OGŁOSZENIA 29.06 – 06.07

Niedziela (29.06)
Uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, którą dziś przeżywamy, przewyższa swą rangą liturgiczną 13. niedzielę w ciągu roku, która dziś przypada. Jak wiemy, święci Piotr i Paweł są bowiem nazywani filarami Kościoła. A ponieważ przez wieki panowało przekonanie, że zginęli tego samego dnia w Rzymie, od starożytności chrześcijańskiej obchodzono ich święto tego samego dnia.

Uroczystość dzisiejsza kieruje nasz duchowy wzrok na następcę św. Piotra na stolicy Piotrowej, na Ojca Świętego Franciszka. Nie zapominajmy o nim w naszych modlitwach, ale też starajmy się pogłębiać naszą więź ze Stolicą Apostolską, interesując się życiem Kościoła, zapoznając się z dokumentami wydawanymi przez Ojca Świętego, aby trwać w jedności z nim i w ten sposób przyczyniać się do budowania Chrystusowego Kościoła.

W dniu dzisiejszym można uzyskać odpust zupełny – za pobożne posłużenie się pobłogosławionym przez Papieża lub Biskupa przedmiotem religijnym (krzyżyk, różaniec, itp.) i za uroczyste odmówienie wyznania wiary (przy zachowaniu zwykłych warunków odpustu).

Za złożone dziś ofiary (tzw. Świętopietrze) przeznaczone na potrzeby Stolicy Apostolskiej składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

Zapraszamy dziś jeszcze na godz. 16.30 na nieszpory niedzielne.

W dniu dzisiejszym 71. rocznicę urodzin obchodzi wikariusz naszej parafii w latach 1968-1971 ks. kanonik Paweł FURCZYK, emerytowany proboszcz parafii pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego i NMP Uzdrowienia Chorych na Tysiącleciu Dolnym w Katowicach, a przebywający obecnie na emeryturze w rodzinnej parafii św. Jerzego w Goczałkowicach.

Dla wielu parafian, zwłaszcza dzieci i młodzieży, rozpoczął się czas zasłużonego wypoczynku po trudach roku szkolnego. Starajmy się mądrze zaplanować i wykorzystać ten czas, niech nie będzie on pozbawiony obecności Boga ani też wrażliwości na drugiego człowieka. Uczmy nasze dzieci szacunku do drugiego człowieka spotykanego na ścieżkach życia, jak też do całego świata stworzonego, który jest widzialnym znakiem miłości Boga do nas. Wszystkim rozpoczynającym urlopy i czas wypoczynku od codziennych zajęć życzymy udanego odpoczynku i wielu pięknych wrażeń.

W związku z rozpoczętymi wakacjami nie będzie w naszym kościele Mszy św. o godz. 7.00 i sobotnich Mszy św. w języku niemieckim o godz. 16.30. Adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do Spowiedzi św. w soboty wakacyjne dopiero od 17.30. W lipcu i sierpniu kancelaria urzęduje:
poniedziałki i środy od 900 do 1130
wtorki i piątki od 1530 do 1700

W lipcu i sierpniu NIE BĘDZIE w naszej parafii nauk przedślubnych. Narzeczonych zapraszamy na nauki w czwartki 4, 11 i 18 września, a także na Kwartalny Dzień Skupienia dla Narzeczonych, który odbędzie się w krypcie naszego kościoła w sobotę 6 września br. o godz. 17.15.

W poniedziałek (30.06)
Wspomnienie śś. Pierwszych Męczenników Świętego Kościoła Rzymskiego. Wyróżnia się specjalnie pierwszych męczenników Rzymu, ponieważ posiada on ich najwięcej ze wszystkich miast na świecie. Tacyd mówił o multitudo ingens – licznej gromadzie, a niektóre kodeksy Martyrologium Hieronimańskiego zaznaczały, że było ich 978 zaraz po pożarze Rzymu w lipcu 64 r. niesłusznie podejrzewanych o podpalenie miasta i okrutnie zamęczonych przez cesarza Nerona.
O godz. 18.45 w kościele spotkanie grupy modlitewnej. Zapraszamy.

W tym dniu przypada 36. rocznica śmierci wikariusza naszej parafii w latach 1948-1952 śp. ks. Jerzego GUTTRY. Jest pochowany w Dębieńsku, gdzie był proboszczem.

We wtorek (01.07)
Wspomnienie św. Ottona, biskupa. Na zaproszenie polskiego króla Bolesława Krzywoustego w 1124 roku podjął misję chrystianizacji Pomorza (Starogard, Pyrzyce, Kołobrzeg).

W tym dniu rocznicę 32. urodzin obchodzi pochodzący z naszej Parafii ks. Rafał BORKOWY, obecnie wikariusz parafii św. Jadwigi Śląskiej w Rybniku-Nowinach.

W środę (02.07)
Wspomnienie NMP Licheńskiej zwanej Bolesną Królową Polski. Z ufnością wzywajmy Jej orędownictwa w intencji naszej Ojczyzny i nas samych.

O godz. 8.00 Msza św. i nabożeństwo wotywne do świętego Józefa. O godz. 17.30 nabożeństwo do NMP Nieustającej Pomocy.

W czwartek (03.07)
Święto św. Tomasza „Niewiernego”, Apostoła, który pokonał niemoc własnej wiary i, jak głosi tradycja, zaniósł naukę Chrystusa aż do Indii, gdzie zginął śmiercią męczeńską. Podczas Eucharystii będziemy modlić się o wzrost Kościoła na całej ziemi. Będzie to nasza odpowiedź na wezwanie Chrystusa: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody…” – także, a może przede wszystkim w wakacje. Św. Tomasz jest patronem Indii, architektów, budowniczych, stolarzy i geodetów.

Jest to zarazem PIERWSZY CZWARTEK MIESIĄCA. O godz. 18.00 Msza św. o powołania do służby w Kościele, zwłaszcza z naszej parafii. O godz. 18.45 w kościele nauka dla rodziców i chrzestnych.

W piątek (04.07)
Wspomnienie św. Elżbiety Portugalskiej, królowej – zwanej „Aniołem pokoju”. Jest patronką III Zakonu św. Franciszka.

Z racji PIERWSZEGO PIĄTKU MIESIĄCA o godz. 8.00 Msza św. w int. czcicieli Najświętszego Serca Jezusa.

W sobotę (05.07)
Wspomnienie świętej Marii Goretti, dziewicy i męczennicy – patronki młodzieży oraz świętego Antoniego Marii Zaccarii, prezbitera – założyciela Stowarzyszenia Kleryków Świętego Pawła, zwanych Barnabitami, aby pracowało nad naprawą obyczajów wśród wiernych.

Jest to zarazem PIERWSZA SOBOTA MIESIĄCA. Od godz. 7.00 odwiedzimy chorych i starszych wiekiem mieszańców naszej parafii z sakramentami świętymi. Zgłoszenia przyjmuje zakrystia lub kancelaria.

W przyszłą niedzielę (06.07)
XIV NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ kolekta przeznaczona będzie na Archidiecezjalne Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach.