Ogłoszenia 24.06 – 01.07

NIEDZIELA (24.06)
Narodzenie św. Jana Chrzciciela poprzedziło narodziny Zbawiciela. Jan był ostatnim z proroków Starego Testamentu i jednocześnie pierwszym świętym Nowego Testamentu, którego śmierć w obronie prawdy i moralności była również zapowiedzią zbawczej śmierci Jezusa. Wielkość Jana, „największego spośród narodzonych z niewiasty”, może być właściwie odczytana tylko w świetle życia Chrystusa, który sam jest prawdziwą światłością świata.

Za złożone dziś ofiary przeznaczone na zapłacenie miesięcznego rachunku za energię elektryczną składamy serdeczne Bóg zapłać”. Dziś po Mszach św. odbędzie się miesięczna kwesta na pomoc rodzinom syryjskim w Aleppo, które nasza Parafia wspiera materialnie.

Chorzowskie Centrum Kultury zaprasza serdecznie na koncert piosenek Witka Wolnego: „Fantastyczne śpiewanie” dziś o godz. 17.00. Uczestnikom rekolekcji i pielgrzymek niewątpliwie znane są: Samba pocztowo-dżdżysta, Hymn o krzyżu, czy Ruszaj ruszaj – koncert ten, w wykonaniu Wioletty Białk, Adama Bula, zespołu Freeland i Bytkowskiej Scholi Ducha Świętego pod dyr. B. Kowalskiego, będzie dobrą okazją do odświeżenia sobie fenomenu tych utworów, czy dawnych wspomnień. Bilety na koncert w cenie 20 zł do nabycia w CHCK’u.

We WTOREK (26.06)
Wspomnienie świętych męczenników Jana i Pawła. Byli braćmi. Zajmowali znaczące stanowiska w wojsku rzymskim. Jako senatorowie rzymscy zamieszkali w pałacu na wzgórzu Celio w Rzymie. Kiedy wybuchło prześladowanie chrześcijan, cesarz Julian Apostata zaprosił obu braci na swój dwór. Odmówili, by w ten sposób wyrazić swoją dezaprobatę dla edyktów prześladowczych cesarza. Władca zemścił się każąc ich potajemnie zgładzić w nocy 26 czerwca 362 r. w ich własnym domu, by nie było rozgłosu. Ich imiona ich znalazły się w kanonie Mszy świętej i do dzisiaj są w nim wymieniani.
Wyjątkowo ze względu na uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła już we wtorek o godz. 16.30 zapraszamy na „Różańcowe czuwanie”, podczas którego odmówione zostaną wszystkie cztery części Różańca.

Na godz. 19.00 zapraszamy do naszego kościoła na organowy koncert dyplomowy studenta Akademii Muzycznej w Katowicach.

W ŚRODĘ (27.06)
Wspomnienie NMP Nieustającej Pomocy – patronki najbardziej smutnych i potrzebujących, którzy odczuwają szczególnie potrzebę miłości i opieki, a także wspomnienie św. Cyryla Aleksandryjskiego, biskupa i doktora Kościoła.

O godz. 8:00 Msza św. i nabożeństwo do św. Józefa. O godz. 17:30 nabożeństwo ku czci NMP Nieustającej Pomocy. O godz. 19:00 w kancelarii parafialnej katechumenat.

W CZWARTEK (28.06)
Wspomnienie św. Ireneusza z Lyonu, biskupa i męczennika, który odegrał ważną i wybitną rolę w dziejach Kościoła, bo dzięki jego dziełu Adversus haereses możemy poznać błędy, jakie nękały pierwotne chrześcijaństwo, oraz wykład autentycznej wiary.

O godz. 18:45 w kościele nauka dla rodziców i chrzestnych.

W PIĄTEK (29.06)
Uroczystość Świętych Apostołów Piotra (patrona rybaków, blacharzy, zegarmistrzów, kamieniarzy, kowali, ślusarzy, marynarzy, tkaczy, a także orędownika podczas epilepsji, gorączki, febry i ukąszenia przez węża) i Pawła (patrona producentów namiotów, marynarzy, podróżników i tkaczy).

Chociaż nie ma obowiązku uczestnictwa we Mszy św. pod grzechem ciężkim, jednak gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w zgromadzeniu eucharystycznym dla uproszenia obfitych łask z nieba dla papieża Franciszka. Nie zapominajmy o nim w naszych modlitwach, ale też starajmy się pogłębiać naszą więź ze Stolicą Apostolską, interesując się życiem Kościoła, zapoznając się z dokumentami wydawanymi przez Ojca Świętego, aby trwać w jedności z nim i w ten sposób przyczyniać się do budowania Chrystusowego Kościoła.

Dodatkowe Msze św. w naszym kościele: o godz. 9:30 i 16:30. Kolekta przeznaczona będzie na potrzeby Stolicy Apostolskiej (tzw. Świętopietrze).
Ci z wiernych, którzy w tym dniu z pobożnością posługują się jakimś przedmiotem kultu religijnego, na przykład krzyżem lub różańcem, poświęconym przez papieża lub biskupa, mogą – pod zwykłymi warunkami – zyskać odpust zupełny.

W SOBOTĘ (30.06)
Wspomnienie świętych Pierwszych Męczenników Świętego Kościoła Rzymskiego. Wyróżnia się ich specjalnie, ponieważ Rzym posiada ich najwięcej ze wszystkich miast na świecie. Kodeksy Martyrologium Hieronimiańskiego zaznaczały, że było ich 978 zaraz po pożarze Rzymu w lipcu 64 r. niesłusznie podejrzewanych o podpalenie miasta i okrutnie zamęczonych przez cesarza Nerona.

O godz. 7.40 Godzinki ku czci NMP. O godz. 17:30 okazja do Spowiedzi św. i osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu.

W przyszłą niedzielę (01.07)
XIII NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ kolekta na Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach
O godz. 15:00 Msza św. z udzielaniem sakramentu Chrztu św. oraz w intencji rocznych dzieci, ich rodziców i chrzestnych.

Można przekazywać intencje mszalne naszym kapłanom, którzy w czasie urlopu będą również odprawiać msze św. Intencje takie można składać w kancelarii lub bezpośrednio u któregoś z kapłanów. Jest to zarazem forma utrzymania kapłanów, którzy służą nam przez cały rok.

Zapraszamy na 42 Chorzowską Pieszą Pielgrzymkę do Częstochowy w dniach 26-30 sierpnia 2018 r. Pielgrzymi idą trzy dni z noclegami w Świerklańcu i Woźnikach. Po dwóch dniach w Częstochowie, powrót autokarem do Piekar, skąd pieszo do Chorzowa. Koszt noclegu w Częstochowie, transportu bagażu i autokaru to 140 zł. Zapisy w kancelarii parafiach św. Antoniego i św. Jadwigi w Chorzowie.