27.04.2014

Kanonizacja bł. Jana Pawła II
Powyżej mozaika z wizerunkiem Papieża-Polaka umieszczoną w kaplicy budującej się świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. W miejscu symbolicznego grobu Jana Pawła II, który znajdował się w tej właśnie kaplicy zwanej Panteonem Wielkich Polaków, pojawiła się podziwiana dziś piękna mozaika wykonana w Weronie z drobnych granitowych kamyków i szkła. Pod mozaiką znajduje się wbudowany sejf z pancerną szybą, do którego wstawiony został relikwiarz, składający się z dwóch tafli szkła w kształcie rombu ze srebrnymi bokami, których faktura przypomina jedno z insygniów papieskich – paliusz. We wnętrzu rombu umieszczona jest kryształowa kropla z fragmentem sutanny z krwią Jana Pawła II z zamachu 13 maja 1981 roku.

Każda z osób, spoczywających w Panteonie Wielkich Polaków, wpisała się na karty historii Polski dzięki swoim zasługom. Nawiązując do tradycji chowania zasłużonych dla narodu w miejscach wyjątkowych, przy planowaniu struktury Świątyni Opatrzności Bożej, nie zapomniano o panteonie. Podobnie jak na Wawelu – jednym z symboli Państwa Polskiego, tak i w Świątyni, znajdą swoje miejsce grobowce osób wybitnych. Miejsce wiecznego spoczynku znaleźli tu już: ostatni prezydent Rzeczpospolitej na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski, pierwszy po 1989 r. minister spraw zagranicznych Krzysztof Skubiszewski, poeta ks. Jan Twardowski jeden z najchętniej czytanych przez Polaków współczesnych poetów, kapelan Rodzin Katyńskich ks. Zdzisław Peszkowski, ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem księża: Józef Joniec, Zdzisław Król i Andrzej Kwaśnik, a także Stefan i Zofia Korbońscy – działacze niepodległościowi oraz Zygmunt i Wanda Szadkowscy – przewodniczący Rady Narodowej RP z małżonką.

W Panteonie znajduje się też replika płyty nagrobnej z watykańskiego grobu Jana Pawła II, pod którą umieszczona została druga relikwia – biała chusta – którą w dniu śmierci ocierano twarz Papieżowi. Relikwię podarowaną w Watykanie przywiózł do Polski zaraz po pogrzebie Jana Pawła II kard. Józef Glemp.

Przy relikwiach bł. Jana Pawła II oraz relikwiach bł. Jerzego Popiełuszki i św. Andrzeja Boboli w Panteonie Wielkich Polaków może się pomodlić każdy, kto odwiedzi Świątynię Opatrzności Bożej.