Ogłoszenia 27.09 – 04.10

NIEDZIELA (27.09)
Dziś XXVI Niedziela Zwykła w ciągu roku, a zarazem Światowy Dzień Turystyki. Słowo Boże tej niedzieli wzywa nas do unikania zazdrości, nieuczciwego bogacenia się i innych grzechów. Zdaniem Chrystusa – dla człowieka lepsza jest utrata ręki, nogi lub oka niż obraza Boga, pociągająca za sobą karę wieczną w piekle. Starajmy się mądrze korzystać z darów Bożych, w tym także w ramach podróżowania, aby przez to ubogacać swoje wnętrze.

Za złożone dziś ofiary przeznaczone na zapłacenie miesięcznego rachunku za energię elektryczną składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

Zapraszamy dziś jeszcze na niedzielne nieszpory o godz. 16.30.

W PONIEDZIAŁEK (28.09)
Wspomnienie św. Wacława, męczennika – patrona Czech. Jako król z wielkim zaangażowaniem umacniał wiarę naszych południowych sąsiadów. Został zamordowany na polecenie własnego brata.

O godz. 18.45 w kościele spotkanie grupy modlitewnej. Zapraszamy.

WE WTOREK (29.09)
Święto Świętych Archaniołów Michała (był wodzem hufców anielskich, który rozgromił zbuntowanych aniołów) – jest patronem zakonu Michalitów i Michalitek, chorych, mierniczych, radiologów, rytowników, szermierzy, szlifierzy, złotników, żołnierzy, dobrej śmierci i kaplic cmentarnych; Gabriela (jest tym, który przynosi Dobrą Nowinę, ukazuje się Zachariaszowi i zapowiada narodziny jego syna, Maryi zaś zwiastuje, że będzie Matką Syna Bożego) Uważany jest za szczególnego opiekuna Świętej Rodziny – jest patronem kleryków, dyplomatów, filatelistów, posłańców, pocztowców, radia i telewizji oraz telekomunikacji i Rafała (opiekuje się młodym Tobiaszem w czasie jego podróży. W pobożności ludowej jest pierwowzorem Anioła Stróża) – jest patronem aptekarzy, lekarzy, emigrantów, pielgrzymów i podróżnych, uciekinierów, wędrowców i żeglarzy.

Zachęcamy do częstego odmawiania modlitwy do św. Michała Archanioła, aby ograniczał wpływ szatana na nasze postępowanie.

W ŚRODĘ (30.09)
Wspomnienie świętego Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła. Był wybitnym znawcą i tłumaczem Pisma Świętego na język łaciński, niegdyś używany w Kościele. Święty Hieronim uważał, że nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa i jako taka jest nie do zaakceptowania u ludzi religijnych.

O godz. 8.00 Msza św. i nabożeństwo wotywne do św. Józefa. O godz. 17.30 nabożeństwo do NMP Nieustającej Pomocy.Od czwartku rozpoczynamy popołudniowe nabożeństwa różańcowe. Już dzisiaj zachęcamy mieszkańców poszczególnych ulic naszej parafii do udziału w tych nabożeństwach, które w naszym kościele odprawiane będą w tygodniu o godz. 17.15, a w niedziele o godz. 16.15. Tych zaś, którym trudniej dotrzeć do kościoła, prosimy o włączenie się w modlitwę różańcową w swoich domach. Przypominamy, że za odmówienie w całości (i bez przerwy) przynajmniej jednej części różańca (pięciu dziesiątek) w kościele, kaplicy publicznej, w rodzinie, wspólnocie zakonnej czy pobożnym stowarzyszeniu, połączone z rozmyślaniem nad rozważanymi tajemnicami można uzyskać odpust zupełny. Korzystajmy z tych duchowych dobrodziejstw, jakimi może nas Kościół obdarzyć.

Zachęcamy mieszkańców poszczególnych ulic naszej Parafii (kolejne dni modlitwy różańcowej za nich poniżej), aby podążając codzienną drogą wierności, szukali w Różańcu Świętym umocnienia i oparcia.

1.X – ul. Łagiewnicka
2.X – ul. Dombka
3.X – ul. Pudlerska
4.X – ul. Miła i Sąsiedzka
5.X – ul. Stawowa i Kwiatowa
6.X – ul. 11 Listopada
7.X – ul. Polna
8.X – ul. Rodziny Oswaldów
9.X – ul. Ks. Ficka
10.X – ul. Gościnna i Gruntowa
11.X – Nowaka
12.X- ul. Krzyżowa
13.X- ul. Watoły
14.X- ul. Rymera
15.X- ul. Kalidego
16.X- ul. Św. Józefa
17.X- ul. Ks. Stabika
18.X- ul. Świdra
19.X- ul. Ks. Bończyka i Niedurnego
20.X- ul. Grunwaldzka
21.X- ul. Ogrodowa i Okrężna
22.X- ul. Św. Wojciecha i Rodzinna
23.X- ul. Ligonia i Mała
24.X- ul. Opolska
25.X- ul. Mariańska
26.X – ul. Katowicka
27.X- ul. Nowa
28.X- ul. Samarzewskiego i Tęczowa
29.X- ul. Św. Pawła
30.X- ul. Stacyjna i Sadowa
31.X- ul. Kruszcowa i Krótka

W CZWARTEK (01.10)
Wspomnienie świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy i doktora Kościoła, zwanej „Małą Tereską”. Jest patronką misji katolickich.

Jest to zarazem PIERWSZY CZWARTEK MIESIĄCA. O godz. 18.00 Msza św. o powołania do służby w Kościele. O godz. 19.00 w kancelarii parafialnej pierwsza nauka przedślubna, a w kościele o godz. 18.45 nauka chrzcielna dla rodziców i chrzestnych.

W tym dniu 77. rocznicę urodzin obchodził będzie wikariusz naszej Parafii w latach 1975-1976 ks. Henryk LANGFORT, obecnie proboszcz parafii św. Marcina w Lesznej Górnej (diecezja bielsko-żywiecka).

W PIĄTEK (02.10)
Wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów. Ma ono nam przypominać, że każdy z nas ma swojego anioła stróża, którego zadaniem jest strzeżenie nas przed niebezpieczeństwami duszy i ciała. Ale aby było to możliwe, my musimy być uważni na jego natchnienia. Nie zapominajmy również każdego dnia polecać się opiece tego Bożego wysłannika.
Na zakończenie nabożeństwa różańcowego zebranym w kościele dzieciom udzielimy specjalnego błogosławieństwa Aniołów Stróżów.

Jest to zarazem PIERWSZY PIĄTEK MIESIĄCA. O godz. 8.00 Msza św. w int. czcicieli. O godz. 18.00 Msza św. szkolna w int. dzieci komunijnych i ich rodziców. Od 17.30 miesięczna Spowiedź św. dla uczniów klas III i IV.
O godz. 18.45 w kościele drugie spotkanie z rodzicami dzieci przygotowującymi się do Pierwszej i Wczesnej Komunii Świętej

W czwartek przypada 18. rocznica śmierci śp. ks. Alojzego WILKOSZYŃSKIEGO, wikariusza naszej parafii w latach 1954-56. Jest pochowany w Katowicach-Szopienicach.

W SOBOTĘ (03.10)
Wspomnienie świętego Franciszka (Jana Bernardone) z Asyżu, zakonnika – patrona Akcji Katolickiej i ochrony środowiska (ekologii).

Jest to zarazem PIERWSZA SOBOTA MIESIĄCA. O godz. 8.00 Msza św. w int. Koła Różańcowego naszej parafii. Od godz. 17.00 okazja do osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu i miesięczna Spowiedź św. dla uczniów klas V i VI oraz klas gimnazjalnych.

W sobotę odbędzie się w naszym kościele 45. PARAFIALNY DZIEŃ CHORYCH. Od godz. 10.30 okazja do Spowiedzi św. O godz. 11.00 Msza św. na którą serdecznie zapraszamy chorych, wszystkich którzy ostatnio chorowali, przeszli zabiegi i operacje lub czekają na nie. Dotyczy to nie tylko starszych i dorosłych parafian, ale prosimy przyprowadzić do kościoła swoje chore dzieci i wnuki. Chcemy się za nich i z nimi modlić o uzdrowienie. Wszystkim zebranym w kościele udzielimy sakramentu Namaszczenia Chorych (prosimy wypełnić zamieszczone w „Oremusie” karteczki i oddać je po otrzymaniu sakramentu), błogosławieństwa lurdzkiego oraz pobłogosławimy lekarstwa, które prosimy przynieść ze sobą na Mszę św. Podczas błogosławieństwa nasz Gość odmówi specjalną modlitwę o uzdrowienie duszy i ciała.

Tych, którym choroba lub siły nie pozwolą uczestniczyć w Dniu Chorych, odwiedzimy z sakramentami świętymi w ich domach. Zgłoszenia przyjmuje kancelaria parafialna (032/249-81-99) lub zakrystia (032/346-30-07).
Wszystkich posiadających dostęp do internetu zachęcamy do współuczestnictwa we Mszach św. sprawowanych w języku polskim przed Grotą Objawień Matki Bożej we francuskim Lourdes. Na naszej stronie parafialnej można znaleźć szczegóły dotyczące tychże Eucharystii.

W przyszłą niedzielę (04.10)
XXVII NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ kolekta na Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach.
O godz. 15.00 Msza św. z udzielaniem sakramentu Chrztu Św. oraz w intencji rocznych dzieci, ich rodziców i chrzestnych.

Serdeczne podziękowanie składamy wszystkim, którzy odpowiedzieli na tegoroczną akcję „Tornister pełen uśmiechów” i przekazali przybory szkolne dla dzieci z rodzin o trudnej sytuacji finansowej. Wszystkie artykuły szkolne zostały przekazane na ręce Siostry katechetki, która ofiarowane przybory właściwie rozdzieliła.
W wrześniowym numerze SPOTKAŃ przeczytać można: o wolności, sumieniu i odpowiedzialności.

W tekstach Mariusza Tracza, Józefy Dziadek Wilk i ks. Piotra Bergera promocja najnowszą książkę o Bł. Ks. J. Czempielu;

Artykuł o historii parafii św. Floriana;
W rubryce prawa kanonicznego odpowiedź na pytanie: czy ojciec może udzielić swojemu dziecku chrztu?;
Roman Herrmann pisze o Deklaracji o wychowaniu chrześcijańskim;
Poza tym zaproszenia na parafialne pielgrzymki, koncerty i modlitwy.