Ogłoszenia 22.03 – 29.03

Niedziela (22.03)
Dziś 5. NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU, nazywana niedzielą czarną, od zwyczaju zasłaniania krzyży od dziś aż do Wielkiego Piątku włącznie na znak naszego smutku z powodu śmierci Zbawiciela. Zachęcamy do praktykowania tego zwyczaju w swoich domach. Do tej pory w liturgii kładliśmy nacisk na charakter chrzcielny i pokutny Wielkiego Postu, a w ostatnich dwóch tygodniach tego okresu położymy mocniejszy akcent na jego charakter pasyjny.

Za złożone dziś ofiary przeznaczone na remont naszych organów składamy serdeczne „Bóg zapłać”. O godz. 12.00 Msza św. w intencji Niepublicznego Przedszkola Sióstr Służebniczek NMP przy ul. K. Miarki z okazji patronalnego święta św. Józefa. Zapraszamy na tę Eucharystię także wszystkich byłych wychowanków przedszkola.

Na godz. 16.15 zapraszamy na Gorzkie Żale z kolejnym kazaniem pasyjnym ks. Pawła KACZMARCZYKA.

W nadchodzącym tygodniu w naszym kościele swoje ćwiczenia rekolekcyjne przeżywać będą uczniowie Gimnazjum Nr 5 i Szkoły Podstawowej Nr 17. Przy okazji rekolekcji uczniowie odbędą swoją przedświąteczną Spowiedź św. Prosimy także rodziców tychże uczniów o zapoznanie się z planem rekolekcji i spowiedzi.

W poniedziałek (23.03)
Wspomnienie św. Turbiusza z Mongrovejo, biskupa.

O godz. 18.45 w kościele kolejne spotkanie modlitewne.

We wtorek (24.03)
Wspomnienie św. Katarzyny Szwedzkiej, dziewicy – patronki Europy.

W tym dniu obchodzimy 16. Światowy Dzień Modlitwy I POSTU za misjonarzy męczenników zaproponowany po raz pierwszy w 1993 r. przez Młodzieżowy Ruch Papieskich Dzieł Misyjnych we Włoszech. Obchodzony jest on w rocznicę śmierci abpa Oscara Romero, zamordowanego 24 marca 1980 r. w Salwadorze podczas sprawowania Eucharystii. W tym dniu wspominamy wszystkich zamordowanych misjonarzy i tych, którzy co roku giną z powodu swojej wiary. Watykan podsumowuje: więcej misjonarzy zginęło w 2013 roku.22 osoby – duchowni i świeccy – zginęły w ubiegłym roku na misjach lub podczas pracy duszpasterskiej. Informuje o tym agencja Fides, należąca do watykańskiej Kongregacji Ewangelizacji Narodów. W porównaniu z rokiem 2012 oznacza to wzrost o dziewięć osób. Zdecydowaną większość stanowili duchowni: 19 księży i jedna zakonnica. Pozostałe dwie osoby to świeccy. Aż piętnastu kapłanów straciło życie w krajach Ameryki: siedmiu w Kolumbii, czterech w Meksyku oraz po jednym w Brazylii, Panamie i Wenezueli. Trzy osoby zginęły w Afryce, trzy w Azji i jedna w Europie, konkretnie we Włoszech.

We środę (25.03)
Uroczystość Zwiastowania Pańskiego obchodzona w Kościele jako ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIĘTOŚCI ŻYCIA, zainicjowany przez błogosławionego papieża Jana Pawła II. Podstawowym jego celem jest budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym jego momencie i w każdej kondycji. Jest to zarazem Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Pamiętajmy tego dnia o modlitwie nie tylko za poczęte dzieci, ale również za ich matki i ojców. Prośmy, by życie było szanowane od poczęcia aż do naturalnej śmierci, by osoby starsze czy terminalnie chore mogły godnie przeżywać swoje ostatnie dni na tej ziemi, nie lękając się o to, że zostaną nagle tego życia pozbawione. Prośmy też za tych, którzy nie doświadczają bliskości drogich im osób i ulegają pokusie skracania własnego życia, a także za tych, którzy w imię źle pojętej solidarności ułatwiają innym podjęcie i wykonanie tak dramatycznej decyzji, jaką jest zakończenie własnego życia. Prośmy, abyśmy sami potrafili docenić dar życia, jaki otrzymaliśmy, i abyśmy potrafili tę wdzięczność okazywać i przekazywać dalej.

O godz. 8.00 Msza św. i nabożeństwo do Patrona naszej parafii, podczas którego odmówimy piąty dzień Nowenny do

Patrona naszej parafii – Świętego Józefa. O godz. 17.30 nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
Zapraszamy na Mszę św. o godz. 18.00 z przyjęciem chętnych do modlitwy w int. dzieci nienarodzonych w ramach Duchowej Adopcji Życia Poczętego. Na zakończenie Eucharystii udzielimy specjalnego błogosławieństwa matkom oczekującym potomstwa.

Natomiast po Mszy św. wieczornej odbędzie się spotkanie Róży Rodziców, na które serdecznie zapraszamy obecnych członków jak również wszystkich chętnych, którzy chcieliby dołączyć do grupy modlitewnej rodziców modlących się w intencji swoich dzieci.

W czwartek (26.03)
Wspomnienie św. Dyzmy, Dorego Łotra. O godz. 16.30 w naszym kościele odbędzie się kolejne czuwanie różańcowe. Polega ono na odmówieniu wszystkich czterech części różańca za jednym razem.

W tym dniu obchodzimy w Kościele w Polsce DZIEŃ MODLITW ZA WIĘŹNIÓW. Ideą jego obchodów jest potrzeba ogarnięcia modlitwą zwłaszcza tych więźniów, którzy trwają daleko od Boga, nie widzą sensu nawrócenia lub którym brakuje nadziei w Boże Miłosierdzie. – Oni szczególnie potrzebują modlitwy Kościoła.

W piątek (27.03)
O godz. 17.15 nabożeństwo Drogi Krzyżowej za zmarłych zalecanych.

W tym dniu jubileusz 40. rocznicy święceń kapłańskich obchodził będzie wikariusz naszej parafii w latach 1981-82 ks. Franciszek MUSIOŁ, obecnie na emeryturze, a 29. rocznicę święceń duszpasterz naszej parafii w latach 1995-2006 Ks. Doktor Marek PANEK, obecnie Rektor Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach.

W sobotę (28.03)
Od godz. 7.00 odbędą się przed świąteczne odwiedziny chorych i starszych wiekiem mieszkańców naszej parafii. Zgłoszenia już przyjmuje kancelaria (032/249-81-99) lub zakrystia (032/346-30-07).

O godz. 10.00 Droga Krzyżowa dla dzieci.

W tym dniu do Pierwszej Spowiedzi św. przystąpią dzieci przygotowujące się do przyjęcia w maju br. Pierwszej i Wczesnej Komunii św. O godz. 10.30 do spowiedzi przyjdą klasy II C i D, a o 11.30 klasy II A i B oraz wcześniaki.

UWAGA! W nocy z soboty na niedzielę przechodzimy na czas letni, czyli przesuwamy wskazówki naszych zegarów o godzinę do przodu.

W przyszłą niedzielę (29.03)
NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ. Na każdej Mszy św. pobłogosławimy palmy. Zeszłoroczne palmy prosimy przynosić do kościoła i składać na stopniach kaplicy MB Częstochowskiej.

Kolekta tego dnia przeznaczona będzie na świąteczny wystrój naszego kościoła.
Przy wyjściu z kościoła można zakupić paschaliki wielkanocne Caritas-u, a niepełnosprawni oferują kartki i ozdoby świąteczne.