Ogłoszenia 20.07 – 27.07

Niedziela (20.07)
Przeżywamy dziś 16. NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ w ciągu roku. Jezus nadal przemawia do nas w przypowieściach, których treść wspaniale wpisuje się w obecną porę roku. W naszych codziennych spotkaniach z bliźnimi pamiętajmy, że w każdym człowieku jest zasiane dobre i złe ziarno. Próbujmy zatem, poddając się Bożemu prowadzeniu, zawsze zauważać dobro w drugim człowieku i dziękować za nie.

Za złożone dziś ofiary przeznaczone na bieżące potrzeby naszej parafii składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

Dziś jeszcze o godz. 15.00 Msza św. chrzcielna oraz w intencji rocznych dzieci, ich rodziców i chrzestnych, o godz. 16.30 nieszpory.

Po każdej Mszy św. w dniu dzisiejszym z okazji przypadającego w nadchodzącym tygodniu wspomnienia św. Krzysztofa – patrona kierowców i podróżujących – poświęcimy zgromadzone na placu kościelnym pojazdy tzw. autosacrum. Dziś w polskim Kościele obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Kierowcy z inicjatywy m.in. Duszpasterstwa Kierowców. Jest to czas szczególnej modlitwy o bezpieczną jazdę po polskich drogach jak również o rozsądek kierowców.

W dniu dzisiejszym swoją uroczystość odpustową obchodzi parafia św. Marii Magdaleny w Chorzowie-Starym. O godz. 15.00 nieszpory odpustowe, a o godz. 17.00 na Placu św. Jana odbędzie się festyn z okazji „imienin parafii”.

W poniedziałek (21.07)
prezbitera i doktora Kościoła – patrona zakonu Kapucynów oraz św. Apolinarego biskupa i męczennika. Jest patronem miast: Rawenny, Remagen i Düsseldorf u oraz artystów igły. Jest również orędownikiem przeciw kamicy nerkowej i żółciowej, dnie moczanowej oraz padaczce.

We wtorek (22.07)
Wspomnienie świętej Marii Magdaleny, której zawdzięczamy odkrycie pustego grobu Zmartwychwstałego Pana. Jest patronką Jest patronką kobiet szczerze pokutujących, uczniów i studentów, więźniów, sprowadzonych na złą drogę, fryzjerów, ogrodników, właścicieli winnic, sprzedawców wina, bednarzy, tkaczy, rękawiczników, producentów perfum i pudru, dzieci mających trudności z chodzeniem; jest też wzywana w przypadku choroby oczu i niepogody.

W tym dniu przypada 10. rocznica wieczystej profesji pochodzącej z naszej parafii SM. Angeli Agnieszki MENCFEL, boromeuszki pracującej obecnie w Gimnazjum Sióstr Boromeuszek w Łańcucie. Składamy jej najlepsze życzenia i otaczamy modlitwą.

W środę (23.07)
Święto świętej Brygidy Szwedzkiej, zakonnicy, Założycielki Zgromadzenia Najświętszego Zbawiciela (Brygidek). Warto spojrzeć na jej piękne życie (żony, matki, a potem zakonnicy). Jest ono świadectwem, że każdy stan może być przestrzenią spotkania z Bogiem. Jest patronką Europy.

O godz. 8. Msza św. i nabożeństwo wotywne do św. Józefa. Zapraszamy do wspólnej modlitwy do Patrona naszej parafii.

O godz. 17.30 nabożeństwo do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.

W czwartek (24.07)
Wspomnienie świętej Kingi, dziewicy, która prowadziła życie pokutne najpierw w białym małżeństwie, a po śmierci męża w ufundowanym przez siebie klasztorze klarysek w Starym Sączu.

W piątek (25.07)
Święto świętego Jakuba Starszego, Apostoła (foto powyżej). Został powołany jako jeden z pierwszych uczniów Pana Jezusa wraz ze swoim bratem Janem, stąd Jakub Starszy albo Większy. Spośród Apostołów jest pierwszym, a po Szczepanie drugim męczennikiem Kościoła. Już w 44 roku na rozkaz Heroda został ścięty mieczem. Jego krótkie życie nie jest porażką, a raczej świadczy o tym, że tylko miłość i pokorna służba są drogą do prawdziwej wielkości.

W tym dniu czcimy także świętego Krzysztofa, męczennika z połowy III wieku, patrona kierowców i podróżujących, orędownika w śmiertelnych niebezpieczeństwach. Warto pamiętać o nim podczas wakacyjnych wojaży, prosić go o opiekę, aby szczęśliwie i cało powrócić do domu. Krzysztof jest także patronem mostów, miast położonych nad rzekami, przewoźników, flisaków, biegaczy i żeglarzy, podróżników i pielgrzymów.

Na godz. 16.30 w piątek zapraszamy na „Różańcowe czuwanie”, podczas którego odmawiane będą wszystkie cztery części Różańca Św.

W sobotę (26.07)
Wspomnienie świętych Rodziców NMP Joachima i Anny – patronów rodzin chrześcijańskich. Choć nie mamy o nich żadnych danych z Ewangelii, to jednak ich kult rozwijał się w całym Kościele razem z kultem Matki Bożej. W dzisiejszych trudnych czasach pomniejszania roli rodziny warto zwrócić się w modlitwie do tych świętych małżonków, prosząc o pomoc w budowaniu silnej Bogiem polskiej rodziny. Tego dnia pamiętajmy szczególnie o naszych dziadkach i babciach, którzy często są tymi, którzy jako pierwsi wprowadzali nas w życie wiary, uczyli pierwszych modlitw, prowadzili do kościoła, opiekowali się nami. Niech nasza wdzięczność wyrazi się zarówno w modlitwie, jak i w serdecznym spotkaniu.
Od godz. 17.30 okazja do Spowiedzi św. i osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu.

W tym dniu przypadają 48. urodziny wikariusza naszej parafii w latach 1998-2001 ks. Henryka NOWARY, który od września 2010 roku posługującego w parafii p. w. Zmartwychwstania Pańskiego w Siemianowicach Śląskich.

W przyszłą niedzielę (27.07)
XVII NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ kolekta przeznaczona będzie na zapłacenie miesięcznego rachunku za energię elektryczną.
Wszystkim rozpoczynającym i kontynuującym letni wypoczynek życzymy dobrego i owocnego, szczególnie duchowo, przeżycia tego czasu. A tym, dla których on się już skończył, również życzymy pogodnego i pełnego pokoju ducha powrotu do codziennych obowiązków.

W naszej codziennej modlitwie nie zapomnijmy o rolnikach, dla których wakacje nie są czasem odpoczynku, lecz ciężkiej pracy. Wspomagajmy ich przynajmniej duchowo, a kto może, to również fizycznie, abyśmy razem mogli cieszyć się z obfitych plonów ziemi i dziękować Bogu za Jego dary.