Ogłoszenia 27.04 – 04.05

Niedziela (27.04)
W tydzień po Wielkiej Nocy kierujemy swój wzrok na Jezusa Chrystusa Miłosiernego, wobec którego wypowiadamy słowa św. Faustyny: „O niepojęte i niezgłębione serce Boże kto Cię godnie uwielbić i wysłowić może. Największy przymiocie Boga Wszechmocnego, Tyś słodka nadzieja dla człowieka grzesznego”.

Po raz 70. rozpoczynamy Tydzień Miłosierdzia, w którym pochylamy się nad istotą tego boskiego przymiotu. Z pomocą do refleksji przychodzi nam kanonizowany dziś Święty Jan Paweł II – Apostoł Miłosierdzia. Wraz z nim chcemy w najbliższe dni przejść drogą uczynków co do ciała.

Dobrym wejściem w rozpoczynający się Tydzień Miłosierdzia jest prowadzona od wczorajszego czuwania akcja zbiórki artykułów spożywczych o długiej przydatności do spożycia jak np.: cukru, makaronów, ryżu, kaszy, konserw, itp. Prosimy o włączanie się w tę akcję i przynoszenie swoich darów miłosierdzia i składanie ich pod relikwiami św. Jana Pawła II. Akcja potrwa przez cały tydzień. Potem zebrane produkty zostaną rozprowadzone wśród najbardziej potrzebujących.

Zatrzymajmy się nad dzisiejszą Ewangelią – słyszmy w niej słowa wątpiącego św. Tomasza: Pan mój i Bóg mój. To właśnie osobiste doświadczenie Zmartwychwstałego stoi u podstaw każdego uczynku miłosierdzia. Swoim życiem wskazywał na to św. Jan Paweł II. Na Eucharystii w szczególny sposób dotykamy tego źródła…
Dzisiejsze Święto Miłosierdzia Bożego to dla nas wszystkich szczególny dzień łaski Bożej, która ma się stać ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. Piętnaście minut przed każdą Mszą św. zapraszamy do wspólnego odmówienia Koronki do Miłosierdzia Bożego.
Każdy, kto pobożnie odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu i spełni odpowiednie warunki: spowiedź św., Komunia eucharystyczna, modlitwa w intencjach Ojca Świętego i całkowita wolność od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu może uzyskać odpust zupełny. Jeżeli zaś ci wierni z powodu choroby (lub innej słusznej racji) nie będą mogli wyjść z domu, ale odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego z ufnością i z pragnieniem miłosierdzia dla siebie oraz gotowością okazania go innym, to pod zwykłymi warunkami również zyskują odpust zupełny.

Dziś można odbierać ogień Iskry Miłosierdzia z sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Niech przy tym symbolicznym świetle miłosierdzia zjednoczy się dziś o godz. 21.37 każda rodzina naszej parafii na wspólnej modlitwie. Do tego celu można wykorzystać modlitwy zamieszczone z tej okazji na stronie internetowej parafii.
Za złożone dziś ofiary przeznaczone na zapłacenie miesięcznego rachunku za energię elektryczną składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

Zapraszamy dziś jeszcze na godz. 16.30 na niedzielne nieszpory.

W poniedziałek (28.04)
Uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika – głównego Patrona naszej Ojczyzny. Jego męczeńska krew, wylana na początku historii Kościoła w naszym kraju, stała się prawdziwie nasieniem chrześcijan. Zwracajmy się z gorącą modlitwą przez orędownictwo świętego Wojciecha, aby jego ofiara ciągle ożywiała wiarę Polaków.

O godz. 10.00 w naszym kościele Msza św. w intencji Szkoły Podstawowej Nr 17 z podziękowaniem za kanonizację jej patrona Jana Pawła II. O godz. 18.45 w kościele kolejne spotkanie grupy modlitewnej. Serdecznie zapraszamy do wyciszenia i „oddechu” poprzez modlitwę i adorację Najświętszego Sakramentu.

We wtorek (29.04)
Święto św. Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy – patronki Europy, Rzymu, a także pielęgniarek i strażaków. Tak dalece wyróżniała się czynną miłością do Kościoła Chrystusowego i świadectwem o Jego Krzyżu, że nadano jej tytuł doktora Kościoła.

W tym dniu także obchodzimy DZIEŃ MĘCZEŃSTWA DUCHOWIEŃSTWA POLSKIEGO. Ustanowiony przez Episkopat Polski jest kontynuacją corocznego dziękczynienia księży – więźniów Dachau. Szerzenie kultu św. Józefa, modlitwę dziękczynną przed cudownym obrazem w Kaliszu i utworzenie dzieła miłosierdzia – takie przyrzeczenie złożyli w Dachau 22 kwietnia 1945 r. więzieni tam duchowni. Dokładnie siedem dni później zostali uwolnieni. Przyrzeczenia wypełnili. Pierwsza pielgrzymka dziękczynna do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu przybyła w rocznicę wyzwolenia obozu w 1948 r. Jako wotum za ocalenie powstał Instytut Studiów nad Rodziną w Łomiankach. W podziemiach kaliskiego sanktuarium św. Józefa utworzono zaś kaplicę Męczeństwa i Wdzięczności.

Obóz w Dachau stał się miejscem szczególnej kaźni duchowieństwa. Ogólnie przebywało tu przeszło 2 794 duchownych, w tym 1773 kapłanów z Polski. Byli oni zmuszani do wyczerpującej pracy fizycznej, dokonywano na nich eksperymentów pseudo medycznych, stosowano wyrafinowane kary za wszelkie przejawy modlitwy.

W środę (30.04)
Wspomnienie św. Piusa V, papieża. Kładł wielki nacisk na szerzenie wiary i przeprowadził reformę liturgii. Zlecił wydanie katechizmu soborowego (Sobór Trydencki), dokonał reformy mszału i brewiarza.

O godz. 8.00 Msza św. i nabożeństwo wotywne do św. Józefa. O godz. 17.30 nabożeństwo do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, a o 18.45 w kościele nauka chrzcielna dla rodziców i chrzestnych.

W czwartek (01.05)
Święto św. Józefa, Rzemieślnika – patrona wszystkich pracujących. Módlmy się w ten dzień za jego pośrednictwem, aby każda praca była drogą prowadzącą do świętości i spełnieniem powołania. W Kościele polskim już po raz kolejny dzień ten obchodzony jest jako DZIEŃ MODLITW ZA BEZROBOTNYCH. Kiedy wiele osób i rodzin boryka się z problemem bezrobocia, a co za tym idzie – często dramatyczną sytuacją materialną, nie można pominąć okazji, jaką daje pierwszomajowe wspomnienie św. Józefa Robotnika, aby żarliwie prosić go o wrażliwość sumień i ład moralny w życiu społecznym. Pamiętajmy w naszych modlitwach o bezrobotnych i poszukujących pracy.

Jest to zarazem PIERWSZY CZWARTEK MIESIĄCA, kiedy to wspominamy ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa. O godz. 18.00 Msza św. o powołania do służby w Kościele.

W czwartek przypada 19. rocznica śmierci śp. ks. Juliusza PUSTELNIKA, wikariusza naszej parafii w latach 1941-1942. Jest pochowany w Czechowicach Dziedzicach.

W Czwarte rozpoczynamy miesiąc dedykowany Matce Najświętszej. Pierwsze wzmianki na ten temat znajdujemy u króla hiszpańskiego Alfonsa X (1284 r.). A w Polsce pierwsze nabożeństwo majowe wprowadzili ojcowie jezuici w Tarnopolu (1838 r.). Tegoroczne nabożeństwa majowe będą odprawiane w naszym kościele w tygodniu o godz. 17.30, a w niedziele o godz. 16.30. Weźmy w nich udział, a także odmawiajmy tę litanię indywidualnie lub ze znajomymi i rodziną, polecając Matce Najświętszej wszystkie nasze sprawy.

Serdecznie zapraszamy na nabożeństwa majowe dzieci naszej parafii. Rozpoczynamy je tuż po kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II. Parafia zakupiła obrazki majowe, które otrzymają dzieci uczestniczące w nabożeństwach każdego dnia majowego. Dzięki nim poznają w tym roku wybrane polskie sanktuaria maryjne, w których św. Jan Paweł II podczas pielgrzymek do Ojczyzny nakładał korony na cudowne wizerunki Matki Bożej, błogosławił je albo nawiedzał. Obrazki te dzieci będą mogły naklejać na plakat z mapą polskich sanktuariów maryjnych dołączony do majowego numeru „Małego Gościa Niedzielnego”.

Ponadto w każdą niedzielę maja (oraz w sobotę 3 maja) o godz. 21.00 w kaplicy MB Częstochowskiej spotykać się będziemy na Apelu Jasnogórskim. Już dziś do tego rodzaju modlitwy maryjnej zapraszamy.

W piątek (02.05)
Wspomnienie św. Atanazego, biskupa i doktora Kościoła, patrona w obłąkaniu, wybitnego nauczyciela wiary.
Jest to zarazem PIERWSZY PIĄTEK MIESIĄCA. O godz. 8.00 Msza św. w int. czcicieli Najświętszego Serca Pana Jezusa, o godz. 18.00 Msza św. szkolna dla wszystkich uczniów w intencji dzieci wczesno i pierwszo komunijnych i ich rodziców. Od 17.30 okazja do spowiedzi .

W tym dniu obchodzimy też DZIEŃ MODLITW W INTENCJI POLONII I POLAKÓW ZA GRANICĄ. Pamiętajmy w naszych modlitwach o bliskich, którzy z różnych przyczyn musieli wyjechać, prośmy też w intencji duszpasterzy i sióstr zakonnych, którzy pracują wśród Polonii.

W sobotę (03.05)
Uroczystość NMP Królowej Polski – głównej patronki Polski. Dodatkowa Msza św. w naszym kościele o godz. 9.30. Kolekta tego dnia przeznaczona będzie na bieżące potrzeby naszej parafii.
Jest to zarazem PIERWSZA SOBOTA MIESIĄCA. O godz. 7.40 odśpiewamy Godzinki ku czci NMP. O godz. 8.00 Msza św. w int. Koła Różańcowego.

W tym dniu kapłani odwiedzą z sakramentami chorych i starszych wiekiem mieszkańców naszej Parafii. Zgłoszenia przyjmuje kancelaria (32/249-81-99) lub zakrystia (32/346-30-07).

W przyszłą niedzielę (04.05)
III NIEDZIELĘ WIELKANOCNĄ kolekta przeznaczona będzie na Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach. W tym dniu nasza wspólnota parafialna obchodzić będzie uroczystość odpustową. W otoczeniu kościoła odbędzie się XIV Festyn Odpustowy „U JÓZIA”. Serdecznie zapraszamy do rodzinnego spędzenia czasu na atrakcjach przygotowanych z okazji „imienin Parafii”. O godz. 10.30 Msza św. w int. dzieci obchodzących pierwszą rocznicę Pierwszej Komunii Świętej. O godz. 15.00 Msza św. z udzielaniem sakramentu Chrztu św. oraz w intencji rocznych dzieci, ich rodziców i chrzestnych.

Zachęcamy do lektury dzisiejszego numeru „Gościa Niedzielnego”, w którym znajdziemy plakat formatu A-4 z wizerunkiem Świętego Jana Pawła II. Plakatu można użyć do udekorowania okna w mieszkaniach w dniu kanonizacji.