Ogłoszenia 19.01.2014

Niedziela (19.01)
Przeżywamy dziś drugą niedzielę w ciągu roku. Choć w naszych kościołach nie milkną kolędy, to jednak w liturgii wkraczamy w czas, w którym przypatrujemy się początkom życia publicznego Pana Jezusa. Ukazuje nam ono, jak mamy żyć, aby nie tylko słowem, lecz także postawą i czynem wyrażać naszą wiarę.

Wczoraj, rozpoczął się 47. Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jest to ważna inicjatywa, gdyż od jedności Chrystusowego Kościoła zależy skuteczność głoszenia Ewangelii tym, którzy jej nie znają. Pytają oni często, które wyznanie chrześcijańskie jest prawdziwe i wierne Chrystusowej nauce, skoro jest ich tak wiele. Często też głoszenie Ewangelii staje się okazją do współzawodnictwa pomiędzy osobami przynależącymi do różnych wyznań chrześcijańskich. Warto zatem, abyśmy aktywnie włączyli się we wszelkie spotkania ekumeniczne, abyśmy mogli się lepiej poznać i dzięki temu bardziej świadomie i we wzajemnej łączności modlić się o to, by nastała jedna owczarnia pod jednym Pasterzem.

Dziś obchodzimy 100. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy pod hasłem „Migranci i uchodźcy: ku lepszemu światu”. Dzień ten jest pomyślany jako odpowiednia okazja do pobudzenia wspólnot chrześcijańskich do odpowiedzialności wobec braci migrantów oraz do obowiązku współdziałania w rozwiązywaniu ich różnorakich problemów.

Za złożone dziś ofiary przeznaczona na spłatę należności za malowanie wnętrza naszego kościoła składamy serdeczne „Bóg zapłać”. Dziękujemy także za ofiary złożone na ten cel przy okazji tegorocznych odwiedzin kolędowych, a także za indywidualne wpłaty bankowe.

Kończymy dziś tegoroczne odwiedziny duszpasterskie w naszej parafii. Od godz. 14.00 kolęda dodatkowa dla wszystkich, którzy nie mogli przyjąć jej w wyznaczonym terminie.

Stowarzyszenie Twórców Sztuki i Rękodzieła Artystycznego „NAZARET” wspomagające Misje Święte, serdecznie zaprasza na wystawę stajenek autorstwa Joanny WILK, którą przez cały dzisiejszy dzień można oglądać przy naszej stajence w kościele.

W panewnickiej bazylice dziś o godz. 15.00 adoracja przy żłóbku dla mężczyzn. Natomiast o godz. 17.30 z koncertem kolęd wystąpi Chór Bazylikowy z Panewnik.

W poniedziałek (20.01)
Wspomnienie św. Sebastiana, męczennika – patrona strażników, strzelców, rusznikarzy, łuczników, żołnierzy, kamieniarzy, myśliwych, ogrodników, kongresów eucharystycznych i chorych zakaźnie; wzywany w czasie epidemii; oraz wspomnienie św. Fabiana, papieża i męczennika.

Po kolędowej przerwie wznawia swoje spotkania grupa modlitewna. Zapraszamy wszystkich chętnych na godz. 19.00 do kościoła.

We wtorek (21.01)
Wspomnienie św. Agnieszki Rzymskiej, dziewicy i męczennicy, która jako 12-letnia dziewczynka poniosła śmierć na stadionie Domicjana około 305 roku . Jest patronką dziewic, narzeczonych, dzieci i wspólnot „Dzieci Maryi”. Tego dnia przypada Dzień BabcI, a w środę, 22 stycznia – Dzień Dziadka. Pamiętajmy i módlmy się w tych dniach za nasze Babcie i Dziadków, tych żyjących i tych, którzy już odeszli do Domu Ojca. Bardzo często tyle im zawdzięczamy! Niech naszym podziękowaniem będzie modlitwa, ofiarowana Komunia Święta i serdeczna pamięć.

W tym dniu przypada 5. rocznica śmierci wikariusza naszej parafii w latach 1971-1975 śp. ks. Rufina SŁADKA. Jest pochowany w Katowicach Giszowcu, gdzie był proboszczem w latach 1979-2004.

W środę (22.01)
Wspomnienie św. Wincentego, diakona i męczennika – patrona drwali, leśników i uprawiających ziemię oraz św. Wincentego Pallottiego, kapłana – założyciela Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (Księża Pallotyni i Siostry Pallottynki). Jest on także czczony jako patron: garncarzy, budowlańców, winiarzy i hodowców winorośli.

O godz. 8.00 Msza św. i nabożeństwo wotywne do św. Józefa, a o godz. 17.30 nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

W tym dniu przypada 48. rocznica śmierci śp. ks. Alojzego LATUSKA – wikariusza naszej parafii w latach 1938-1941. Jest pochowany w Rogowie, gdzie był proboszczem od 1946 roku.

W czwartek (23.01)
Wspomnienie bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy. Po Mszy św. wieczornej odbędzie się spotkanie Róży Rodziców, na które serdecznie zapraszamy obecnych członków jak również wszystkich chętnych, którzy chcieliby dołączyć do grupy modlitewnej rodziców modlących się w intencji swoich dzieci. O godz. 18.45 w kościele nauka chrzcielna.

W piątek (24.01)
Wspomnienie św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła – patrona dziennikarzy, literatów, pisarzy i prasy katolickiej.

W sobotę (25.01)
Święto nawrócenia św. Pawła, Apostoła – patrona tkaczy, podróżników i marynarzy. Św. Paweł, jak wiemy, jest jednym z największych Apostołów i świętych Kościoła. Zanim jednak został chrześcijaninem, zwalczał Kościół z tą samą gorliwością, z jaką później głosił Ewangelię Chrystusa. Jego historia pokazuje nam, że dla Boga nie ma człowieka straconego, który nie mógłby do Niego wrócić, jeśli tylko zechce otworzyć się na łaskę Bożą. Tego dnia kończy się także Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

O godz. 7.40 Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP. Od godz. 17.30 okazja do Spowiedzi św. i adoracji Najświętszego Sakramentu.

W Panewnikach w tym dniu o godz. 12.00 Msza św. pod przewodnictwem arcybiskupa-seniora Damiana Zimonia oraz adoracja przy żłóbku dla głuchoniemych i słabo słyszących naszej archidiecezji.

Ojcowie Franciszkanie zapraszają w tym dniu do Panewnik uczestników pielgrzymek do Ziemii Świętej i Przyjaciół

Misji Franciszkańskich. O godz. 15.00 Msza św. dla nich, a po mszy spotkanie opłatkowe w auli domu parafialnego.
W tym dniu przypada 19. rocznica śmierci śp. ks. Józefa RYSZKI, wikariusza naszej parafii w latach 1951-1952. Jest pochowany w Podlesiu.

W przyszłą niedzielę (26.01)
III NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ kolekta przeznaczona będzie na zapłacenie rachunku za energię elektryczną. O godz. 15.00 Msza św. w int. rocznych dzieci, ich rodziców i chrzestnych.

W Panewnikach w tym dniu o godz. 13.00 adoracja przy żłóbku dla Apostolstwa Chorych, samotnych, emerytów i rencistów oraz niepełnosprawnych naszej archidiecezji. W ramach adoracji Msza św. przewodnictwem Abp. Wiktora Skworca, transmitowana przez TV Polonia, a o godz. 14.15 – Nabożeństwo Lourdzkie połączone z indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.

Informujemy wszystkich zainteresowanych listopadową pielgrzymką do Ziemi Świętej, że pierwsze spotkanie organizacyjne odbędzie się w sobotę 8 lutego br. po Mszy św. o godz. 18.00 w krypcie naszego kościoła.