Ogłoszenia 24.05 – 31.05

NIEDZIELA (24.05)
Dziś obchodzimy uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Zebrani na celebrowaniu Eucharystii wspominamy dar Ducha Świętego udzielony Apostołom, początki Kościoła i jego misję względem wszystkich języków, ludów i narodów. Myślimy również o darze Ducha Świętego udzielonym nam w sakramentach Chrztu św. i Bierzmowania i dziękujemy zań Panu Bogu.

Ponadto dziś – z okazji przypadającego 24 maja wspomnienia Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych – przeżywamy VIII Dzień Modlitw Kościoła Powszechnego za Kościół w Chinach. Te intencje powierzaliśmy Panu Bogu podczas dzisiejszej liturgii. Pamiętajmy też o niej w naszych modlitwach prywatnych.
Dziś kończy się czas Komunii Świętej wielkanocnej. Przepis Kościoła głosi: „Każdy wierny po przyjęciu Najświętszej Eucharystii po raz pierwszy, ma obowiązek przyjmować ją przynajmniej raz w roku. Ten nakaz powinien być wypełniony w okresie wielkanocnym, chyba że dla słusznej przyczyny wypełnia się go w innym czasie w ciągu roku”. Tą słuszną przyczyną w naszych warunkach jest uczestnictwo w rekolekcjach wielkopostnych. Jeśli ktoś z wiernych do tej pory nie wypełnił tego obowiązku, niech to uczyni jak najszybciej!

Za złożone dziś ofiary przeznaczone na bieżące potrzeby naszej parafii składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

W naszej parafii dziś kolejna grupa dzieci przystępuje o godz. 10.30 do Pierwszej (kl. II A i B) i o godz. 12.00 do Wczesnej Komunii Świętej. Zbiórka dzieci i rodziców pół godziny przed mszą przed probostwem. Nieszpory komunijne o godz. 16.00.
Bezpośrednio po każdej ważnej uroczystości kościelnej następuje tzw. oktawa. Tak też jest w przypadku uroczystości Pierwszej Komunii Świętej, kiedy oktawa ta jest zwana Białym Tygodniem i nawiązuje do pierwszych wieków chrześcijaństwa, kiedy to nowo ochrzczeni przez następny tydzień nosili białe szaty. W tym wypadku oktawa umacnia jej sens i przedłuża uroczysty nastrój, pozwala na refleksję i ugruntowuje przemiany, jakie dokonały się podczas przystępowania po raz pierwszy do Stołu Pańskiego. Biały Tydzień ma na celu przyzwyczaić dziecko do uczestnictwa w Eucharystii. Jest to okazja do rozpoczęcia regularnych wizyt w kościele. Zapraszamy dzieci w strojach komunijnych i ich rodziców do przychodzenia w tym tygodniu wspólnie z rodzicami na nabożeństwa majowe i msze św. wieczorne.

Dziś obchodzimy po raz ósmy METROPOLITALNE ŚWIĘTO RODZINY pod hasłem „Rodzina – gościnny dom”. Idea Święta zrodziła się podczas śląskiej pielgrzymki samorządowców i parlamentarzystów z Abp Damianem Zimoniem do Rzymu w 2007 r., w 750-lecie śmierci św. Jacka, patrona Śląska. To właśnie wtedy, przy grobie Św. Jana Pawła II, Małgorzata Manka-Szulik wraz ze Śp. Krystyną Bochenek zainaugurowały Metropolitalne Święto Rodziny, które dzięki współpracy śląskich miast, organizacji oraz stowarzyszeń rozwija się i trwa do dziś.

Już po raz drugi w ramach Metropolitalnego Święta Rodziny będziemy świętować w katowickiej katedrze Jubileusze Małżeńskie „Co Bóg złączył…”. W roku 2014 było aż 800 małżeństw z całego Śląska. Archidiecezja Katowicka zaprasza 24 maja 2014 na godzinę 12.00 małżonków, którzy mają okrągłe rocznice (5,10,15,…) na wspólne, radosne świętowanie jubileuszu małżeńskiego.

Jubilatów będzie witać na schodach góralska kapela z Jaworzynki, a małżonkowie będą “odznaczeni” okazjonalnym kotylionem – wszak to jak wesele. O godzinie 12-ej Ksiądz Arcybiskup odprawi Eucharystię z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich i indywidualnym błogosławieństwem dla każdej pary. Organizatorzy pomyśleli także o pewnych pamiątkach-niespodziankach. Po uroczystości w katedrze, ponownie będzie grała kapela Jetelinka, będzie kołocz, kawa i coś na ciepło – czyli takie „małe wesele” na placu kurialnym. Gdyby komuś przyszła ochota zatańczyć, to będzie to jak najbardziej na miejscu…
Parafia św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców naszego miasta do udziału w VI Parafialnym Święcie Rodziny, które odbędzie się 24 maja br. Po każdej Mszy św. udzielane będzie szczególne, indywidualne błogosławieństwo dla rodzin, a od godz. 14.00 rozpocznie się w otoczeniu kościoła festyn. Na wszystkich gości czekają występy artystyczne, konkursy i zabawy plastyczne dla dzieci, kawiarenka z domowym ciastem i grill. Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy i radosnego spędzenia czasu na przygotowanych na tę okazję atrakcjach.

Od poniedziałku wchodzimy w tzw. Okres Zwykły roku liturgicznego. Jest to „czas wzrostu Kościoła”, kiedy to karmiąc się Słowem Bożym i Eucharystią, wypełniając swoje obowiązki i praktykując miłość, Lud Boży pielgrzymuje do swojego ostatecznego celu.

W PONIEDZIAŁEK (25.05)
(tradycyjnie drugi dzień Zielonych Świąt), obchodzimy Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła ustanowione na prośbę biskupów polskich podczas Soboru Watykańskiego II.

Dodatkowe Msze św. w tym dniu w naszym kościele o godz. 9.30 i 16.30. Kolekta tego dnia na potrzeby naszej parafii. O godz. 18.45 w kościele spotkanie ks. Proboszcza z osobami, które chcą włączyć się w budowę ołtarzy podczas tegorocznej procesji Bożego Ciała. W krypcie o 18.45 kolejne spotkanie grupy modlitewnej.

WE WTOREK (26.05)
Wspomnienie św. Wspomnienie św. Filipa Nereusza, prezbitera – założyciela stowarzyszenia księży oratorianów zwanych w Polsce filipinami. W tym dniu Kościół obchodzi także wspomnienie NMP Królowej Apostołów.

W tym dniu obchodzimy DZIEŃ MATKI. Serdeczną pamięcią obejmiemy nasze drogie mamy, te żyjące i te, które Pan Bóg przywołał już do siebie. Podziękujemy za ich dobre serca i ręce, a także prosimy o potrzebne łaski w ich codziennym trudzie.

W ŚRODĘ (27.05)
Wspomnienie św. Augustyna z Canterbury, biskupa- apostoła Anglii z VI wieku.

O godz. 8.00 Msza św. o spokój jego duszy, a po niej nabożeństwo wotywne do św. Józefa. Po Mszy św. wieczornej odbędzie się spotkanie Róży Rodziców, na które serdecznie zapraszamy obecnych członków jak również wszystkich chętnych, którzy chcieliby dołączyć do grupy modlitewnej rodziców modlących się w intencji swoich dzieci.

W tym dniu przypada 73. rocznica śmierci wikariusza naszej parafii w roku 1930 śp. ks. Franciszka BOJDOŁA, wywiezionego i rozstrzelanego w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu.

W kancelarii parafialnej od 17.00 do 19.00 czynny będzie punkt konsultacyjny do spraw różnego rodzaju uzależnień.

W CZWARTEK (28.05)
Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Jest ono odpowiedzią Ojca Św. Benedykta XVI na postulaty zgłaszane przez różne episkopaty, ale przede wszystkim środowiska zakonne dla upamiętnienia Roku Kapłańskiego, który był obchodzony od 19 czerwca 2009 r. do 11 czerwca 2010 roku. Papież Benedykt XVI wyznaczył dzień nowego święta na czwartek po niedzieli Zesłania Ducha Świętego, czyli tydzień przed uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Bożym Ciałem. Ma być to dzień szczególnej modlitwy całego Kościoła za powołanych do kapłaństwa, o ich świętość i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu. Naszą modlitewną pamięcią obejmiemy też neoprezbiterów naszej diecezji, którzy w tym roku otrzymali święcenia kapłańskie.

O godz. 8.00 Msza św. za śp. Ks. Leonarda SWOBODĘ (trzeciego proboszcza naszej parafii w latach 1968-1993) w 4. rocznicę jego śmierci

W PIĄTEK (29.05)
Wspomnienie bł. Urszuli Ledóchowskiej, zakonnicy – założycielki Zgromadzenia Serca Jezusa Konającego tzw. Urszulanek Szarych.

O godz. 16.00 w naszym kościele odbędzie się kolejne czuwanie różańcowe. Polega ono na odmówieniu wszystkich czterech części różańca za jednym razem. Zapraszamy chętnych do włączenia się w to niezwykłe wydarzenie.

W SOBOTĘ (30.05)
Od godz. 17.00 okazja do Spowiedzi św. i osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu.

W przyszłą niedzielę (31.05)
UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY. kolekta przeznaczona będzie na zapłacenie miesięcznego rachunku za energię elektryczną. Po Mszach św. osoby niepełnosprawne przy wyjściach z kościoła prosić będą o pomoc materialną na dofinansowanie ich rekolekcji wakacyjnych w Nierodzimiu.

Tego dnia świat męski naszej archidiecezji pielgrzymuje do Piekar Śl. Serdecznie zapraszamy do podjęcia pieszego trudu pątniczego mężczyzn i młodzieńców naszej parafii, a w szczególności tegorocznych maturzystów. Zbiórka pielgrzymów o godz. 6.45 przy krzyżu misyjnym na placu kościelnym, skąd po wspólnej modlitwie i stosownym błogosławieństwie grupa pielgrzymkowa wyruszy w kierunku Piekar Śl.