Ogłoszenia 21.09 – 28.09

Niedziela (21.09)
Przeżywamy dziś 25. niedzielę w ciągu roku, która jest zarazem w naszej ojczyźnie obchodzona jako Dzień Środków Społecznego Przekazu. Każdego roku Ojciec Święty kieruje na ten dzień swoje orędzie, wskazując w nim na jakiś szczególny element społecznej komunikacji. W tym roku orędzie to skupia się wokół tematu „Przekaz w służbie autentycznej kultury spotkania”. Zachęcam serdecznie do zapoznania się z treścią tego orędzia, możemy je znaleźć w prasie lub na katolickich stronach internetowych.

Niech ten dzień będzie dla nas nie tylko okazją do modlitwy za środki społecznego przekazu, takich jak prasa, radio, telewizja, Internet itp. Podejmijmy także w naszych rodzinach refleksję na temat, jak korzystamy z tych środków, jakie możliwości posiadają, ale też jakie niosą zagrożenia i jak możemy się przed nimi ustrzec.
Liturgia dzisiejszej niedzieli natomiast zachęca nas do refleksji nad naszą życiową postawą. Nad tym, czy cechuje się ono prawością w postępowaniu. Warto też pomyśleć nad tym, czy nie oceniamy innych zbyt pochopnie i jedynie na podstawie zewnętrznego wyglądu.

Na dobre rozpoczął się rok szkolny i katechetyczny. Prosimy aby dla dzieci, młodzieży, ale i rodziców, katechetów i wychowawców był to czas rozpoczęty w imię Boże. Zachęcamy też do odważnego rozglądania się, aby poza nauką znaleźć właściwe miejsce dla swojego wzrostu duchowego, dla umacniania swojej komunii z Bogiem. Jest wiele propozycji, choćby działające w naszej parafii grupy: Ministranci, Dzieci Maryi, Oaza. Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnej pracy!

Za złożone dziś ofiary przeznaczone na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

Dziś podczas Mszy św. o godz. 9.00 i 10.30 młodzież klas III gimnazjalnych uroczyście złoży podpisane przez siebie i swoich rodziców deklaracje, w których wyrazi swoją chęć i gotowość dobrego przygotowania się do przyjęcia sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej.

O godz. 15.00 Msza św. z udzielaniem sakramentu Chrztu św. oraz w intencji rocznych dzieci, ich rodziców i chrzestnych. O godz. 16.30 zapraszamy na nieszpory niedzielne.

W poniedziałek (22.09)
O godz. 18.45 w kościele spotkanie grupy modlitewnej.

We wtorek (23.09)
Wspomnienie św. Pio z Pietrelciny, prezbitera, jednego z najbardziej znanych współczesnych świętych. Naznaczony stygmatami włączającymi go również fizycznie w przeżywanie Męki Pańskiej, stał się wielkim duszpasterzem, spędzając długie godziny w konfesjonale; Eucharystię celebrował zawsze z wielkim namaszczeniem i bywało, że trwała ona długie godziny; nie rozstawał się również nigdy z różańcem.

W środę (24.09)
O godz. 8.00 Msza św. i nabożeństwo wotywne do św. Józefa, a o godz. 17.30 nabożeństwo do MB Nieustającej Pomocy.

W tym dniu przypada 53. rocznica śmierci śp. ks. Juliusza KWAPULIŃSKIEGO, wikariusza naszej parafii w latach 1929-1934. Jest pochowany w Ornontowicach

W czwartek (25.09)
Wspomnienie bł. Władysława z Gielniowa, prezbitera – zakonnika bernardyńskiego, który zasłynął jako wybitny kaznodzieja i twórca pięknych pieśni religijnych, zwłaszcza o Męce Pańskiej i Godzinek ku czci NMP.

Po przerwie wakacyjnej po Mszy św. wieczornej odbędzie się spotkanie Róży Rodziców, na które serdecznie zapraszamy obecnych członków jak również wszystkich chętnych, którzy chcieliby dołączyć do grupy modlitewnej rodziców modlących się w intencji swoich dzieci.

W piątek (26.09)
Wspomnienie świętych męczenników Kosmy i Damiana – patronów lekarzy, aptekarzy i mędrców.

Na godz. 16.30 zapraszamy na „Różańcowe czuwanie”, podczas którego odmawiane będą wszystkie cztery części Różańca Świętego.

W tym dniu przypada 24. rocznica śmierci pochodzącego z naszej parafii śp. ks. Konrada MARKLOWSKIEGO. Jest pochowany w Rudzie Śl. – Czarnym Lesie.

W sobotę (27.09)
Wspomnienie św. Wincentego a Paulo, prezbitera- patrona wszystkich dzieł miłosierdzia, wielkiego apostoła ubogich, założyciela Zgromadzenia Księży Misjonarzy – lazarystów i Sióstr Miłosierdzia – szarytek, które oddają się różnorakiej posłudze chorym, ubogim i opuszczonym.

Od godz. 17.00 okazja do Spowiedzi św. i osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu.

W tym dniu odbędzie się jubileuszowa 15. Pielgrzymka Parafii Dekanatu Chorzów do Piekar Śląskich. Jest ona powtarzaną rok rocznie pamiątką Jubileuszowego Roku 2000. Rozpoczęcie spotkania modlitewnego o godz. 14.00 na Kalwarii piekarskiej. Po powitaniu pielgrzymów przez Dziekana Dekanatu Chorzów ks. Eugeniusza BŁASZCZYKA odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej po stacjach na kalwaryjskich dróżkach. Od godz. 15.30 okazja do Spowiedzi św. Zakończenie uroczystą Mszą św. w bazylice piekarskiej o godz. 16.00. Bardzo serdecznie zapraszamy mieszkańców naszej parafii do udziału w tej pielgrzymce.

Zamówiony autokar dla pielgrzymów naszej parafii odjedzie o godz. 13.15 sprzed głównego wejścia do kościoła. Powrót bezpośrednio po Mszy św. w piekarskiej bazylice.

W przyszłą niedzielę (28.09)
XXVI NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ kolekta przeznaczona będzie na zapłacenie miesięcznego rachunku za energię elektryczną.

Zapraszamy do korzystania z biblioteki parafialnej, która czynna jest: w poniedziałki w godzinach od 8.30 do 10.00 oraz w środy w godzinach od 16.00 do 18.00. (Wejście przez zakrystię).

UWAGA! Są jeszcze miejsca na parafialną pielgrzymkę do Lichenia w dniach 3-5 października br. Koszt 330 zł od osoby (przejazd komfortowym autokarem, ubezpieczenie, zakwaterowanie w Domu Pielgrzyma ARKA – pokoje 2 osobowe oraz wyżywienie podczas pobytu w Licheniu). Zapraszamy!

W sobotę 27 października br. w godz. 0d 9.00 do 13.00 w SPOZOZ Zespole Szpitali Miejskich przy ul. Strzelców Bytomskich 11 odbędzie się CHORZOWSKI DZIEŃ PROMOCJI ZDROWIA. Organizatorzy przewidują m. in.: bezpłatne porady medyczne i z zakresu edukacji zdrowotnej, zabiegi fizjoterapeutyczne, badania profilaktyczne oraz konkurs z atrakcyjnymi nagrodami.