Ogłoszenia 29.04 – 06.05

NIEDZIELA (29.04)

Pan Jezus porównał dzisiaj siebie do krzewu winnego, a nas wierzących w Niego do latorośli. Tylko latorośl, która trwa w krzewie, może wzrastać. Trwać w Chrystusie to czerpać żywotne soki z Jego nauki i sakramentów. Kto nie stara się być blisko Zbawiciela, naraża się na bycie niegodnym udziału w królestwie Bożym.

Dziś obchodzimy DZIEŃ MĘCZEŃSTWA DUCHOWIEŃSTWA POLSKIEGO, pamiętajmy w modlitwie o kapłanów, którzy złożyli wielką ofiarę z życia w czasie II wojny światowej.

Za złożone dziś ofiary przeznaczone będzie na zapłacenie miesięcznego rachunku za energię elektryczną składamy serdeczne „Bóg zapłać”. Po każdej Mszy św. comiesięczna kwesta na pomoc rodzinom z Aleppo, które nasza Parafia wspiera.

Przeżywamy dziś uroczystość odpustową. Witamy pośród nas tegorocznego kaznodzieję odpustowego Ks. Prałata Bronisława MORAWCA – wieloletniego opiekuna kościoła św. Stanisława w Rzymie – rezydującego obecnie w Parafii Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach.

Zapraszamy całe rodziny dziś od godz. 16:00 na XVIII Festyn Odpustowy „U JÓZIA”. Jak w ubiegłym roku główna scena na placu kościelnym będzie zagospodarowana przez Radio Piekary.

PONIEDZIAŁEK (30.04)
Wspomnienie św. Piusa V, papieża (1566-1572) dominikanina. Jego ciało spoczywa w Rzymie, w bazylice Santa Maria Maggiore. Jest patronem Kongregacji Nauki Wiary. Pontyfikat Piusa V to początek białej sutanny papieży. Zaczerpnięty z dominikańskiego habitu kolor sutanny do dziś używany jest przez biskupów Rzymu.
Nie ma spotkania grupy modlitewnej. Następne spotkanie będzie 7 maja 2018 r.

Od wtorku rozpoczyna się miesiąc maj w szczególny sposób poświęcony Maryi. Będziemy Ją prosić, by nam pomagała przyjmować i wypełniać naukę Jej Syna, by nas uczyła pełnić wolę Boga. Pierwsze wzmianki na ten temat znajdujemy u króla hiszpańskiego Alfonsa X (1284 r.). A w Polsce pierwsze nabożeństwo majowe wprowadzili ojcowie jezuici w Tarnopolu (1838 r.). Codziennie będziemy gromadzić się na nabożeństwach majowych, w tygodniu o godz. 17:30, a w niedziele o 16:30 oraz na Apelach Jasnogórskich w niedziele i święta o godz. 21:00. Weźmy w nich udział, a także odmawiajmy tę litanię indywidualnie lub ze znajomymi i rodziną, z chorymi, polecając Matce Najświętszej wszystkie sprawy.

We WTOREK (01.05)
Święto św. Józefa, Rzemieślnika. Naszymi modlitwami przez wstawiennictwo Patrona Parafii obejmiemy szczególnie osoby i rodziny borykające się z problemem bezrobocia i z dramatyczną sytuacją materialną. Nie opuszczajmy żadnej okazji, aby prosić tego patrona o wrażliwość sumień i ład moralny w naszym życiu rodzinnym i społecznym.

W tym dniu zapraszamy na wydarzenie: Śląskie Gody – Śląski Odpust w Skansenie. Impreza odbędzie się w godzinach 11.00 – 18.00. W programie m.in. zabawy dla dzieci, koncerty zespołów oraz liczne niespodzianki.

W ŚRODĘ (02.05)
Wspomnienie św. Atanazego, biskupa i doktora Kościoła, patrona w obłąkaniu, wybitnego nauczyciela wiary.

W tym dniu przypada DZIEŃ MODLITW W INTENCJI POLONII i DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ. Modlitwą ogarniemy rodaków żyjących poza granicami naszej Ojczyzny. Nie zapomnijmy też o wywieszeniu flag, by zademonstrować nasze przywiązanie do barw narodowych.

O godz. 8:00 Msza św. i nabożeństwo wotywne podczas którego odmówimy ostatni 9. dzień nowenny do św. Józefa. O godz. 17:30 nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

O godz. 18:45 w kościele nauka chrzcielna dla rodziców i chrzestnych.

W CZWARTEK (03.05)
Uroczystość NMP Królowej Polski. Na Jasnej Górze zgromadzą się tłumy wiernych, aby uwielbić Boga i oddać cześć Najświętszej Maryi Pannie, naszej Matce i Królowej. Dziękujemy dziś Bogu za Maryję, naszą Matkę i Królową i prosimy o Jej dalszą opiekę nad nami.

W tym dniu będziemy szczególnie modlić się w intencji naszej Ojczyzny. W swoich prywatnych modlitwach czy przez udział we Mszy Świętej wyraźmy troskę o duchowy i materialny ład i rozwój w naszej Ojczyźnie.
Dodatkowe Msze św. w tym dniu w naszym kościele o godz. 9.30 i 16.30. Kolekta tego dnia na bieżące potrzeby naszej parafii. O godz. 21.00 Apel Jasnogórski.

W tym dniu przypada PIERWSZY CZWARTEK MIESIĄCA. O godz. 18.00 Msza św. o powołania.

W PIĄTEK (04.05)
Uroczystość św. Floriana, męczennika – patrona archidiecezji katowickiej, Chorzowa oraz hutników, strażaków, kominiarzy i metalowców.

Jest to zarazem PIERWSZY PIĄTEK MIESIĄCA. O godz. 8.00 Msza św. w intencji czcicieli Serca Jezusowego, o godz. 18.00 Msza św. szkolna w int. dzieci komunijnych i ich
rodziców. Od 17.30 miesięczna Spowiedź św. dla wszystkich uczniów.

W tym dniu tradycyjnie już wierni wszystkich chorzowskich parafii pielgrzymują do sanktuarium św. Floriana w Chorzowie. Zapraszamy i do udziału w tych uroczystościach Patrona naszego miasta.

W SOBOTĘ (05.05)
Wspomnienie św. Stanisława Kaźmierczyka, prezbitera. Należał do Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich przy kościele Bożego Ciała w Krakowie. Zmarł 3 maja 1489 r. w opinii świętości. Pochowano go pod posadzką kościoła Bożego Ciała, zgodnie z jego pokorną prośbą, aby wszyscy go deptali.

Jest to zarazem PIERWSZA SOBOTA MIESIĄCA. O godz. 7.40 odśpiewamy Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP. O godz. 8.00 Msza św. w int. Koła Różańcowego naszej parafii. Od godz. 17.00 okazja do osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu i Spowiedzi św.

Od godz. 7.00 w tym dniu odwiedzimy z sakramentami świętymi chorych i starszych wiekiem parafian w ich domach. Zgłoszenia przyjmuje kancelaria parafialna lub zakrystia.

W tym dniu uczniowie klas III przystąpią do Spowiedzi św. przed uroczystością Pierwszej Komunii św.:
o godz. 9:00 klasy III A i B, o godz. 10:00 klasy III C i D

W przyszłą niedzielę (06.05)
VI NIEDZIELĘ WIELKANOCNĄ kolekta przeznaczona będzie na Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach.
W tym dniu pierwsza grupa dzieci przystąpi do Pierwszej Komunii św. O godz. 10:30 klasy III A i B, o godz. 12:00 klasy III C i D. O godz. 15:00 Msza św. z udzielaniem sakramentu Chrztu św. oraz w intencji rocznych dzieci ich rodziców i chrzestnych. Nieszpory komunijne w tym dniu wyjątkowo o godz. 16:00.

Poradnia Prawna Uniwersytetu Śląskiego zaprasza osoby niezamożne, potrzebujące pomocy prawnej do skorzystania z bezpłatnej pomocy udzielanej przez studentów prawa, pod opieką pracowników naukowych Wydziału Prawa i Administracji UŚ. Dyżury odbywają się w poniedziałki 16.30-18.00 i środy 7.30-9.30 na ul. Gwareckiej 2/7 w Chorzowie. Więcej informacji na stronie internetowej www.spp.us.edu.pl.

Zapraszamy wszystkich jubilatów przeżywających swoją 5, 10, 15, 20 itp., a szczególnie 25, 50, 55, 60 rocznicę ślubu na uroczystą Mszę Świętą w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach, pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Wiktora Skworca, która odbędzie 20 maja 2018 r. o godz. 12.00. Zgłoszenia w kancelarii parafialnej lub bezpośrednio w Wydziale Duszpasterstwa Rodzin pod numerem tel: 519 546 196 w godz. pracy kurii, lub mailowo: d_rodzin@archidiecezjakatowicka.pl

Otrzymaliśmy informację od ks. Marka Panka, naszego byłego wikariusza, a obecnie Rektora Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego, że Towarzystwo Przyjaciół Seminarium aktualizuje swoją bazę danych. Dlatego też bardzo prosimy, by zgłaszać w zakrystii chęć pozostania lub wypisania się z Towarzystwa. Także osoby, które chciałyby dołączyć do grona Przyjaciół Seminarium prosimy, by zgłaszały taką chęć w zakrystii.