Ogłoszenia 19.08 – 26.08

NIEDZIELA (19.08)
Pan Jezus poucza dzisiaj swoich słuchaczy, że On jest z nami i pozostanie obecny i żywy pod postacią chleba i wina. Każdy z nas może skorzystać z tego ożywiającego pokarmu, który nam zostawił. Co więcej, karmienie się Jego Ciałem i Krwią jest warunkiem koniecznym, aby osiągnąć życie wieczne. Nie lekceważmy tego.

Za każdą ofiarę złożoną dziś na spłatę kolejnej raty za remont wieży naszego kościoła składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

Dziś jeszcze o godz. 15.00 Msza św. z udzielaniem Chrztu Świętego oraz w intencji rocznych dzieci, ich rodziców i chrzestnych. O godz. 16:30 zapraszamy na nieszpory, a po Mszy św. wieczornej, czyli około godz. 18:00 na uroczyste powitanie pątniczek naszej parafii wracających ze stanowej pielgrzymki do Piekar Śląskich.

W PONIEDZIAŁEK(20.08)
Wspomnienie św. Bernarda z Clairveaux, opata i doktora Kościoła. Jedynie 36 świętych kobiet i mężczyzn nosi godność Doktora Kościoła. Począwszy od XIII wieku papieże zaczęli wyróżniać świętych, których nauczanie w zakresie teologii czy duchowości odznaczało się wyjątkowością. Święci ci, mężczyźni i kobiety, otrzymywali oficjalny tytuł „doktora”. Rzeczownik ten odwołuje nas do łacińskiego źródłosłowu – czasownik docere oznacza „uczyć”.

Ostatecznie wypracowano trzy kryteria, które musi spełniać Doktor Kościoła. Może to być jedynie osoba ogłoszona przez Kościół świętym, odznaczająca się wyjątkowym stopniem świętości oraz niosąca przesłanie teologiczne, które winno być aktualne na każdy czas. Procedurę zaliczenia danego świętego w poczet Doktorów Kościoła rozpoczynała zawsze ówczesna Kongregacja ds. Obrzędów, a następnie decyzję zatwierdzał papież.

WE WTOREK (21.08)
Wspomnienie św. Piusa X, papieża z początku XX wieku, nazywanego często „Papieżem Eucharystii”, gdyż przez swoją działalność i reformy przyczynił się do ożywienia życia eucharystycznego w Kościele. W jego wspomnienie odnówmy największą cześć do Najświętszego z Sakramentów. Jest patronem dzieci i Wczesnej Komunii św. W tym dniu na ołtarzu zostaną wystawione relikwie św. Piusa X, które nasza parafia posiada.

W ŚRODĘ (22.08)
Wspomnienie NMP, Królowej. Od wieków Kościół wierzył w królowanie Maryi. Wiele narodów i państw obrało Maryję za swoją Królową. Także i nasz naród, odczytując znaki czasu, powierzył Jej swoje losy. Tak uczynił właśnie król Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej, dziękując za ocalenie podczas najazdu szwedzkiego. Uroczyście uznał ten fakt papież Pius XII w 1954 roku. Pamiętajmy, że Maryja jest Królową wszystkich, gdyż wydała na świat Syna – Króla i Pana wszystkiego.

O godz. 8:00 O godz. 8.00 Msza św. i nabożeństwo do świętego Józefa. O godz. 17:30 nowenna do NMP Nieustającej Pomocy, o 19.00 w kancelarii parafialnej katechumenat.

W tym dniu przypada comiesięczna modlitwa w intencji przygotowań i owoców 34. Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się odbędą się w Panamie w dniach 22-29 stycznia 2019 r. pod hasłem „Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa”.

W CZWARTEK (23.08)
Wspomnienie św. Róży z Limy, dziewicy – patronki kontynentu amerykańskiego. Jej oficjalny tytuł brzmi: „Główna i uniwersalna patronka wszystkich prowincji, królestw, wysp i regionów stałego lądu w całej Ameryce i na Filipinach”. Patronuje również kwiaciarkom i ogrodnikom. Wzywana jest w przypadku waśni rodzinnych.

W tym dniu przypada Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Również w naszym narodzie nie brakuje osób, które były prześladowane za swoje poglądy, a nawet oddały swoje życie za prawdę. Najlepszym współczesnym przykładem jest bł. ks. Jerzy Popiełuszko.

W PIĄTEK (24.08)
Święto św. Bartłomieja, Apostoła. Tradycja głosi, że zaniósł on Ewangelię aż do Indii, gdzie poniósł śmierć męczeńską. Przez jego wstawiennictwo podczas wieczornej Mszy Świętej będziemy prosić o wzrost i umocnienie Chrystusowego Kościoła na terenach misyjnych.

W SOBOTĘ (25.08)
Wspomnienie św. Ludwika, króla Francji – patrona tercjarzy, drukarzy i introligatorów, oraz wspomnienie św. Józefa Kalasantego, prezbitera – Założyciela Zgromadzenia Kleryków Regularnych dla pobożnych szkół, czyli Pijarów. Jest on patronem szkół podstawowych.

Od godz. 17:30 okazji do Spowiedzi św. i osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu.

W przyszłą niedzielę (26.08)
UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY CZĘSTOCHOWSKIEJ. Kolekta przeznaczona będzie na zapłacenie miesięcznego rachunku za energię elektryczną. Po każdej Mszy św. nasza comiesięczna kwesta na pomoc dla dwóch wybranych przez naszą Parafię rodzin w Syrii.

Rozpoczęła się kolejna edycja akcji organizowanej przez Caritas Polska „TORNISTER PEŁEN UŚMIECHU”. Bierze w niej udział także Caritas Archidiecezji Katowickiej. Cel jest prosty: przygotowanie szkolnej wyprawki dla dzieci z rodzin potrzebujących. Akcja w naszej diecezji polega na zbiórce:
– pakietów przyborów szkolnych, w które zostaną wyposażone tornistry przygotowane przez Caritas;
– pojedynczych przyborów szkolnych (piórniki, zeszyty, bloki rysunkowe, kredki, farby, flamastry, plastelina i 
przybory geometryczne);
– środków finansowych, które zostaną wykorzystane na zakup plecaków i przyborów szkolnych.
Zachęcamy do włączenia się – tak jak w latach ubiegłych – w tę akcję. Swoje dary prosimy składać do kosza przy ołtarzu św. Barbary lub przekazywać w zakrystii lub kancelarii parafialnej.
Plecaki i przybory szkolne zostaną przekazane za pośrednictwem parafialnych zespołów Caritas lub katechetów.

OGŁOSZENIE !!!

Tegoroczna Msza św. dożynkowa odbędzie się w naszym kościele w niedzielę 2 września o godz. 10:30. Już dziś bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich działkowców i ich rodziny do wspólnej modlitwy w podziękowaniu Panu Bogu za tegoroczne plony