Ogłoszenia 18.12 – 25.12

NIEDZIELA (18.12)
Coraz bliżej jest do uroczystości Narodzenia Pańskiego. W sobotę jest Wigilia, a potem kolejne świąteczne dni. Czy do ich przeżywania jesteśmy dobrze, po chrześcijańsku przygotowani? Narodzenie Dzieciątka Jezus powinniśmy świętować radośnie i z czystym sercem; przede wszystkim niech to będzie przeżycie religijne. Pamiętajmy, że Pan Bóg wkracza w naszą historię i przez to nadaje naszemu życiu Boży wymiar. Pamiętajmy, że Słowo, które stało się Ciałem, jest obecne pośród nas, zamieszkało między nami na zawsze. Jeśli jest jeszcze coś do poprawienia – wykorzystajmy jak najlepiej ostatnie dni Adwentu. W pokorze zajrzyjmy także głęboko do swojego serca. Może to właściwy moment na pojednanie się z Bogiem i bliźnimi poprzez szczerą spowiedź. Kościół przychodzi nam z pomocą jako szafarz Bożego miłosierdzia.

W naszym kościele okazja do przedświątecznej Spowiedzi św. będzie
w piątek (23.12) 7:30 – 18:00
w sobotę (Wigilia) 6:45 – 16:00

Za złożone dziś ofiary przeznczone na bieżące potrzeby naszej parafii składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

Dziś jeszcze o godz. 15:00 Msza św. z udzielaniem sakramentu Chrztu św. oraz w intencji rocznych dzieci, rodziców i chrzestnych, o godz. 16:30 nieszpory.

Kolęda dziś od godz. 14:00 na ulicach:
1. Okrężna 46, 44, 42
2. Okrężna 114 – 66
3. Okrężna 158 – 116
4. Św. Pawła 22A, 22, 20, 18

Parafian, którzy oczekują na kolędę zachęcamy, by zabrali w wodę święconą do swoich mieszkań. Można ją sobie zabrać ze specjalnego zbiornika, który umieszczony jest w kaplicy chrzcielnej.

Dziś przy wyjściach z kościoła kiermasz świąteczny młodzieży oazowej naszej parafii. Dochód ze sprzedaży przeznaczony będzie na zorganizowanie rekolekcji wakacyjnych dla nich.


WE WTOREK (20.12)
O godz. 19:00 w salce spotkanie Ruchu Odnowy Kontemplacyjnej.

W ŚRODĘ (21.12)
Wspomnienie św. Piotra Kanizjusza, prezbitera i doktora Kościoła. O godz. 8:00 Msza św. i nabożeństwo wotywne do św. Józefa, a o 17:30 nabożeństwo do NMP Nieustającej Pomocy. O godz. 18:45 w kościele kolejna katecheza biblijna.

O godz. 17:00 w stołówce Szkoły Podstawowej Nr 17 przy ul. Łagiewnickiej po raz 21. odbędzie się parafialna wigilia dla osób samotnych.


W PIĄTEK (23.12)
O godz. 7:00 zakończenie tegorocznych rorat dla dzieci, o godz. 19:00 dla młodzieży.

W tym dniu przypadają: 47. urodziny wikariusza naszej Parafii w latach 1999-2003 ks. Jarosława OGRODNICZAKA, obecnie wikariusza Parafii św. Józefa w Katowicach-Józefowcu; oraz 41. rocznica śmierci śp. ks. Franciszka KLIMZY, wikariusza naszej Parafii w latach 1932-1934. Jest pochowany w Rybniku.

W SOBOTĘ (24.12)
Wspomnienie Adama i Ewy, prarodziców oraz WIGILIA uroczystości Bożego Narodzenia. Samo słowo wigilia pochodzi z łacińskiego vigilia i oznacza między innymi czuwanie w nocy. Kiedyś bowiem wigilie poprzedzały wszystkie większe święta, wierni zaś oczekując ich przez całą noc trwali na modlitwach.

W tym dniu nasze adwentowe czuwanie dobiegnie końca. Przez uczynki miłosierdzia, udział w Roratach, modlitwę i skupienie mogliśmy przygotować się do uroczystości Narodzenia Pańskiego. O godz. 7.00 w kościele zakończenie tegorocznych Rorat dla dorosłych.
Liturgiczny obchód pamiątki narodzenia Chrystusa rozpoczniemy od Pasterki, czyli Mszy Świętej sprawowanej o północy z soboty, 24 grudnia, na niedzielę, 25 grudnia. Wcześniej w naszych domach, wspólnotach rodzinnych zadbajmy o tradycyjną, chrześcijańską oprawę wigilijnej wieczerzy. Niech to będzie okazja, może jedyna w roku, do pojednania, zgody, wyciągnięcia przyjaznej dłoni do kogoś z bliskich, znajomych, w sąsiedztwie. Niech wigilijnej wieczerzy towarzyszy wspólna modlitwa, lektura fragmentu Pisma Świętego o narodzeniu Zbawiciela świata (Ewangelia wg św. Łukasza), łamanie się opłatkiem, wspólny śpiew kolęd i pastorałek. Nie stawiajmy na wigilijnym stole alkoholu i tradycyjnie zachowajmy też wstrzemięźliwość od potraw mięsnych, choć post ten nie jest już obowiązkowy.

Przy wigilijnym stole pamiętajmy o ludziach biednych i samotnych. Utrwalone w naszej tradycji dodatkowe miejsce wcale nie musi pozostać puste. Niech czas Bożego narodzenia będzie przepełniony chrześcijańską wzajemną życzliwością i dobrocią. Pamięcią obejmijmy również tych, którzy już od nas odeszli do domu Ojca, a żyli z nami, kochali nas i dla nas się trudzili.

W tym duchu przyjdźmy na Pasterkę do naszej parafialnej świątyni. Tak czynili nasi ojcowie i my chcemy być wierni tej tradycji. Radośnie i we wspólnocie uczcijmy podczas Eucharystii w sobotę o północy przychodzącego Pana. Kolekta tej Mszy św. przeznaczona będzie na Krajowy Fundusz Ochrony Życia, który został założony w celu niesienia pomocy ludzkiemu życiu, zwłaszcza wówczas, gdy jest ono w jakikolwiek sposób zagrożone.

Światło Betlejemskie przyniesione do naszego kościoła przez harcerzy i umieszczone na stoliku przed ołtarzem głównym, można zabrać do godz. 16:00 do swoich domów, zapalając od niego świecę Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

W przyszłą niedzielę (25.12)
UROCZYSTOŚĆ NARODZENIA PAŃSKIEGO. Przeżywajmy te święta w gronie rodzinnym, pochyleni nad Dobrą Nowiną zwiastującą pokój i miłość. Kolekta tego dnia (specjalna) przeznaczona na remont instrumentu organowego w naszym kościele.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w naszą akcję parafialną „Świąteczna Pomoc Rodzinie”. Wszystkich darczyńców oraz obdarowanych zapraszamy na Mszę w drugi dzień świąt o godz. 12.00.

W ubiegły poniedziałek komisja w konserwatorska oraz organmistrzowska zweryfikowała efekt trzech lat prac przy remoncie naszych organów. Prace polegały na czyszczeniu i naprawie ponad 3 tysięcy piszczałek, remoncie mechanizmów klawiatur, kanałów powietrznych, dmuchawy, miechów. Można powiedzieć że nasze organy po kawałku zostały wywiezione do warsztatu, gdzie otrzymały „drugie życie”. Przed nami jeszcze bardzo trudny etap – intonacja (prawidłowe osadzenie) strojenie każdej piszczałki. Każdą z nich, stroiciele będą musieli wziąć do ręki przynajmniej trzy razy. Niestety strojenie jest możliwe dopiero w temperaturze stałej powyżej 12 stopni Celsjusza. Mamy nadzieję, że uda się to wykonać do Wielkanocy.

W tym roku odbędzie się kolejna edycja koncertu kolęd świata „Betlejem w Spodku”. W planie również dzielenie się opłatkiem. Wystąpią gwiazdy krajowej estrady – Trzecia Godzina Dnia oraz soliści: Mietek Szcześniak, Piotr Cugowski, Katarzyna Cerekwicka, a także goście z zagranicy. Koncert odbędzie się 29 grudnia o godz. 19. Bilety w cenie: 40 zł, 50 zł, 60 zł i 80 zł do nabycia w kancelarii, a także na portalu internetowym: bilety24.pl.

Już dziś serdecznie zapraszamy do naszego kościoła na koncerty:
1 stycznia – o godz. 18:00 noworoczno-kolędowy koncert orkiestry dętej;
6 stycznia – o godz. 18:00 koncert kolęd w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „ŚLĄSK”