Ogłoszenia 26.05 – 02-06

NIEDZIELA (26.05)
W kolejną niedzielę po Wielkanocy usłyszeliśmy obietnicę posłania uczniom Ducha Świętego. Trzecia Osoba Trójcy Świętej prowadzi Kościół do pełnego zjednoczenia z Chrystusem i na spotkanie z Bogiem Ojcem. Przygotujmy się na przyjęcie darów Ducha Świętego poprzez odprawienie nowenny przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego, którą rozpoczniemy w najbliższy piątek.

Dziś świat męski naszej archidiecezji pielgrzymuje do Piekar Śl. Polecamy pielgrzymów modlitwom parafian, a w szczególności mężczyzn i młodzieńców z naszej parafii, którzy podjęli trud pielgrzymowania. Uroczyste powitanie naszych pielgrzymów przewidziane jest około godz. 18.00.

Na godz. 16:30 zapraszamy dziś jeszcze na nabożeństwo majowe, a o 21:00 na Apel Jasnogóski.

W dzisiejszej modlitwie szczególnie pamiętamy o naszych matkach z okazji ich święta. Niech Najświętsza Maryja Panna, wzór macierzyńskiego serca, nieustannie wyprasza potrzebne dary, a wdzięczność i miłość najbliższych zawsze radują Wasze serca.

Za dzisiejsze ofiary złożone na zapłacenie miesięcznego rachunku za energię elektryczną składamy serdeczne „Bóg zapłać”. Jak co miesiąc w ostatnią niedzielę po mszach św. odbędzie się kwesta na pomoc rodzinom syryjskim w Aleppo, które nasza parafia wspiera materialnie.
Po remoncie dolnej części wieży zostało otwarte główne wejście do kościoła. I tak zakończyliśmy II etap naprawy zewnętrznych murów kościoła. Koszt całości – do zapłacenia wynosi 350 000 zł. Otrzymaliśmy dofinansowanie od Konserwatora Zabytków – kwotę 150 000 zł – reszta czyli 200,000 jest do zapłacenia przez parafię. Bóg zapłać za ofiary ubiegłej niedzieli przeznaczone na ten cel, jak i za wszystkie wpłaty na konto parafialne. Z innych prac: zdemontowany został przydrożny krzyż przy ulicy Opolskiej, w którym trzeba wymienić belkę poprzeczną oraz zabieramy się do odnowienia zabytkowego krzyża przy ulicy Krzyżowej.

Od jutra przez trzy kolejne dni będziemy modlić się o dobre urodzaje i za kraje głodujące. Będziemy prosić Pana Boga o obfite plony i błogosławieństwo dla ciężkiej pracy na roli, o sprawiedliwy podział dóbr i chleb dla głodujących w naszym kraju i na całym świecie.

W naszej parafii Dni Krzyżowe odbędą się w ramach nabożeństw majowych. I tak:

o godz. 17:30 spotykamy się przy krzyżu na ul. Krzyżowej. Tam odbędzie się krótkie nabożeństwo błagalne z prośbą o dobre zbiory, przy śpiewie Litanii Loretańskiej przejdziemy w procesji do kościoła.

o godz. 17:30 spotykamy się przy kapliczce na ul. Mariańskiej, gdzie modlić się będziemy o uświęcenie pracy ludzkiej. Następnie przy śpiewie Litanii Loretańskiej przejdziemy w procesji do kościoła;

o godz. 17:30 – spotykamy się w miejscu krzyża przy ulicy Opolskiej . Tam modlić się będziemy za głodujących, a następnie przejdziemy do kościoła.

Zapraszamy parafian, a w szczególności wszystkich działkowiczów, do licznego udziału w Dniach Krzyżowych. Prosimy o zabranie ze sobą książeczek do nabożeństw oraz zadbanie o miejsca rozpoczęcia nabożeństw (przydrożne krzyże i kapliczkę). Niech troska o czystość wokół nich i przyozdobienie ich kwiatami i zniczami świadczą o naszej miłości do Pana Boga i miejsca, na którym się znajdują.

PONIEDZIAŁEK (27.05)
Wspomnienie św. Augustyna z Canterbury, biskupa – apostoła Anglii z VI wieku.

O godz. 18:45 w kościele spotkanie grupy modlitewnej.

We WTOREK (28.05)
o godz. 8:00 Msza św. za trzeciego proboszcza naszej Parafii śp. Ks. Kanonika Leonarda Swobodę w 8. rocznicę jego śmierci. O godz. 19:00 spotkanie Ruchu Odnowy Kontemplacyjnej. Również o godz. 19:00 w salce nad zakrystią 8. katecheza z cyklu katechez dla dorosłych pt.: „Katolicyzm”.

Bierzmowanie osób dorosłych (które ukończyły szkołę ponadgimnazjalną, a nie przyjęły tego sakramentu) odbywa się w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach w następujących terminach: 27 czerwca, 10 października, 21 listopada. Przygotowanie do tego sakramentu obejmuje pięć obowiązkowych katechez, które odbywają się w kolejne wtorki poprzedzające termin bierzmowania o godzinie 19:00 w salkach obok probostwa Parafii św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie. Kolejne cykle przygotowania rozpoczynają się: 28 maja, 10 września, 22 października.

W ŚRODĘ (29.05)
Wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskiej, zakonnicy – założycielki Zgromadzenia Serca Jezusa Konającego tzw. Urszulanek Szarych oraz po raz pierwszy w Kościele wspomnienie św. Pawła VI, papieża. Został świętym i wpisany w katalog świętych 14 października 2018 roku podczas trwającego Synodu biskupów na temat młodzieży.

O godz. 8:00 Msza św. i nabożeństwo wotywne do św. Józefa.

W CZWARTEK (30.05)
Wspomnienie św. Jana Sarkandra, prezbitera i męczennika. Jest czczony jako patron dobrej spowiedzi i tajemnicy spowiedzi.

O godz. 18:45 w kościele nauka chrzcielna dla rodziców i chrzestnych.

W godz. 17:00-18:00 w kancelarii można skorzystać z obecności prawnika i uzyskać wszelkiego rodzaju porady prawne.

W PIĄTEK(31.05)
Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Ona jest świątynią Ducha Świętego od chwili zwiastowania i niesie Go innym, jak swojej krewnej – Elżbiecie, podczas nawiedzenia, aby mógł się dalej rozlewać na całe stworzenie. My przez chrzest również jesteśmy zobowiązani do niesienia światu dobrej nowiny o zbawieniu. Niech to święto pobudzi nas do większej gorliwości apostolskiej.

O godz. 16:30 czuwanie różańcowe podczas którego odmówione zostaną wszystkie cztery części Różańca Świętego.

W tym dniu rozpoczynamy Nowennę do Ducha Świętego przygotowującą nas do Zielonych Świąt. Nazwa „nowenna” pochodzi od łacińskiego słowa novem – dziewięć. Oznacza ona więc dziewięć dni modlitwy. Przyjęło się, iż określenie „nowenna” dotyczy modlitwy przed świętem, w przeciwieństwie do „oktawy”, która oznacza przedłużenie uroczystości na osiem dni (w liturgii mamy oktawę Wielkanocy oraz oktawę Bożego Narodzenia).
Nowenna przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego jest najstarszym zgromadzeniem modlitewnym. Jest to modlitwa zalecona przez samego Pana Jezusa w dniu wniebowstąpienia.

W sobotę rozpoczynamy miesiąc czerwiec, który tradycyjnie poświęcony jest czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zachęcamy do indywidualnego odmawiania codziennie Litanii do Serca Pana Jezusa, aby wynagrodzić Panu Bogu wszystkie nasze grzechy i nieprawości.

W SOBOTĘ (01.06)
Wspomnienie św. Justyna, męczennika. W tym dniu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka. Pamiętajmy o naszych najmłodszych, nie tylko obdarowując ich materialnie, lecz przede wszystkim prośmy o wszelkie łaski potrzebne ku temu, by wzrastały duchowo.

Jest to zarazem PIERWSZA SOBOTA MIESIĄCA. O godz. 7:40 Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP.

O godz. 8:00 Msza św. w int. Koła Różańcowego. Od godz. 17.00 okazja do Spowiedzi św. i adoracji Najświętszego Sakramentu.

W tym dniu odbędzie się 56. PARAFIALNY DZIEŃ CHORYCH. Zapraszamy wszystkich chorych i starszych wiekiem mieszkańców naszej parafii na Mszę św. w ich intencji o godz. 11:00. Od godz. 10:30 okazja do Spowiedzi św. Kolekta tej Mszy św. przeznaczona będzie na potrzeby naszej Parafii. Podczas Mszy św. poświęcimy także lekarstwa, które prosimy przynieść ze sobą.

Tych, którzy z powodu swojej choroby nie mogą uczestniczyć w Dniu Chorych, odwiedzimy z sakramentami świętymi w ich domach. Zgłoszenia przyjmuje kancelaria parafialna lub zakrystia.

W przyszłą niedzielę (02.06)
UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO kolekta przeznaczona będzie na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego.

O godz. 15:00 Msza św. z udzielaniem sakramentu Chrztu Świętego oraz w intencji rocznych dzieci, ich rodziców i chrzestnych.
06 czerwca – w czwartek spotkanie Rady Parafialnej o g 18,45 na Probostw