaczona będzie na nowy zegar na wieży naszego kościoła.

W tym dniu obchodzić będziemy w Kościele 26. ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO. W tym roku obchodzone szczególnie, bowiem w 160. rocznicę objawień w Lourdes. Mamy więc szczególną okazję do pogłębienia postawy wrażliwości, refleksji i czynnego działania wobec cierpiących i chorych, osamotnionych, wobec tych, do których mamy bardzo blisko siebie, i wobec tych, których nie znamy. Współczesny świat bardzo potrzebuje wielu dobrych Samarytan.

W przyszłą niedzielę nabożeństwem czterdziestogodzinnym polegającym na adoracji Najświętszego Sakramentu przez trzy kolejne dni (do wtorku 13.02) rozpoczniemy przygotowania do Wielkiego Postu, początek którego w Środę Popielcową – 14 lutego br. Celem nabożeństwa czterdziestogodzinnego jest pogłębianie więzi wierzących z Chrystusem obecnym w Sakramencie Ołtarza – obecnym w sposób trwały w przechowywanym w tabernakulum Chlebie Eucharystycznym. Adoracja wywodzi się więc od Mszy św. i do niej nas prowadzi, jako do źródła i szczytu