Ogłoszenia 21.05 – 28.05

NIEDZIELA (21.05)
Przez ostatnie dni maja kroczymy z Maryją, opromienieni i radośni Paschą Jej Syna. Dziś, w szóstą niedzielę Wielkanocy, gromadzimy się wokół ołtarza, żeby to misterium paschalne mogło przemienić całe nasze życie. Przyjmowanie sakramentów św., zwłaszcza pełny udział w Eucharystii, wsłuchiwanie się w słowo Boże – to wszystko otwiera nas na Najwyższego, który zadziwia swoją mocą, dobrocią i bezinteresownością – miłosierdziem. Tak rodzi się nasza wiara, nadzieja i miłość – dobro, którym można i trzeba dzielić się z innymi. Tak rodzi się prawdziwa komunia z Panem Bogiem i z naszymi braćmi.

„Bóg zapłać” za złożone dziś ofiary przeznaczone na bieżące potrzeby naszej parafii.
Podczas Sumy dziś o godz. 10:30 druga grupa uczniów klas III przystąpi do Pierwszej Komunii Św. O godz. 12:00 uroczystość Wczesnej Komunii Św. Dzieci z rodzicami zbiorą się pół godziny przed mszami przed probostwem.

O godz. 15:00 Msza św. chrzcielna oraz w int. rocznych dzieci, ich rodziców i chrzestnych.

W związku z uroczystością komunijną dzisiejsze nabożeństwo popołudniowe już o godz. 16:00.
Parafia ewangelicko-augsburska im. ks. Marcina Lutra w Chorzowie przy ul. Powstańców Śląskich zaprasza dziś o godz. 18.00 na koncert Chóru Kameralnego Akademii Muzycznej w Katowicach
Dziś przypada 10. METROPOLITALNE ŚWIĘTO RODZINY pod hasłem „Rodzina źródłem miłości”.

Idea Święta zrodziła się podczas śląskiej pielgrzymki samorządowców i parlamentarzystów do Rzymu w 2007 r., w 750-lecie śmierci św. Jacka, patrona Śląska. To właśnie wtedy, przy grobie Św.

Jana Pawła II zainaugurowano Metropolitalne Święto Rodziny, które dzięki współpracy śląskich miast, organizacji oraz stowarzyszeń rozwija się i trwa do dziś.
Tegoroczne Metropolitalne Święto Rodziny oficjalnie zainaugurowano wczoraj w Zabrzu. Dziś odbywa się doroczna pielgrzymka rodzin do sanktuarium Matki Boskiej Boguckiej w Katowicach-Bogucicach.

O godz. 15:30 Wyjście sprzed kościoła Mariackiego w Katowicach. Następnie przejście ulicami miasta do Bogucic. O godz. 17:00 Msza św. w Sanktuarium Matki Bożej Boguckiej. Po Mszy św. spotkanie uczestników pielgrzymki.

Święto Rodziny będzie obchodzone w różnych miastach naszej Metropolii licznymi imprezami kulturalnymi dla całych rodzin (szczegóły na plakatach). Zakończenie tegorocznych obchodów odbędzie się 11 czerwca w Katowicach Mszą św. o godz. 10:30 w katedrze Chrystusa Króla i Marszem dla Życia i Rodziny.

Zapraszamy do udziału w nabożeństwach majowych odprawianych codziennie w tygodniu o godz. 17:30. Szczególnie serdecznie zapraszamy w Białym Tygodniu dzieci komunijne i ich rodziców. Pobożność maryjna jest nam niezwykle bliska, ale przecież także to, co bliskie, wymaga ciągłej pielęgnacji.
Od jutra, 22 maja, przez trzy kolejne dni będziemy modlić się o dobre urodzaje i za kraje głodujące. Będziemy prosić Pana Boga o obfite plony i błogosławieństwo dla ciężkiej pracy na roli, o sprawiedliwy podział dóbr i chleb dla głodujących w naszym kraju i na całym świecie.

W naszej parafii Dni Krzyżowe odbędą się w ramach nabożeństw majowych. I tak:

– w poniedziałek (22.05) o godz. 17.30 spotykamy się przy krzyżu na ul. Krzyżowej. Tam odbędzie się krótkie nabożeństwo błagalne z prośbą o dobre zbiory, przy śpiewie Litanii Loretańskiej przejdziemy w procesji do kościoła.

– we wtorek (23.05) o godz. 17.30 spotykamy się przy kapliczce na ul. Mariańskiej, gdzie modlić się będziemy o uświęcenie pracy ludzkiej. Następnie przy śpiewie Litanii Loretańskiej przejdziemy w procesji do kościoła;

– w środę (24.05) o godz. 17.30 – spotykamy się przy krzyżu na ul. Opolskiej. Tam modlić się będziemy za głodujących, a następnie przejdziemy do kościoła.

Zapraszamy parafian, a w szczególności wszystkich działkowiczów, do licznego udziału w Dniach Krzyżowych. Prosimy o zabranie ze sobą książeczek do nabożeństw oraz zadbanie o miejsca rozpoczęcia nabożeństw (przydrożne krzyże i kapliczkę). Niech troska o czystość wokół nich i przyozdobienie ich kwiatami i zniczami świadczą o naszej miłości do Pana Boga i miejsca, na którym się znajdują.

PONIEDZIAŁEK (22.05)
Wspomnienie św. Rity z Cascii, zakonnicy. Otrzymała za swojego życia stygmaty korony cierniowej. Przeżyła wiele dramatów i doświadczeń. Wyjście w trudnych sytuacjach widziała w ufnej modlitwie.

Dziś jest dla nas skuteczną orędowniczką w trudnych sprawach życiowych, tych które nazywamy beznadziejnymi. W tym dniu wspominamy także Świętych męczenników meksykańskich Krzysztofa Magallanesa Jara, prezbitera i 24 Towarzyszy. O godz. 18.45 w kościele spotyka się grupa modlitewna.

Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży zachęca by każdego 22. dnia miesiąca, młodzi Polacy łączyli się we wspólnej modlitwie w intencji ŚDM. Intencją szczegółową ma być modlitwa za jedynego polskiego misjonarza w Panamie – werbistę, ks. Józefa Gwoździa.
34. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Panamie 22-29 stycznia 2019 roku.

We WTOREK (23.05)
Wspomnienie św. Jana Chrzciciela de Rossi – prezbitera.

O godz. 18:45 w salce spotkanie Ruchu Odnowy Kontemplacyjnej.

W ŚRODĘ (24.05)
Wspomnienie NMP Wspomożycielki Wiernych. Kościół uciekał się do Niej od początku we wszystkich potrzebach i troskach. I dziś wierzymy, że jest Szafarką Bożych łask i dba o swoje dzieci. Nasz naród nie tylko wyróżnia się wśród innych narodów wielkim nabożeństwem do Maryi, możemy wymienić wiele wydarzeń, kiedy doświadczyliśmy Jej wyraźnej opieki.

Z inicjatywy papieża Benedykta XVI tego dnia modlimy się za Kościół w Chinach. W 2007 roku papież wydał list apostolski, w którym postanowił, że dzień 24 maja będzie poświęcony pamięci i modlitwom za Kościół w tym kraju. Często zapominamy, że w wielu miejscach na świecie Kościół jest prześladowany, że za wiarę w Chrystusa wielu braci chrześcijan cierpi, a nawet oddaje życie. My nie musimy dźwigać takich doświadczeń, zatem ofiarujmy dar modlitwy i codziennej pamięci o prześladowanych braciach w wierze; prośmy Pana Boga, aby i oni mogli cieszyć się paschalną radością Chrystusowego Kościoła.

Spotkanie Róży Rodziców, na które serdecznie zapraszamy obecnych członków jak również wszystkich chętnych, odbędzie się w środę 24 maja po Mszy św. wieczornej

O godz. 8.00 Msza św. i nabożeństwo wotywne do św. Józefa.

W CZWARTEK (25.05)
Wspomnienie: św. Bedy Czcigodnego, prezbitera i doktora Kościoła, św. Grzegorza VII, papieża (uważany jest za najwybitniejszego papieża w dziejach Kościoła) i św. Marii Magdaleny de Pazzi, dziewicy.

W PIĄTEK (26.05)
Wspomnienie św. Filipa Nereusza, prezbitera, znanego z niezwykłej dobroci doradcy papieży, założyciela Bractwa Trójcy Świętej, kapłańskiej kongregacji księży filipinów, a co ważne dla nas, Polaków, założyciela Kolegium Polskiego w Rzymie.

Na godz. 16.00 zapraszamy na „Różańcowe czuwanie”, podczas którego odmówione zostaną wszystkie cztery części Różańca.

W tym dniu rozpoczynamy Nowennę przygotowującą nas do Uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Po Wniebowstąpieniu Pana Jezusa, Jego Apostołowie, razem z Przenajświętszą Matką Maryją i innymi członkami pierwotnego Kościoła Chrześcijańskiego pozostawali na wspólnej modlitwie aż do Święta Zesłania Ducha Świętego, gdy, zgodnie z obietnicą Jezusa, „Zostali napełnieni Duchem Świętym”. Te dziewięć dni modlitwy, zanotowane w Dziejach Apostolskich, stanowią pierwszą nowennę oraz podstawę, na której opierały się później wszystkie inne nowenny.

Papież Leon XIII wydał encyklikę o Duchu Świętym, w której poleca, aby Nowenna do Ducha Świętego była odprawiana przez Kościół w przygotowaniu do Święta Zesłania Ducha Świętego. Pragnieniem Najwyższego Pontyfikatu było, aby wszyscy wierni zjednoczyli się w upraszaniu zsyłania bogatych łask Ducha Świętego, ponieważ jedynie poprzez tego Bożego Ducha błogosławieństwo Odkupienia może być przyniesione dla świata.

Nowenna do Ducha Świętego jest najlepszą ze wszystkich nowenn i najbardziej polecaną na nasze czasy, daje możliwość wznowienia naszego nabożeństwa do Ducha Świętego.

W piątek przypada także DZIEŃ MATKI. Niech nie zabraknie wdzięcznej pamięci o naszych mamach, tych żyjących i tych, które Pan Bóg powołał już do siebie. Wszystkich zapraszamy na nabożeństwo majowe, podczas którego przez wstawiennictwo najświętszej z wszystkich matek, Maryi, będziemy dziękować Panu Bogu za nasze mamy, za ich dobre serca i ręce, będziemy prosić o potrzebne łaski w ich codziennym utrudzeniu.

W SOBOTĘ (27.05)
Wspomnienie św. Augustyna z Canterbury, biskupa – apostoła Anglii z VI wieku.

O godz. 7.40 Godzinki ku czci NMP. Od godz. 17.00 okazja do Spowiedzi św. i osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu.

W przyszłą niedzielę (28.05)
UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO kolekta przeznaczona na zapłacenie miesięcznego rachunku za energię elektryczną.

Jak co miesiąc w ostatnią niedzielę po mszach św. odbędzie się kwesta na pomoc 2 rodzinom syryjskim w Aleppo, które przez pół roku nasza parafia wspiera materialnie.

Tego dnia świat męski naszej archidiecezji pielgrzymuje do Piekar Śl. Serdecznie zapraszamy do podjęcia pieszego trudu pątniczego mężczyzn i młodzieńców naszej parafii, a w szczególności tegorocznych maturzystów. Zbiórka pielgrzymów o godz. 6.45 przy krzyżu misyjnym na placu kościelnym, skąd po wspólnej modlitwie i stosownym błogosławieństwie grupa pielgrzymkowa wyruszy w kierunku Piekar Śląskich.