Ogłoszenia 26.04 – 03.05

NIEDZIELA (26.04)
Kościół przeżywa dziś niedzielę Dobrego Pasterza. W ten sposób nawiązujemy do najstarszego w chrześcijańskiej ikonografii wizerunku Jezusa, przedstawiającego Go jako pasterza dźwigającego na swoich ramionach owcę, którą jest każdy z nas. Równocześnie rozpoczynamy 52. ŚWIATOWY TYDZIEŃ MODLITW O POWOŁANIA do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Hasłem tego tygodnia będzie hasło: „Wyjście, fundamentalne doświadczenie powołania”.
Taka sama intencja przyświecać będzie kolejnym kwartalnym dniom modlitwy, które przeżywać będziemy w nadchodzącą środę, piątek i sobotę. Włączmy się całym sercem w to wołanie Kościoła, aby Pan posłał nowych robotników do swojej winnicy. Zdajemy sobie przecież sprawę z tego, że istnieje ścisły związek między kapłaństwem a Eucharystią. Jeśli zabraknie kapłanów, zabraknie Eucharystii, a jeśli zabraknie Eucharystii, życie Kościoła może być zagrożone.

Dziś w naszej parafii uroczystość odpustowa. Odpust parafialny jest ważnym przeżyciem dla całej wspólnoty parafialnej. Po spełnieniu odpowiednich warunków można bowiem uzyskać wtedy odpuszczenie grzechów.
Serdecznie witamy dziś naszego tegorocznego kaznodzieję odpustowego ks. Zbigniewa STALMACHA, kapelana szpitali przy ul. Strzelców Bytomskich i Truchana, mieszkającego na co dzień w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie.

Dziękujemy mu za przyjęcie zaproszenia i dzisiejszy trud dzisiejszego słowa Bożego.

Za złożone dziś ofiary, przeznaczone na potrzeby parafii (na zapłacenie rachunku za energię elektryczną) składamy serdeczne „Bóg zapłać”. Dziś jeszcze o godz. 16.30 zapraszamy na nieszpory odpustowe.

Po raz 15 przy okazji „imienin parafii” organizowany jest festyn „U JÓZIA”. Serdecznie zapraszamy od godz. 14.30 w otoczenie kościoła i do farskiego ogrodu całe rodziny, gdzie przygotowano dla nich wiele atrakcji. Dochód z festynu przeznaczony zostanie na dofinansowanie wakacyjnych wyjazdów dzieci i młodzieży naszej parafii.

W dniu dzisiejszym 34. rocznicę urodzin obchodzi wikariusz naszej parafii ks. Krzysztof PATAS.

W PONIEDZIAŁEK (27.04)
O godz. 18.45 w kościele spotkanie modlitewne.

W WTOREK (28.04)
Wspomnienie św. Piotra Chanela, prezbitera i męczennika oraz św. Ludwika Marii Grignion de Montfort – misjonarza ludowego, prowadzącego ascetyczny tryb życia. Znany był z wielkiego miłosierdzia wobec dzieci i chorych. Zachęcał do odmawiania różańca. Założył Societas Mariae Monfotana, znane jako Towarzystwo Marii, tzw. Grignioniści, przeznaczone do pielęgnowania chorych.

W ŚRODĘ (29.04)
Święto św. Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy i doktora Kościoła – patronki Europy, a także pielęgniarek i strażaków. Jej mistyczne dzieła są wyrazem nieustannego pragnienia zgłębiania tajemnicy Boga. Święta Katarzyna pisała: „im więcej szukam, tym więcej znajduję, im więcej znajduję, tym więcej szukam”. Za jej przyczyną módlmy się, by narody Europy uznały swoje chrześcijańskie korzenie.

O godz. 8.00 Msza św. i nabożeństwo do Patrona naszej parafii. O godz. 17.30 nabożeństwo do NMP Nieustającej Pomocy.

W środę po Mszy św. wieczornej odbędzie się spotkanie Róży Rodziców, na które serdecznie zapraszamy obecnych członków jak również wszystkich chętnych, którzy chcieliby dołączyć do grupy modlitewnej rodziców modlących się w intencji swoich dzieci.

O godz. 18.45 w kościele pierwsza próba przed Pierwszą Komunią św. klas II C i D.

W tym dniu także obchodzimy DZIEŃ MĘCZEŃSTWA DUCHOWIEŃSTWA POLSKIEGO. Ustanowiony przez Episkopat Polski jest kontynuacją corocznego dziękczynienia księży – więźniów Dachau. Szerzenie kultu św. Józefa, modlitwę dziękczynną przed cudownym obrazem w Kaliszu i utworzenie dzieła miłosierdzia – takie przyrzeczenie złożyli w Dachau 22 kwietnia 1945 r. więzieni tam duchowni. Dokładnie siedem dni później zostali uwolnieni. Przyrzeczenia wypełnili. Pierwsza pielgrzymka dziękczynna do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu przybyła w rocznicę wyzwolenia obozu w 1948 r. Jako wotum za ocalenie powstał Instytut Studiów nad Rodziną w Łomiankach. W podziemiach kaliskiego sanktuarium św. Józefa utworzono zaś kaplicę Męczeństwa i Wdzięczności.

Obóz w Dachau stał się miejscem szczególnej kaźni duchowieństwa. Ogólnie przebywało tu przeszło 2 794 duchownych, w tym 1773 kapłanów z Polski. Byli oni zmuszani do wyczerpującej pracy fizycznej, dokonywano na nich eksperymentów pseudo medycznych, stosowano wyrafinowane kary za wszelkie przejawy modlitwy.

W CZWARTEK (30.04)
Wspomnienie św. Piusa V, papieża. Kładł wielki nacisk na szerzenie wiary i przeprowadził reformę liturgii. Zlecił wydanie katechizmu soborowego (Sobór Trydencki), dokonał reformy mszału i brewiarza.

Jest to zarazem CZWARTEK PRZED PIERWSZYM PIĄTKIEM MIESIĄCA. O godz. 18.00 Msza św. o powołania do służby w Kościele. O godz. 18.45 w salce przy kościele nauka chrzcielna dla rodziców i chrzestnych.

O godz. 17.00 w kościele pierwsza próba przed Wczesną Komunią św., a o godz. 18.45 próba klas II A i B przed
Pierwszą Komunią św.

W PIĄTEK (01.05)
Święto św. Józefa, Rzemieślnika – patrona wszystkich pracujących. Módlmy się w ten dzień za jego pośrednictwem, aby każda praca była drogą prowadzącą do świętości i spełnieniem powołania. W Kościele polskim już po raz kolejny dzień ten obchodzony jest jako DZIEŃ MODLITW ZA BEZROBOTNYCH. Kiedy wiele osób i rodzin boryka się z problemem bezrobocia, a co za tym idzie – często dramatyczną sytuacją materialną, nie można pominąć okazji, jaką daje pierwszomajowe wspomnienie św. Józefa Robotnika, aby żarliwie prosić go o wrażliwość sumień i ład moralny w życiu społecznym. Pamiętajmy w naszych modlitwach o bezrobotnych i poszukujących pracy.

Jest to zarazem PIERWSZY PIĄTEK MIESIĄCA. O godz. 8.00 Msza św. w int. czcicieli Najświętszego Serca Pana Jezusa, o godz. 18.00 Msza św. szkolna w intencji dzieci wczesno i pierwszo komunijnych i ich rodziców. Od 17.30 miesięczna Spowiedź św. dla uczniów klas III i IV.

W tym dniu przypada 20. rocznica śmierci śp. ks. Juliusza PUSTELNIKA, wikariusza naszej parafii w latach 1941-1942. Jest pochowany w Czechowicach Dziedzicach.

W piątek rozpoczynamy miesiąc dedykowany Matce Najświętszej. Pierwsze wzmianki na ten temat znajdujemy u króla hiszpańskiego Alfonsa X (1284 r.). A w Polsce pierwsze nabożeństwo majowe wprowadzili ojcowie jezuici w Tarnopolu (1838 r.). Tegoroczne nabożeństwa majowe będą odprawiane w naszym kościele w tygodniu o godz. 17.30, a w niedziele o godz. 16.30. Weźmy w nich udział, a także odmawiajmy tę litanię indywidualnie lub ze znajomymi i rodziną, polecając Matce Najświętszej wszystkie nasze sprawy. Serdecznie zapraszamy na nabożeństwa majowe dzieci naszej parafii. Ponadto w każdą niedzielę maja (oraz w sobotę 2 maja) o godz. 21.00 w kaplicy MB Częstochowskiej spotykać się będziemy na Apelu Jasnogórskim. Już dziś do tego rodzaju modlitwy maryjnej zapraszamy.

W SOBOTĘ (02.05)
obchodzić Uroczystość NMP Królowej Polski – głównej patronki Polski. Dodatkowa Msza św. w naszym kościele o godz. 9.30. Kolekta tego dnia przeznaczona będzie na bieżące potrzeby naszej parafii.

Jest to zarazem PIERWSZA SOBOTA MIESIĄCA. O godz. 8.00 Msza św. w int. Koła Różańcowego. O godz. 17.00 Spowiedź św. dla młodzieży, która we wtorek 5 maja br. przyjmie w naszym kościele sakrament Bierzmowania.

W tym dniu obchodzimy też DZIEŃ MODLITW W INTENCJI POLONII I POLAKÓW ZA GRANICĄ. Pamiętajmy w naszych modlitwach o bliskich, którzy z różnych przyczyn musieli wyjechać, prośmy też w intencji duszpasterzy i sióstr zakonnych, którzy pracują wśród Polonii.

W przyszłą niedzielę (03.05)
V NIEDZIELĘ WIELKANOCNĄ kolekta przeznaczona będzie na bieżące potrzeby naszej parafii. O godz. 9.00 Msza św. w int. dzieci obchodzących pierwszą rocznicę Pierwszej Komunii Świętej. O godz. 15.00 Msza św. z udzielaniem sakramentu Chrztu św. oraz w intencji rocznych dzieci, ich rodziców i chrzestnych.