Ogłoszenia 27.07 – 03.08

Niedziela (27.07)
W dzisiejszą, 17. NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ w ciągu roku, liturgia zaprasza nas do poszukiwania mądrości, czyli tego, co w życiu jest najważniejsze, przypominając zarazem, że tym, których Bóg miłuje, wszystko służy dla ich dobra. Spróbujmy z tej perspektywy spojrzeć na nasze życie i zobaczyć, ku czemu posłużyły nam różne wydarzenia, w których uczestniczyliśmy.

Za nami pierwsze tygodnie lata. Dla niektórych z nas jest to czas oderwania od codziennej pracy i możliwość odpoczynku. Starajmy się dobrze wykorzystywać ten czas również na serdeczne rozmowy i spotkania, szczególne z tymi osobami, z którymi na co dzień spędzamy niewiele czasu.

Są też ludzie, zwłaszcza pracujący na roli, dla których ten czas jest czasem szczególnie wzmożonej pracy. Starajmy się ich wspierać przynajmniej naszą modlitwą, ale też wdzięcznością za ich trud i poświęcenie, dziękując zarazem Bogu za wszelkie dobrodziejstwa, zwłaszcza za obite plony ziemi. Nie zapominajmy, że wciąż są na świecie ludzie, którzy umierają z głodu. Robiąc zatem zakupy, czyńmy to tak, by potem nie marnować żywności, lecz by wykorzystać ją najlepiej, jak możemy, i by móc podzielić się z tymi, którzy jej nie mają.

Dziękujemy za Waszą troskę materialną w utrzymaniu naszego kościoła wyrażoną złożonymi dziś ofiarami na zapłacenie miesięcznego rachunku za energię elektryczną.

Zapraszamy dziś jeszcze na nieszpory niedzielne o godz. 16.30.

Dzisiejsza niedziela jest niezwykle ważnym dniem w życiu naszego Dekanatu. Oto na mocy dekretu Metropolity Katowickiego do kościoła parafialnego pod wezwaniem Świętej Marii Magdaleny w Chorzowie Starym przy ul. Bożogrobców, zostanie uroczyście wprowadzony nowy jej proboszcz ks. Krzysztof SKIBA. Tym samym zastąpi on dotychczasowego jej proboszcza (2005-2014) ks. Edwarda CHMIELA (pochodzącego z naszej parafii), który został skierowany jako proboszcz do parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP w Siemianowicach Śl. -Przełajce.

W poniedziałek (28.07)
Wspomnienie św. Sarbeliusza Mahkloufa, pustelnika z Libanu. Do dziś grób świętego w Annaya jest celem licznych pielgrzymek z całego świata.

We wtorek (29.07)
Wspomnienie świętej Marty z Betanii, siostry Łazarza i Marii, przyjaciół Jezusa. To w ich domu Jezus spędził ostatnie dni przed swoją męką, pokazując w ten sposób, jak cenną wartością są więzy przyjaźni. My także starajmy się je budować z ludźmi, których Bóg stawia na naszej drodze. Św. Marta jest uważana za patronkę życia domowego, gospodyń domowych, kucharek, służących, robotnic, praczek, pomocy domowych, oberżystów, właścicieli hoteli, ludzi zajmujących się administracją, rzeźbiarzy, malarzy i umierających; wzywana w przypadkach krwotoku.

W środę (30.07)
Wspomnienie świętego Piotra „Złotoustego” Chryzologa, biskupa i doktora Kościoła, budowniczego kościołów, gorliwego duszpasterz i wybitnego kaznodziei.

O godz. 8.00 Msza św. i nabożeństwo do patrona naszej parafii – Świętego Józefa. O godz. 17.30 nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

W tym dniu padre Vinzenco RONZITTI proboszcz zaprzyjaźnionej parafii p. w. św. Piotra Apostoła w Termoli obchodził będzie 37. rocznic przyjęcia święceń kapłańskich. Polecamy go modlitwom parafian.
W tym dniu także przypada 54. rocznica śmierci wikariusza naszej parafii w latach 1945-1948 śp. ks. Łukasza GLOBISZA.

W czwartek (31.07)
Wspomnienie świętego Ignacego z Loyoli, prezbitera – Założyciela Towarzystwa Jezusowego (Jezuici). Znakiem zakonu jest IHS (w tym znaku zwyciężaj) i hasło „Na większą chwałę Bożą”. Jest uznawany za wybitnego znawcę duszy ludzkiej. Św. Ignacy z Loyoli jest patronem rekolekcji.

Jest to zarazem CZWARTEK PRZED PIERWSZYM PIĄTKIEM MIESIĄCA. O godz. 18.00 Msza św. o powołania do służby w Kościele. O godz. 18.45 w kościele nauka chrzcielna dla rodziców i chrzestnych. Informujemy, że w miesiącu sierpniu w naszej parafii nie będzie nauk przedślubnych. Narzeczonych zapraszamy we wrześniu. Przypominamy, że dla par, które do końca bieżącego roku planują przyjąć sakrament Małżeństwa, wyznaczony został Dzień Skupienia, który odbędzie się tradycyjnie w krypcie naszego kościoła w sobotę 6 września br. o godz. 17.15.

W piątek rozpoczynamy miesiąc sierpień, tradycyjnie już przeżywany jest jako miesiąc trzeźwości. Przez wyrzeczenie się picia napojów alkoholowych chcemy przeprosić Boga za ogromne cierpienia, jakie niesie naszej Ojczyźnie nieuporządkowanie w tym względzie, a także chcemy ćwiczyć naszą wolę, by była coraz silniejsza i bardziej konsekwentna.

W piątek (01.08)
Wspomnienie św. Alfonsa Marii Liguoriego, biskupa i doktora Kościoła – gorliwego spowiednika, misjonarza i kaznodziei, jednego z największych pisarzy chrześcijańskich, założyciela zgromadzenia OO. Redemptorystów. Jest patronem spowiedników, teologów i adwokatów.

Jest to zarazem PIERWSZY PIĄTEK MIESIĄCA. O godz. 8.00 Msza św. w int. czcicieli Serca Jezusowego.

W sobotę (02.08)
Wspomnienie NMP Anielskiej (foto obok). Z tym wspomnieniem związany jest odpust Porcjunkuli, związany z postacią świętego Franciszka z Asyżu. Warunkiem jego uzyskania jest nawiedzenie swojego kościoła parafialnego, wzbudzenie właściwej intencji, stan łaski uświęcającej, przystąpienie do Komunii św. modlitwa w intencjach wyznaczonych przez papieża. Dokładnie odpust ten można uzyskać w czasie od południa 1 sierpnia do północy 2 sierpnia. Skorzystajmy z tej nadzwyczajnej łaski darowania kar doczesnych za grzechy odpuszczone w sakramencie pojednania, a jeszcze przez nas nie naprawione.

Jest to zarazem PIERWSZA SOBOTA MIESIĄCA. O godz. 8.00 Msza św. w int. Parafialnego Koła Różańcowego, od godz. 17.30 okazja do Spowiedzi św.

W tym dniu od godz. 7.00 miesięczne odwiedziny chorych i starszych wiekiem mieszkańców naszej Parafii w ich domach. Zgłoszenia przyjmuje kancelaria parafialna (032/249-81-99) lub zakrystia (032/346-30-07)

W przyszłą niedzielę (03.08)
XVIII NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ kolekta przeznaczona będzie na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego. O godz. 15.00 Msza św. chrzcielna oraz w intencji rocznych dzieci.