Ogłoszenia 4.03 – 11.03

NIEDZIELA (04.03)
W trzecią niedzielę Wielkiego Postu Chrystus uświadamia nam, że już najwyższy czas, by dokonać radykalnego uporządkowania naszego życia. Każdy z nas jest prawdziwą świątynią, w której mieszka Pan Bóg, i trzeba zatroszczyć się, by była ona dla Niego godnym mieszkaniem.

Za złożone dziś ofiary przeznaczone na zapłacenie za renowację zegara na wieży naszego kościoła składamy serdeczne „Bóg zapłać”. Całkowity koszt odnowienia i podświetlenia zegara wyniósł 42 tysiące złotych.

Po każdej Mszy św. zostanie przeprowadzona nasza comiesięczna kwesta na pomoc rodzinom z Aleppo, które nasza Parafia wspiera materialnie, a także na budowę ośrodka rehabilitacyjnego dla dzieci w Aleppo, w ramach akcji: „Śląskie Dzieciom z Aleppo”.

Dziś jeszcze o godz. 15:00 Msza św. z udzielaniem sakramentu Chrztu św. Na godz. 16:15 zapraszamy na pierwszą część Gorzkich Żali i kazanie pasyjne Ks. Krzysztofa BEDNARKA. W tragedii śmierci Boga, która rozegrała się na palestyńskich drogach wszyscy w jakiś sposób bierzemy udział. Bo wszyscy, czy się do tego przyznawać chcemy, czy też się przed tym wzbraniamy, jesteśmy tą śmiercią naznaczeni. Wszyscy jesteśmy przez nią odkupieni. I Chrystus dzisiaj albo żyje wśród nas i w nas, albo jest skazywany, krzyżowany i uśmiercany. Dzieje się to w tobie, we mnie, w twojej córce, która nagle przestała chodzić do kościoła, w zięciu, który mówi, że całe te kościelne ceregiele to istne średniowiecze, i w starym mężu-dziadku-ojcu, który uważa, że mogliby mu już wreszcie dać święty spokój z tymi wszystkimi wymaganiami… To dziś Chrystus jest wleczony przed najróżniejsze trybunały, dziś jest wyśmiewany i opluwany. Dziś w tramwaju, w biurze, lub w domu i na naszych ulicach odtwarzane są te same ludzkie postawy, o których śpiewamy w Gorzkich Żalach i które śledzimy na Drodze Krzyżowej.

PONIEDZIAŁEK (05.03)
Wspomnienie Św. Jana od Krzyża, prezbitera i doktora Kościoła – patrona Zakonu Karmelitów Bosych. O godz. 18:45 w kościele spotkanie z rodzicami uczniów klas III przygotowujących się do Pierwszej Komunii Św. W krypcie – także o 18:45 – spotkanie grupy modlitewnej.

O godz. 19.00 w salce spotkanie z członkami zakonu Rycerzy Kolumba.

We WTOREK (06.03)
O godz. 19:00 w salce spotkanie Ruchu Odnowy Kontemplacyjnej.

W ŚRODĘ (07.03)
Wspomnienie świętych męczennic Perpetuy i Felicyty – patronek bezpłodnych kobiet. Do dzisiaj liturgia przypomina świętych „bohaterek wiary” w Kanonie Rzymskim (pierwszej Modlitwie Eucharystycznej), który jako jedyny był stosowany w każdej Mszy św. aż do 1969 roku (obecnie jest kilka modlitw eucharystycznych do wyboru). Imiona obu męczennic wymienia się także w Litanii do Wszystkich Świętych.

O godz. 8:00 Msza św., a po niej nabożeństwo wotywne do św. Józefa, podczas którego odmówimy drugi dzień nowenny do Patrona naszej Parafii.

O godz. 17:30 nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
O godz. 18.45 spotkanie kręgu biblijnego.
O godz. 19:00 w kancelarii parafialnej kolejne spotkanie w ramach Katechumenatu.

W CZWARTEK (08.03)
Wspomnienie świętego Jana Bożego, zakonnika, założyciela Zakonu Braci Miłosierdzia (bonifratrów) patrona szpitali, pielęgniarek i pielęgniarzy, chorych i księgarzy.
W tym dniu przypada ŚWIATOWY DZIEŃ MODLITW W INTENCJI KOBIET, który skupia wokół siebie chrześcijanki różnych wyznań. Jest to ruch ekumeniczny o ponad 120-letniej tradycji. Pamiętajmy w tym dniu w naszych modlitwach o wszystkich kobietach, zwłaszcza o tych najbardziej utrudzonych matkach wielodzietnych rodzin, o kobietach opiekujących się chorymi i niedołężnymi, a także o kobietach poniżanych i prześladowanych w wielu częściach świata. Wszak kobiety wypełniają szczególną rolę w świecie, w Kościele i w rodzinie. Polecajmy je Panu Bogu i Maryi, która jest najpiękniejszym wzorem żony i matki.

O godz. 19:00 w kancelarii parafialnej druga nauka przedślubna.

W PIĄTEK (09.02)
Wspomnienie św. Dominika Savio, wyznawcy. Papież Pius XI nazwał go „Małym świętym, ale gigantem ducha”. Jest on patronem młodzieży i ministrantów. Z racji wspomnienia tego świętego w tym dniu na ołtarzu pojawią się jego relikwie, które nasza parafia posiada. W tym dniu kalendarz liturgiczny wspomina także świętą Franciszkę Rzymiankę, zakonnicę, założycielkę Zgromadzenia Oblatek Benedyktyńskich.

O godz. 17:00 nabożeństwo Drogi Krzyżowej za zmarłych zalecanych. Nabożeństwa pasyjne, w których rozważamy mękę Pańską, przygotowują nas do głębszego przeżywania tajemnicy odkupienia człowieka. Za pobożny udział w nich można uzyskać odpust zupełny. Ponadto za pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej można uzyskać codziennie (w ciągu całego roku) odpust zupełny. Warunki odpustu: wykluczenie wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego, wykonanie czynności związanej z odpustem, odbycie spowiedzi sakramentalnej, przyjęcie komunii eucharystycznej, modlitwa w intencjach papieża (np. Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo).

W SOBOTĘ (10.02)
O godz. 7:40 Godzinki ku czci NMP. O godz. 10:00 Droga Krzyżowa dla dzieci.
Od godz. 17:00 okazja do Spowiedzi św. i osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu.
52. Parafialnym Dniem Chorych rozpoczniemy w sobotę REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE, które pod hasłem „Powroty synów marnotrawnych” wygłosi proboszcz Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Katowicach-Szopienicach Ks. Kanonik Piotr BRZĄKALIK. Powitamy go tym serdeczniej, że w latach 1999-2003 posługiwał w naszej Parafii.

W sobotę na Mszę św. o godz. 11.00 zapraszamy więc wszystkich chorych i starszych wiekiem mieszkańców naszej parafii (od godz. 10.30 okazja do Spowiedzi św. dla nich). Podczas Eucharystii zebrani otrzymają sakrament Namaszczenia Chorych oraz indywidualne błogosławieństwo lourdzkie. Poświęcimy także lekarstwa, dlatego też prosimy o przyniesienie ich ze sobą do kościoła.

W przyszłą niedzielę (11.03)
IV NIEDZIELĘ WIELKIEGO POSTU kolekta na świąteczny wystrój naszego kościoła.
W piątek 16 marca br. o godz. 19:00 w naszym kościele przedstawiony zostanie średniowieczny dramat liturgiczny LUDUS PASSIONIS – najstarsza kompletna pasja Europy Łacińskiej. Przedstawia ewangeliczne sceny z życia i męki Jezusa Chrystusa (powołanie Piotra i Andrzeja, wieczerza u Zacheusza, nawrócenie Marii Magdaleny, wskrzeszenie Łazarza, wjazd do Jerozolimy, wydanie, pojmanie, sąd i ukrzyżowanie Jezusa, lament Marii).
Wykonawcami dramatu będzie międzynarodowa 25-osobowa grupa śpiewaków i aktorów z Polski, Estonii, Niemiec, Białorusi, Anglii i Ukrainy skupiona wokół SCHOLI WĘGAJTY. Już dziś serdecznie zapraszamy.

W przyszłą niedzielę, po mszach św. będzie można zakupić paschaliki wielkanocne Caritas i kartki oraz ozdoby świąteczne od osób niepełnosprawnych.

Zapraszamy też do wzięcia udziału w akcji zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Zużyty sprzęt można składać do 15.03.2018 r. do godz. 15.00. Dochód z akcji będzie przeznaczony na zakup inkubatorów do szpitala na Wybrzeżu Kości Słoniowej.