Ogłoszenia 22.06 – 29.06

Niedziela (22.06)
Za złożone dziś ofiary przeznaczone Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

Dziś odbędzie się pielgrzymka tegorocznych dzieci pierwszo i wczesno komunijnych oraz ich rodziców do archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach. Rozpoczęcie o godz. 13.00 w ogrodach Kurii Metropolitalnej przy ul. Jordana. O godz. 15.00 Eucharystia pod przewodnictwem ks. abpa Wiktora SKWORCA. Serdecznie do udziału w tej pielgrzymce zapraszamy także dzieci komunijne naszej parafii z rodzicami.

W parafii Mariackiej w Katowicach przy ul. Bł. E. Szramka odbędzie się dziś dzień skupienia dla pracowników Służby Zdrowia. Początek o godz. 16.00.

W poniedziałek (23.06)
O godz. 18.45 w kościele spotkanie modlitewne połączone z adoracją Najświętszego Sakramentu. Zapraszamy.

W tym dniu obchodzimy DZIEŃ OJCA. Naszymi modlitwami obejmujemy wszystkich ojców z naszej wspólnoty parafialnej, aby godnie i z miłością wypełniali swoje obowiązki w codziennych staraniach o własne rodziny. Ojciec jest wzorem, jakby matrycą dla swojego dziecka, bez względu ma to, czy jest ono tego świadome, czy nie. Ojciec może nauczyć swoje dziecko, co jest naprawdę w życiu ważne, pokazując na własnym przykładzie uczciwość, pokorę, odpowiedzialność i sprawiedliwość.

W tym dniu 57. rocznicę święceń kapłańskich obchodził będzie ks. Zdzisław PASZENDA wikariusz naszej parafii w latach 1967-1970, a 54. rocznicę urodzin ks. dr Marek PANEK kapłan naszej parafii w latach 1995-2005, obecnie Rektor Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach.

We wtorek (24.06)
Uroczystość Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela, który przygotował drogę Panu Jezusowi. Jest on jedynym świętym oprócz Matki Bożej, którego narodzenie wspomina się w liturgii Kościoła. Wynika to z jego ogromnego znaczenia jako poprzednika Mesjasza. W Litanii do wszystkich świętych jest wymieniany na pierwszym miejscu, zaraz po Maryi. To wielki nauczyciel i świadek Bożej Prawdy, który za nią był gotów oddać życie. Ciesząc się narodzinami świętego Jana Chrzciciela, warto zastanowić się nad swoim życiem, nad zgodnością naszych czynów, słów i postaw z wyznawaną przez nas wiarą i pobożnością.

W tym dniu w naszych modlitwach wspomnijmy obchodzących 58. rocznicę święceń kapłańskich: pochodzącego z naszej parafii: ks. Konrada BOJDOŁA oraz wikariusza naszej parafii w latach 1957-1961 ks. Bernarda PILARSKI, przebywającego obecnie w Wayne w USA, a także 52. rocznicę święceń ks. kanonika Jerzego KEMPY wikariusza naszej parafii w latach 1970-1973 oraz ks. Henryka LANGFORTA wikariusza w latach 1975-76.

W środę (25.06)
O godz. 8.00 Msza św. i nabożeństwo wotywne do św. Józefa. O godz. 17.30 nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

W czwartek (26.06)
Wspomnienie św. Zygmunta Gorazdowskiego, prezbitera. O godz. 19.00 w kancelarii parafialnej trzecia nauka przedślubna.

W tym dniu przypada 50. rocznica święceń kapłańskich pochodzących z naszej parafii: ks. kanonika Jana SZEWCZYKA i ks. Stefana GRUSZKI. Natomiast 49. rocznicę święceń kapłańskich obchodził będzie ks. dr Antoni DREJA wikariusz naszej parafii w latach 1975-1977. Polecamy tych kapłanów modlitwom parafian.

W piątek (27.06)
Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa ustanowiona z inicjatywy papieża Jana Pawła II Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. Nie zapominajmy, że ci, którzy nam posługują przy ołtarzu i w konfesjonale, zostali z ludu wzięci i do ludu posłani, dlatego tym bardziej są narażeni na ataki złego ducha, dlatego też potrzebują naszego duchowego wsparcia i modlitwy.

O godz. 17.30 ostatnie nabożeństwo czerwcowe w oktawie Bożego Ciała, podczas którego odmówimy Akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

W najbliższy piątek, 27 czerwca, będziemy dziękować razem z dziećmi, młodzieżą, nauczycielami i wychowawcami oraz katechetami z naszej parafii za wszystkie dobrodziejstwa, których udzielił im w tym roku szkolnym. O godz. 8.00 Msza św. kończąca rok szkolny 2013/2014 w intencji ks. Pawła KACZMARCZYKA z okazji przypadającej w tym dniu 29. rocznicy jego urodzin.

W sobotę (28.06)
Wspomnienie Niepokalanego Serca Maryi. Od godz. 17.00 okazja do Spowiedzi św. i osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu.

W tym dniu 59. urodziny obchodził będzie wikariusz naszej parafii w latach 1999-2003 ks. Piotr BRZĄKALIK, obecnie proboszcz parafii NMP Nieustającej Pomocy w Katowicach-Szopieniach.

W przyszłą niedzielę (29.06)
UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTYCH APOSTOŁÓW PIOTRA I PAWŁA, którzy są uznawani za filary Kościoła. Jest to zarazem dzień modlitw za Ojca Świętego Franciszka, następcę św. Piotra, biskupa Rzymu i całego Kościoła.

W tym dniu można uzyskać odpust zupełny – za pobożne posłużenie się pobłogosławionym przez Papieża lub Biskupa przedmiotem religijnym (krzyżyk, różaniec, itp.) i za uroczyste odmówienie wyznania wiary (przy zachowaniu zwykłych warunków odpustu).

Kolekta przeznaczona będzie na potrzeby Stolicy Apostolskiej tzw. Świętopietrze. Pius XI w encyklice Saepe Venerabilis z 5 sierpnia 1871 r. nadał formalny charakter zwyczajowi przekazywania wsparcia finansowego Stolicy Apostolskiej przez laickich członków Kościoła łacińskiego oraz innych ludzi. Dziesięcina oddawana jest do lokalnych parafii lub diecezji, podczas gdy świętopietrze kierowane jest bezpośrednio do Watykanu. Papież wykorzystuje te pieniądze do celów dobroczynnych.