Ogłoszenia 24.04 – 01.05

NIEDZIELA (24.04)
Przeżywamy dziś już ostatnią niedzielę kwietnia, która według programu duszpasterskiego jest Ogólnopolską Niedzielą Modlitw za Kierowców i wszystkich poruszających po drogach. Niech nasza wspólna modlitwa owocuje większą rozwagą i mądrością w czasie naszych pieszych, rowerowych czy samochodowych wojaży, tym bardziej że coraz cieplejsze dni zachęcają do organizowania wycieczek. Starajmy się być bezpiecznymi użytkownikami dróg i pojazdów mechanicznych.

W dzisiejszej Ewangelii Jezus przypomina nam o tym, byśmy się wzajemnie miłowali. W początkach chrześcijaństwa wzajemna miłość pomiędzy uczniami Chrystusa przyciągała i inspirowała pogan. Warto o tym pamiętać i żyć tak, by inni widzieli, że jesteśmy uczniami Jezusa.

Za złożone dziś ofiary przeznaczone na Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach składamy serdeczne „
Bóg zapłać”. Po każdej Mszy św. w dniu dzisiejszym odpowiadając na apel Papieża Franciszka kwesta na pomoc Ukrainie.

Dziś o godz. 12.00 Msza św. w intencji wikariusza naszej parafii ks. Krzysztofa PATASA, który we wtorek (26 kwietnia) obchodził będzie 35. rocznicę urodzin.

W PONIEDZIAŁEK (25.04).
Święto św. Marka Ewangelisty – patrona: pisarzy, notariuszy, murarzy, koszykarzy, szklarzy, a także upraw zbożowych. W Polsce uważany jest za patrona wiosennych zasiewów. Przez wstawiennictwo tego Świętego modlimy się w tym dniu również o dobre urodzaje i o błogosławieństwo dla pracujących na roli. Zapraszamy do wspólnej modlitwy w tej intencji już o godz. 7.30 przy krzyżu misyjnym na naszym placu kościelnym.
Chociaż dopiero w przyszłym tygodniu przeżywać będziemy specjalne dni modlitw o dobre urodzaje i za kraje głodujące, chciejmy w naszej osobistej modlitwie prosić dobrego Boga, by pobłogosławił wszelkie ludzkie wysiłki, aby przyniosły one obfity plon i owoc i aby nikomu nie brakowało codziennego chleba.

O godz. 18.45 w kościele spotkanie modlitewne.


W ŚRODĘ (27.04)
Wspomnienie św. Zyty, dziewicy – patronki gospodyń i służących.

O godz. 8.00 Msza św. i nabożeństwo do Patrona naszej parafii. O godz. 17.30 nabożeństwo do NMP Nieustającej Pomocy.

Po Mszy św. wieczornej odbędzie się spotkanie Róży Rodziców, na które serdecznie zapraszamy obecnych członków jak również wszystkich chętnych, którzy chcieliby dołączyć do grupy modlitewnej rodziców modlących się w intencji swoich dzieci.

W CZWARTEK (28.04)
Wspomnienie św. Piotra Chanela, prezbitera i męczennika oraz św. Ludwika Marii Grignion de Montfort – misjonarza ludowego, prowadzącego ascetyczny tryb życia. Znany był z wielkiego miłosierdzia wobec dzieci i chorych. Zachęcał do odmawiania różańca. Założył Societas Mariae Monfotana, znane jako Towarzystwo Marii, tzw. Grignioniści, przeznaczone do pielęgnowania chorych.

W tym dniu wspomnienie liturgiczne św. Joanny Beretty Molla, włoskiej lekarki. By dać życie noszonej pod sercem córce, poświęciła swoje w świadomej ofierze.

O godz. 18.45 w kościele nauka chrzcielna dla rodziców i chrzestnych.

W PIĄTEK (29.04)
Święto św. Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy i doktora Kościoła – patronki Europy, a także pielęgniarek i strażaków. Jej mistyczne dzieła są wyrazem nieustannego pragnienia zgłębiania tajemnicy Boga. Za jej przyczyną módlmy się, by narody Europy uznały swoje chrześcijańskie korzenie.

O godz. 16.30 w kościele Różańcowe Czuwanie, podczas którego odmówimy wszystkie cztery części Różańca Świętego. Róża Rodziców serdecznie zaprasza wszystkich chętnych do wspólnej modlitwy.

W tym dniu także obchodzimy DZIEŃ MĘCZEŃSTWA DUCHOWIEŃSTWA POLSKIEGO. Ustanowiony przez Episkopat Polski jest kontynuacją corocznego dziękczynienia księży – więźniów Dachau. Szerzenie kultu św. Józefa, modlitwę dziękczynną przed cudownym obrazem w Kaliszu i utworzenie dzieła miłosierdzia – takie przyrzeczenie złożyli w Dachau 22 kwietnia 1945 r. więzieni tam duchowni. Dokładnie siedem dni później zostali uwolnieni. Przyrzeczenia wypełnili. Pierwsza pielgrzymka dziękczynna do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu przybyła w rocznicę wyzwolenia obozu w 1948 r. Jako wotum za ocalenie powstał Instytut Studiów nad Rodziną w Łomiankach. W podziemiach kaliskiego sanktuarium św. Józefa utworzono zaś kaplicę Męczeństwa i Wdzięczności.

Obóz w Dachau stał się miejscem szczególnej kaźni duchowieństwa. Ogólnie przebywało tu przeszło 2 794 duchownych, w tym 1773 kapłanów z Polski. Byli oni zmuszani do wyczerpującej pracy fizycznej, dokonywano na nich eksperymentów pseudo medycznych, stosowano wyrafinowane kary za wszelkie przejawy modlitwy.

W SOBOTĘ (30.04)
Wspomnienie św. Piusa V, papieża. Kładł wielki nacisk na szerzenie wiary i przeprowadził reformę liturgii. Zlecił wydanie katechizmu soborowego (Sobór Trydencki), dokonał reformy mszału i brewiarza.

W przyszłą niedzielę (01.05)
VI NIEDZIELĘ WIELKANOCNĄ przypada liturgiczne Święto św. Józefa, Rzemieślnika – patrona wszystkich pracujących. Modlić się będziemy za jego pośrednictwem, aby każda praca była drogą prowadzącą do świętości i spełnieniem powołania. W Kościele polskim dzień ten obchodzony jest jako DZIEŃ MODLITW ZA BEZROBOTNYCH. Kiedy wiele osób i rodzin boryka się z problemem bezrobocia, a co za tym idzie – często dramatyczną sytuacją materialną, nie można pominąć okazji, jaką daje pierwszomajowe wspomnienie św. Józefa Robotnika, aby żarliwie prosić go o wrażliwość sumień i ład moralny w życiu społecznym. Pamiętajmy w naszych modlitwach o bezrobotnych i poszukujących pracy.

W tym dniu w naszej parafii odbędzie się uroczystość odpustowa. O godz. 12.00 Suma odpustowa, a o godz. 16.30 nieszpory. Kazania odpustowe w tym roku wygłosi wikariusz naszej parafii ks. Paweł KACZMARCZYK. Kolekta tego dnia przeznaczona na zapłacenie miesięcznego rachunku za energię elektryczną.

O godz. 9.00 Msza św. w int. dzieci obchodzących pierwszą rocznicę Pierwszej i Wczesnej Komunii Świętej. O godz. 15.00 Msza św. z udzielaniem sakramentu Chrztu św. oraz w intencji rocznych dzieci, ich rodziców i chrzestnych.
Po raz 16. z okazji odpustu parafialnego w otoczeniu kościoła odbędzie się Festyn „U JÓZIA”. Serdecznie zapraszamy do rodzinnego spędzenia czasu na przygotowanych atrakcjach.