Ogłoszenia 20.05 -27.05

NIEDZIELA (20.05)
Zesłanie Ducha Świętego to pamiątka narodzin wspólnoty Kościoła. Apostołowie, umocnieni mocą z wysoka, wyszli z Wieczernika, aby dawać świadectwo o zmartwychwstałym Zbawicielu. Ich misja wciąż trwa i jest kontynuowana w Kościele.

Dzisiaj kończy się liturgiczny okres wielkanocny. Przypominamy, że zgodnie z zaleceniami Konferencji Episkopatu Polski czas Komunii św. wielkanocnej jest liczony od Środy Popielcowej do uroczystości Trójcy Przenajświętszej. Zachęcamy tych, którzy z różnych powodów w tym czasie jeszcze nie wypełnili trzeciego przykazania kościelnego, aby skorzystali z zaproszenia i przygotowani przez sakrament pokuty zjednoczyli się z Chrystusem w Eucharystii.

Za złożone dziś ofiary na spłatę raty za remont wieży naszego kościoła składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

Dziś w naszej Parafii na Sumie o godz. 10:30 uroczystość Pierwszej Komunii Świętej ostatniej grupy uczniów klasy III G, a o godz. 12:00 uroczystość Wczesnej Komunii Świętej. Dzieci z rodzicami zbiorą się na pół godziny przed Mszą św. przed probostwem, skąd po specjalnym błogosławieństwie w uroczystej procesji przejdą do kościoła na Eucharystię.

O godz. 15:00 Msza św. chrzcielna oraz w int. rocznych dzieci, ich rodziców i chrzestnych.

W związku z uroczystością komunijną dzisiejsze nabożeństwo popołudniowe już o godz. 16:00.

Zapraszamy dziś jeszcze o godz. 21:00 na Apel Jasnogórski.

Dziś obchodzimy 11. METROPOLITALNE ŚWIĘTO RODZINY pod hasłem „Rodzina- Radość miłości”. Idea Święta zrodziła się podczas śląskiej pielgrzymki samorządowców i parlamentarzystów do Rzymu w 2007 r., w 750-lecie śmierci św. Jacka, patrona Śląska. To właśnie wtedy, przy grobie Św. Jana Pawła II zainaugurowano Metropolitalne Święto Rodziny, które dzięki współpracy śląskich miast, organizacji oraz stowarzyszeń rozwija się i trwa do dziś.

Zapraszamy do udziału w nabożeństwach majowych odprawianych codziennie w tygodniu o godz. 17:30. Szczególnie serdecznie zapraszamy w Białym Tygodniu dzieci komunijne i ich rodziców. Pobożność maryjna jest nam niezwykle bliska, ale przecież także to, co bliskie, wymaga ciągłej pielęgnacji.

PONIEDZIAŁEK (21.05)
(tradycyjnie drugi dzień Zielonych Świąt), obchodzimy Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Podczas Soboru Watykańskiego II biskupi polscy złożyli w Stolicy Apostolskiej prośbę o ogłoszenie Najświętszej Maryi Panny Matką Kościoła i oddanie całej ludzkości Jej macierzyńskiemu Sercu. Zamykając drugą sesję soborową, papież bł. Paweł VI ogłosił Maryję Matką Kościoła. Poniedziałkowe święto podkreśla rolę, jaką Maryja odgrywa w historii zbawienia i w mistycznym ciele Chrystusa – Kościele.
Dodatkowe Msze św. w naszym kościele o godz. 9:30 i 16:30. Kolekta tego dnia na bieżące potrzeby naszej parafii.

O godz. 18.45 w kościele spotkanie grupy modlitewnej, na które bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych.

We WTOREK (22.05)
Wspomnienie św. Rity z Cascii, zakonnicy. Otrzymała za swojego życia stygmaty korony cierniowej. Przeżyła wiele dramatów i doświadczeń. Wyjście w trudnych sytuacjach widziała w ufnej modlitwie. Dziś jest dla nas skuteczną orędowniczką w trudnych sprawach życiowych, tych które nazywamy beznadziejnymi. W tym dniu wspominamy także Świętych męczenników meksykańskich Krzysztofa Magallanesa Jara, prezbitera i 24 Towarzyszy.

O godz. 18:45 w salce spotkanie Ruchu Odnowy Kontemplacyjnej.
Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży zachęca by każdego 22. dnia miesiąca, młodzi Polacy łączyli się we wspólnej modlitwie w intencji ŚDM. Intencją szczegółową ma być modlitwa za jedynego polskiego misjonarza w Panamie – werbistę, ks. Józefa Gwoździa. 34. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Panamie 22-29 stycznia 2019 roku.

W ŚRODĘ (23.05)
Wspomnienie św. Jana Chrzciciela de Rossi – prezbitera. Zasłynął jako niezwykle charyzmatyczny spowiednik i opiekun przybywających do Rzymu pielgrzymów.

O godz. 8.00 Msza św. i nabożeństwo wotywne do św. Józefa. O godz. 19:00 w kancelarii parafialnej katechumenat.

W CZWARTEK (24.05)
Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Niech to będzie dzień szczególnej modlitwy naszej wspólnoty parafialnej za powołanych do kapłaństwa, o ich świętość i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu. Naszą modlitewną pamięcią obejmiemy też neoprezbiterów naszej diecezji, którzy w tym roku otrzymali święcenia kapłańskie.
W tym dniu obchodzimy także Wspomnienie NMP Wspomożycielki Wiernych. Kościół uciekał się do Niej od początku we wszystkich potrzebach i troskach. I dziś wierzymy, że jest Szafarką Bożych łask i dba o swoje dzieci. Nasz naród nie tylko wyróżnia się wśród innych narodów wielkim nabożeństwem do Maryi, możemy wymienić wiele wydarzeń, kiedy doświadczyliśmy Jej wyraźnej opieki.

Od godz. 17.00 do 19.00 w kancelarii parafialnej czynny będzie Punkt Konsultacyjny, w którym można uzyskać pomoc psychologiczną, w sprawach m.in. różnego rodzaju uzależnień.
O godz. 19:00 w kancelarii parafialnej trzecia nauka przedślubna.

Z inicjatywy papieża Benedykta XVI tego dnia po raz jedenasty modlimy się za Kościół w Chinach. W 2007 roku papież wydał list apostolski, w którym postanowił, że dzień 24 maja będzie poświęcony pamięci i modlitwom za Kościół w tym kraju. Często zapominamy, że w wielu miejscach na świecie Kościół jest prześladowany, że za wiarę w Chrystusa wielu braci chrześcijan cierpi, a nawet oddaje życie. My nie musimy dźwigać takich doświadczeń, zatem ofiarujmy dar modlitwy i codziennej pamięci o prześladowanych braciach w wierze; prośmy Pana Boga, aby i oni mogli cieszyć się paschalną radością Chrystusowego Kościoła.

W PIĄTEK (25.05)
Wspomnienie: św. Bedy Czcigodnego, prezbitera i doktora Kościoła, św. Grzegorza VII, papieża (uważany jest za najwybitniejszego papieża w dziejach Kościoła) i św. Marii Magdaleny de Pazzi, dziewicy.

O godz. 10:00 w naszym kościele uroczysta Msza św. z okazji jubileuszu 130-lecia działalności Szkoły Podstawowej Nr 39. Serdecznie zapraszamy na nią wszystkich obecnych i byłych pedagogów i pracowników, a także wszystkich uczniów i absolwentów, którzy w niej się kształcą lub kształcili.

Na godz. 16.00 zapraszamy na „Różańcowe czuwanie”, podczas którego odmówione zostaną wszystkie cztery części Różańca.

W tym dniu w godzinach 13.30 – 18.00 zapraszamy serdecznie na Dzień Otwarty do chorzowskiego „Katolika”, który odbędzie się w budynku szkoły w Chorzowie przy ul. Kościuszki 11. Szkoła prowadzi rekrutację do Szkoły Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącego – szczegóły na plakacie informacyjnym i na ulotkach.

W przychodni lekarskiej, przy ul. św. Pawła 11, od godz. 13 kolejny już raz odbędą się badania USG doppler przepływów szyjnych i kończyn dolnych, USG tarczycy, nerek, płuc, stawów, piersi, oraz echo serca. Koszt jednego badania to 55zł. Bliższe informacje na plakacie i w przychodni.

Natomiast o godz. 17.00 Serdecznie zapraszamy do Chorzowskiego Centrum Kultury na kolejny wykład w ramach cyklu Miejskich Spotkań Medycznych. Tym razem będzie to okazja do porozmawiania z lekarzem specjalistą z dziedziny ortopedii i traumatologii o urazach wieku podeszłego

W SOBOTĘ (26.05)
Wspomnienie św. Filipa Nereusza, prezbitera, znanego z niezwykłej dobroci doradcy papieży, założyciela Bractwa Trójcy Świętej, kapłańskiej kongregacji księży filipinów, a co ważne dla nas, Polaków, założyciela Kolegium Polskiego w Rzymie.

O godz. 7.40 Godzinki ku czci NMP. Od godz. 17.00 okazja do Spowiedzi św. i osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu.

W tym dniu przypada DZIEŃ MATKI. Niech nie zabraknie wdzięcznej pamięci o naszych mamach, tych żyjących i tych, które Pan Bóg powołał już do siebie. Wszystkich zapraszamy na nabożeństwo majowe, podczas którego przez wstawiennictwo najświętszej z wszystkich matek, Maryi, będziemy dziękować Panu Bogu za nasze mamy, za ich dobre serca i ręce, będziemy prosić o potrzebne łaski w ich codziennym utrudzeniu.

W przyszłą niedzielę (27.05)
UROCZYSTOŚĆ TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ kolekta przeznaczona na zapłacenie miesięcznego rachunku za energię elektryczną. Jak co miesiąc w ostatnią niedzielę po mszach św. odbędzie się kwesta na pomoc rodzinom syryjskim w Aleppo, które przez pół roku nasza parafia wspiera materialnie.

Tego dnia świat męski naszej archidiecezji pielgrzymuje do Piekar Śl. Serdecznie zapraszamy do podjęcia pieszego trudu pątniczego mężczyzn i młodzieńców naszej parafii, a w szczególności tegorocznych maturzystów. Zbiórka pielgrzymów o godz. 6.45 przy krzyżu misyjnym na placu kościelnym, skąd po wspólnej modlitwie i stosownym błogosławieństwie grupa pielgrzymkowa wyruszy w kierunku Piekar Śląskich.

Poradnia Prawna Uniwersytetu Śląskiego zaprasza osoby niezamożne, potrzebujące pomocy prawnej do skorzystania z bezpłatnej pomocy udzielanej przez studentów prawa, pod opieką pracowników naukowych Wydziału Prawa i Administracji UŚ. Dyżury odbywają się w poniedziałki 16.30-18.00 i środy 7.30-9.30 na ul. Gwareckiej 2/7 w Chorzowie. Więcej informacji na stronie internetowej www.spp.us.edu.pl.

Informujemy, że w Zespole Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej Nowym Bytomiu w roku szkolnych 2018/2019 powstanie klasa organów prowadzona przez doktorantkę Akademii Muzycznej w Katowicach. Chętnych z podstawowym przygotowaniem muzycznym, którzy chcą się uczyć gry na tym instrumencie, zapraszamy do kontaktu z sekretariatem szkoły oraz na egzaminy wstępne.

Wydział Teologiczny UŚ w Katowicach przyjmuje kandydatów na studia na dwóch kierunkach: teologia oraz nauki o rodzinie. Na Wydziale można studiować zarówno w trybie dziennym, jak i zaocznym. Po pięcioletnich studiach magisterskich teologicznych absolwent Wydziału może otrzymać uprawnienia do nauczania religii w szkole. Nauczyciele religii są dziś bardzo poszukiwani. Natomiast po trzyletnich studiach licencjackich oraz dwuletnich studiach magisterskich na kierunku nauki o rodzinie może pracować jako asystent rodziny, mediator czy też znaleźć zatrudnienie w różnych instytucjach wspierających rodzinę. Studiować mogą także osoby doświadczone życiowo, określane jako „30+”. Szczegóły dotyczące rekrutacji znajdują się na stronie internetowej Wydziału (www.wtl.us.edu.pl).

Zapraszamy wszystkich parafian na cykl spotkań w ramach Chorzowskiej Koalicji na Rzecz Bezpieczeństwa. Jest to inicjatywa służąca poprawie szeroko rozumianego bezpieczeństwa naszego miasta oraz komunikacji między służbami mundurowymi, instytucjami miejskimi, parafiami i mieszkańcami. Na tych spotkaniach mieszkańcy mogą zgłaszać bieżące problemy i wspólnie szukać sposobów ich rozwiązywania. Szczegółowe informacje w gablotkach i na plakatach wyłożonych z tyłu kościoła.

Dyrekcja i nauczyciele III Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego w Chorzowie zapraszają na uroczyste obchody jubileuszu 70-lecia szkoły. Obchody zaplanowane są sobotę 9 czerwca 2018 roku. Rozpoczną się mszą świętą w Parafii Wniebowzięcia NMP w Chorzowie Batorym, o godz. 9.30, po której zaplanowana jest dalsza część w MDK „Batory” i na terenie szkoły. Absolwentów prosimy o rejestrację na stronie szkoły lub kontakt telefoniczny z sekretariatem liceum