Ogłoszenia 28.08 – 04.09

NIEDZIELA (28.08)
To już ostatnia wakacyjna niedziela. Cieszmy się z ostatnich wolnych dni, ze sprzyjającej pogody. Wykorzystajmy je, aby nabrać sił do codziennych obowiązków w nowym roku szkolnym i katechetycznym.

Za złożone dziś ofiary przeznaczone na zapłacenie miesięcznego rachunku za energię elektryczną składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

Na godz. 16.30 zapraszamy dziś jeszcze na nieszpory niedzielne.

W PONIEDZIAŁEK (29.08).
Wspomnienie Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. To, poza Maryją, jedyny Święty, którego w liturgii Kościoła czcimy zarówno w dzień ziemskich, jak i niebiańskich narodzin.

WE WTOREK (30.08)
przypada 9. rocznica śmierci wikariusza naszej parafii w latach 1961-1964 śp. ks. Konrada CHŁODKA. Jest pochowany w Godowie, gdzie był proboszczem. Polecamy go modlitwom parafian.

W ŚRODĘ (31.08)
Wspomnienie św. Rajmunda Nonnatusa, prezbitera – patrona położnych oraz Wspomnienie św. Józefa z Arymatei. Według Nowego Testamentu ofiarował grób przygotowany dla siebie, na pochówek ukrzyżowanego Jezusa. Był osobą majętną i członkiem Sanhedrynu.

O godz. 8.00 Msza św. i nabożeństwo wotywne do św. Józefa, a o 17.30 nabożeństwo do NMP Nieustającej Pomocy. Serdecznie zapraszamy wszystkich dysponujących wolnym czasem do wspólnej modlitwy. O godz. 19.00 w kancelarii parafialnej 5. spotkanie w ramach Katechumenatu, czyli katechezy uzupełniającej dla tych którzy nie ukończyli religii na poziomie ponadpodstawowym. Spotkania odbywają się w cyklu dwumiesięcznym.

Urząd Miasta informuje, że rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego Chorzowa. Spotkanie informacyjne dla mieszkańców dzielnicy Chorzów II odbędzie się 31 sierpnia o godz. 17.00 w Centrum Inicjatyw Społecznych przy ul. 3 Maja 18. Na spotkaniu będzie można dowiedzieć się między innymi jak prawidłowo wypełnić wniosek oraz jak skutecznie promować swój pomysł.

Od czwartku wracamy do przed wakacyjnego porządku nabożeństw (czyli wraca Msza św. o godz. 7.00 w tygodniu w krypcie oraz sobotnia Msza św. w języku niemieckim o godz. 16.30 w kościele), a kancelaria parafialna czynna w: poniedziałki, wtorki i piątki 9.00-11.30 i 15.30-17.00, w środy 9.00-11.30.

W CZWARTEK (01.09)
Wspomnienie NMP Królowej Pokoju, św. Idziego, pustelnika – patrona karmiących matek, epileptyków, osób kulawych i ludzi owładniętych strachem, i wspomnienie bł. Bronisławy, dziewicy – patronki pokrzywdzonych i dobrej sławy. Ta Święta z zakonu norbertanek, często rozważała mękę naszego Pana, co zbliżało ją do Chrystusa.

Na godz. 8.00 zapraszamy dzieci i młodzież, rodziców, nauczycieli i wychowawców na Mszę Świętą w naszym kościele, podczas której będziemy prosić o Boże błogosławieństwo na czas zdobywania wiedzy i kształtowania charakterów, na czas budowania naszej komunii z Panem Bogiem i z bliźnimi w nowym roku szkolnym 2016/2017. Od godz. 7.30 okazja do Spowiedzi św. Pomyślmy o dobrym przygotowaniu dzieci i młodzieży do nowego roku szkolnego przez spotkanie z przebaczającym Panem w sakramencie pojednania.

Przy tej okazji przypominamy rodzicom, że edukacja szkolna i katechetyczna powinna być przedmiotem ich szczególnej troski. Rodzina jest pierwszym miejscem, w którym dzieci zdobywają wychowanie także religijne. Szkoła, katecheza i Kościół nigdy nie zastąpią rodziców. Podczas sakramentalnego ślubowania małżonkowie zobowiązywali się do katolickiego wychowania potomstwa. Będziemy modlić się, aby wszyscy rodzice temu podołali.

Jest to zarazem PIERWSZY CZWARTEK MIESIĄCA, dzień wspomnienia ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa. O godz. 18.00 Msza św. o nowe powołania do kapłaństwa i życia zakonnego. O godz. 18.45 w kościele nauka chrzcielna dla rodziców i chrzestnych. O godz. 19.00 w kancelarii parafialnej pierwsza nauka przedślubna.

W tym dniu po raz drugi obchodzony będzie na prośbę Papieża Franciszka (tak jak ma to już miejsce w Kościele prawosławnym) jako ŚWIATOWY DZIEŃ O OCHRONĘ STWORZENIA. Będzie on dla wierzących – jak wyjaśnia Ojciec Święty – okazją do umocnienia w powołaniu, by strzec stworzenia. Pozwoli też dziękować za nie Bogu, prosić Go o pomoc w ochronie stworzenia i o przebaczenie grzechów popełnionych względem otaczającego nas świata. „Obchodzenie tego Dnia pod tą samą datą, co Kościół prawosławny, będzie sposobnością, by dać świadectwo coraz większej jedności z braćmi prawosławnymi – dodaje Papież. – Żyjemy w czasach, gdy wszyscy chrześcijanie stają wobec tych samych ważnych wyzwań, na które, aby być wiarygodni i skuteczni, musimy dawać wspólne odpowiedzi.

W PIĄTEK (02.09)
PIERWSZY PIĄTEK MIESIĄCA, w którym przyjmujemy Komunię Świętą wynagradzającą za grzechy nasze i innych ludzi. To dobra okazja, by z nową gorliwością rozpocząć praktykę obchodzenia dziewięciu pierwszych piątków miesiąca, aby uprosić dar miłosierdzia Bożego dla siebie i innych.

O godz. 8.00 Msza św. w int. czcicieli Najświętszego Serca Pana Jezusa. O godz. 18.00 Msza św. w intencji wszystkich dzieci, które w tym roku przystąpiły do Pierwszej Komunii św. i ich rodziców. Na tę Eucharystię zapraszamy szczególnie uczniów klas pierwszych ze swoimi tornistrami. Uroczyście je poświęcimy u progu nowego roku szkolnego.

W SOBOTĘ (03.09)
Wspomnienie św. Grzegorza Wielkiego, papieża i doktora Kościoła, miłośnika i reformatora liturgii. Od niego pochodzi zwyczaj odprawiania za dusze zmarłych 30 Mszy św., zwanych „gregoriańskimi”. Niech on będzie naszym mistrzem w poznaniu i ukochaniu Mszy św.

Jest to zarazem PIERWSZA SOBOTA MIESIĄCA poświęcona modlitwie do Matki Najświętszej. O godz. 8.00 Msza św. w int. Koła Różańcowego. Od godz. 7.00 odwiedzimy chorych i starszych wiekiem mieszkańców naszej Parafii w ich domach.

Od godz. 17.00 okazja do spowiedzi i osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu.
O godz. 17.15 w krypcie odbędzie się DZIEŃ SKUPIENIA DLA NARZECZONYCH PARAFII DEKANATU CHORZÓW. Program spotkania przedstawia się następująco: rozpoczęcie nauką stanową, o 17.45 okazja do Spowiedzi św. i osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu, a całość zakończy Msza św. o 18.00. Udział w dniu skupienia obok trzech nauk przedślubnych jest OBOWIĄZKOWY.

W przyszłą niedzielę (04.09)
XXIII NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ kolekta przeznaczona będzie na potrzeby naszej archidiecezji.

O godz. 10.30 Suma dożynkowa w intencji Rodzinnych Ogrodów Działkowych znajdujących się na terenie naszej parafii. Serdecznie zapraszamy wszystkich działkowców z rodzinami.

O godz. 15.00 Msza św. chrzcielna w intencji dzieci, ich rodziców i chrzestnych.