Ogłoszenia 20.04 – 27.04

Niedziela (20.04)
Obchodzimy dziś największą uroczystość naszej wiary. To od niej bierze początek i znajduje swoje dopełnienie nasza wiara. Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego jest centrum roku liturgicznego, jego punktem kulminacyjnym, źródłem i szczytem tego, co celebrujemy w ciągu całego roku. Niech ta myśl szczególnie nam towarzyszy, gdy będziemy się spotykać w gronie rodzinnym czy wśród przyjaciół.

Za dzisiejsze ofiary złożone na remont instrumentu organowego w naszym kościele raz na renowację fasady probostwa składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

Witamy w naszej wspólnocie parafialnej wszystkich, którzy z różnych stron świata przyjechali do domu na święta oraz wszystkich gości. Cieszymy się Waszą obecnością, życzymy duchowych owoców tego pobytu i wielu radosnych chwil spędzonych w gronie najbliższych i przyjaciół.

Dzisiejszą Sumę o godz. 10.30 uświetni grą orkiestra dęta. Na godz. 16.30 zapraszamy dziś jeszcze na uroczyste Nieszpory, które kończą obchody Świętego Triduum Paschalnego.

W dniu dzisiejszym 51. rocznicę urodzin obchodził będzie wikariusz naszej parafii w latach 1993-1995 ks. Krzysztof TABATH obecnie kapelan szpitala w Katowicach-Ochojcu.

Także dziś mija 46 lat od śmierci wikariusza naszej parafii w latach czterdziestych ubiegłego stulecia – śp. ks. Edwarda DROŹDZIOKA. Jest pochowany na cmentarzu parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym, gdzie w latach 1955-1968 był proboszczem.

Trwając w radości Zmartwychwstania Pańskiego korzystajmy z sakramentów świętych w oktawie Wielkiej Nocy. Szczególnie serdecznie zapraszamy do udziału we Mszach św. i przystępowania do Komunii św. w ciągu całego tygodnia. Zapraszamy także do wspólnego odmawiania w naszym kościele (w poniedziałek o godz. 7.15, a od wtorku do soboty o godz. 7.45) Koronki i Nowenny przygotowującej nas do Święta Miłosierdzia Bożego.

W PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY (21.04)
Pamiętajmy, że nasza radość i cała przedświąteczna krzątanina miały swój powód przede wszystkim w wydarzeniach Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa. Zatem zadbajmy o nasz udział we Mszy Świętej, które w naszym kościele odprawiane będą jak w każdą niedzielę. Kolekta tego dnia przeznaczona będzie na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego i Katolicki Uniwersytet Lubelski. Podczas Mszy św. o godz. 9.00 dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii św. – wcześniaki i uczniowie klas II A i B uroczyście odnowią przyrzeczenia chrzcielne, a na Mszy św. o godz. 10.30 uczynią to uczniowie klas II C i D. O godz. 15.00 Msza św. z udzielaniem sakramentu Chrztu św. i w int. rocznych dzieci, ich rodziców i chrzestnych. W tym dniu tradycyjnie już w naszym kościele nie będzie Nieszporów.

Zachęcamy do poświęcenia tego czasu na spotkania w gronie rodziny i przyjaciół. W ramach świątecznego popołudniowego wypoczynku, może przechadzki czy przejażdżki, pamiętajmy także o chwili modlitwy przy grobach naszych najbliższych, którzy przez chrzest zostali włączeni w Chrystusa i teraz oczekują na pełny udział w Jego zmartwychwstaniu. Warto zajrzeć też do innych okolicznych kościołów i obejrzeć wystrój Grobów Pańskich.

W ŚRODĘ WIELKANOCNĄ (23.04)
Po Mszy św. o godz. 8.00 nabożeństwo wotywne do św. Józefa, podczas którego odmówimy ostatni dzień Nowenny do naszego Patrona. O godz. 17.30 nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

W CZWARTEK WIELKANOCNY (24.04)
Po Mszy św. wieczornej o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie Róży Rodziców, na które serdecznie zapraszamy obecnych członków jak również wszystkich chętnych, którzy chcieliby dołączyć do grupy modlitewnej rodziców modlących się w intencji swoich dzieci.

Co roku w oktawie Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Pańskiego księża pracujący w jednym dekanacie spotykają się na tzw. konwencie paschalnym. W tym roku konwent kapłanów Dekanat Chorzów odbędzie się w Czwartek Wielkanocny o godz. 19.00 w kościele św. Wawrzyńca w Chorzowie. Zapraszamy.

W tym dniu przypada 1. rocznica śmierci śp. ks. Joachima SMOŁKI, duszpasterza naszej parafii w latach 1963-1973, a także 26. rocznica śmierci wikariusza naszej parafii w latach 1960-1963 śp. ks. Adama WOŹNIKA. Jest pochowany w parafii św. Jacka w Radoszowach, gdzie w latach 19821-988 był proboszczem.

W PIĄTEK WIELKANOCNY (25.04)
O godz. 16.30 zapraszamy na „Różańcowe czuwanie”, podczas którego odmawiane będą wszystkie cztery części Różańca. Zachęcamy tym bardziej, że czuwanie odbędzie się krótko przed kanonizacją Jan XXIII i Jana Pawła II, więc może warto poprzez wspólną modlitwę różańcową przygotować się duchowo do owocnego przeżycia tego wydarzenia.

Wobec wciąż zgłaszanych wątpliwości odnośnie dyscypliny postnej, wyjaśniamy, że w piątek 25 kwietnia br. w Oktawie Wielkanocy NIE OBOWIĄZUJE post od pokarmów mięsnych. Wynika to z następujących przesłanek: według Kodeksu Prawa Kanonicznego wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje we wszystkie piątki z wyjątkiem tych, kiedy przypada uroczystość, a każdy dzień Oktawy Wielkanocy według Ogólnych norm roku liturgicznego i kalendarza ma rangę uroczystości. Inaczej jest w wypadku Oktawy Uroczystości Bożego Narodzenia, która nie ma rangi uroczystości, a więc wtedy obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, chyba, że w tym dniu wypadnie inna uroczystość.

W SOBOTĘ WIELKANOCNĄ (26.04)
Od godz. 17.00 okazja do Spowiedzi św. i osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu. O godz. 18.00 Msza św. w int. ks. Krzysztofa PATASA z okazji przypadającej w tym dniu 33. rocznicy jego urodzin.

Przygotowaniem naszej parafii do kanonizacji bł. Jana Pawła II będzie czuwanie modlitewne, które w naszym kościele rozpocznie się w sobotę o godz. 20.30. Podobne czuwania odbędą się w tym czasie we wszystkich parafiach w Polsce, jako trwanie w jedności modlitewnej całego Kościoła w naszym kraju. Proponujemy, by rozważanie tematu Miłosierdzia Bożego połączyć z jego realizacją w życiu, poprzez przyniesienie na to nabożeństwo produktów spożywczych o długiej przydatności do spożycia (konserwy, makaron, ryż itp.). Produkty te zostaną rozdane wśród potrzebujących parafian.

W sobotę wieczorem i przez całą niedzielę można będzie zabierać do domów Iskrę Miłosierdzia, dlatego prosimy o przyniesienie ze sobą świec.

W przyszłą niedzielę (27.04) II NIEDZIELĘ WIELKANOCNĄ
kończymy oktawę Wielkanocy. To tzw. Niedziela Przewodnia lub Biała, a z ustanowienia Kościoła Święto Miłosierdzia Bożego. Niech będzie to dla nas wszystkich szczególny dzień łaski Bożej, która ma się stać ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz. Zapraszamy w tym dniu już 15. minut przed każdą Mszą św. do wspólnego odmówienia Koronki do Miłosierdzia Bożego. Kolekta tego dnia przeznaczona będzie na zapłacenie rachunku za energię elektryczną.