Ogłoszenia 17.03 – 24.03

NIEDZIELA (17.03)
Wydarzenia z Góry Przemienienia są zapowiedzią ostatecznego objawienia chwały Chrystusa. Zanim jednak staniemy się na nowo świadkami zwycięstwa Chrystusa nad grzechem i śmiercią, musimy oczyścić nasze serca przez post, modlitwę i jałmużnę.

Dzisiejsza niedziela „AD GENTES” to Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Uczyńmy osobisty, duchowy wysiłek, wspierając dzieło głoszenia Ewangelii aż po krańce ziemi. Po Mszy Świętej kwesta na wsparcie dzieł podejmowanych przez misjonarzy pracujących w 99 krajach. Budują kościoły, kaplice i sale katechetyczne, w których rozbrzmiewa słowo Boże i modlitwa. Formują katechistów, prowadzą szkoły, bursy, świetlice dla dzieci. Prowadzą liczne ośrodki zdrowia i szpitale. Pomagają potrzebującym wsparcia duchowego i materialnego, karmią głodnych, leczą chorych, podtrzymują na duchu tych, którzy cierpią z powodu nędzy i wykluczenia społecznego. Ich wieloraka służba ubogim i cierpiącym jest możliwa dzięki naszej hojności.

Tegoroczna II Niedziela Wielkiego Postu jest w naszej archidiecezji niedzielą modlitwy o beatyfikację Sługi Bożego księdza Jana Machy. Na tę okazję Metropolita Katowicki skierował do wiernych list pasterski o Słudze Bożym. Jego postać przedstawiamy na stronie 6 i 7 dzisiejszego „Oremusa”.

Za złożone dziś ofiary przeznaczone na zapłacenie ostatniej raty za remont górnej części wieży naszego kościoła składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

Dziś jeszcze o godz. 15:00 Msza św. z udzielaniem sakramentu Chrztu św. oraz w intencji rocznych dzieci, ich rodziców i chrzestnych. Na godz. 16:15 zapraszamy na
nabożeństwo „Gorzkich Żali” z kazaniem pasyjnym Ks. Łukasza KOTYŃSKIEGO z Parafii św. Barbary w Chorzowie. Dziś część druga rozmyślania męki Pańskiej, w której będziemy rozważali, co Pan Jezus wycierpiał od niesłusznego przed sądem oskarżenia aż do okrutnego cierniem ukoronowania. Te zaś rany, zniewagi i zelżywości temuż Jezusowi cierpiącemu ofiarujemy, prosząc Go o pomyślność dla Ojczyzny naszej, o pokój i zgodę dla wszystkich narodów, a dla siebie o odpuszczenie grzechów, oddalenie klęsk i nieszczęść doczesnych, a szczególnie zarazy, głodu, ognia i wojny.

W PONIEDZIAŁEK(18.03)
Wspomnienie św. Cyryla Jerozolimskiego, doktora Kościoła, oraz bł. Gwidona z Pietra, którego Jan Paweł II w 1982 r. ogłosił patronem artystów, zwłaszcza malarzy.

O godz. 18:45 co tygodniowe spotkanie grupy modlitewnej, na które serdecznie zapraszamy.

WE WTOREK (19.03)
Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP. Szczególnie uroczyście wybrzmiewają w tym dniu słowa pieśni „Szczęśliwy, kto sobie patrona Józefa ma za Opiekuna. Niechaj się niczego nie boi, gdy św. Józef przy nim stoi patronem”. Obchodząc uroczystość ku czci Opiekuna Maryi i Jezusa, trzeba nam widzieć w nim wielkiego powiernika Bożych spraw i stróża Świętej Rodziny. Za jego przyczyną polecajmy w osobistej modlitwie sprawy naszych rodzi i Kościoła powszechnego. Zawierzajmy św. Józefowi rodziny naszej parafii, Kościół powszechny a także wszystkich mężów i ojców.

O godz. 19:00 w salce spotkanie Ruchu Odnowy Kontemplacyjnej.

W ŚRODĘ (20.03)
Wspomnienie św. Józefa Biczewskiego, biskupa lwowskiego. Zbliżał wiernych do Eucharystii, częstej Komunii św., pobożnego uczestniczenia w Mszy św. W czasach I wojny światowej rozwijał kult Najświętszego Serca Pana Jezusa, ukazując ludziom nieskończoną miłość Boga, zdolną do przebaczenia i darowania wszystkich grzechów. Jego zabalsamowane serce umieszczono w kaplicy bł. Jakuba w bazylice katedralnej we Lwowie, a ciało zostało złożone w grobie na cmentarzu janowskim, gdzie grzebano ubogich, dla których był zawsze ojcem i opiekunem.

O godz. 8:00 w naszym kościele Msza św. i nabożeństwo do Patrona naszej Parafii podczas którego odmówimy trzeci dzień Nowenny do św. Józefa.

O godz. 17:30 nowenna do NMP Nieustającej Pomocy, a o 19:00 w kościele Wieczór Uwielbienia.

O godz. 17:00 w kancelarii parafialnej spotkanie w ramach Katechumenatu.

W CZWARTEK (21.03)
W godz. 17:00-18:00 w kancelarii można skorzystać z obecności prawnika i uzyskać wszelkiego rodzaju porady prawne.

O godz. 19:00 w kancelarii trzecia nauka przedślubna.

W PIĄTEK (22.03)
O godz. 17:00 Droga Krzyżowa za zmarłych zalecanych.

Zalecki prosimy składać w zakrystii lub kancelarii parafialnej.
Przypominamy wiernym czwarte przykazanie kościelne, które w okresie Wielkiego Postu znajduje swoje najgłębsze wypełnienie: „Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach”. Niech odpowiedzią na zaproszenie do wzmożonej modlitwy będzie nasz udział w wielkopostnych nabożeństwach.

W SOBOTĘ (23.03)
Wspomnienie św. Turybiusz a z Mongrovejo, biskupa.

O godz. 7:40 Godzinki ku czci NMP.

O godz. 8:00 Msza św. w int. Koła Różańcowego.

O godz. 10:00 nabożeństwo Drogi Krzyżowej dla dzieci.

Od godz. 17:00 okazja do Spowiedzi św. i adoracji Najświętszego Sakramentu.

W przyszłą niedzielę (24.03)
III NIEDZIELĘ WIELKIEGO POSTU kolekta na potrzeby archidiecezji: na wsparcie Domu Księży Emerytów i Sądu Metropolitalnego w Katowicach.

Zapraszamy wszystkich chętnych parafian na nowy cykl katechez dla dorosłych pt.: „Katolicyzm”. Cykl ten obejmuje 10 spotkań, w ramach których będą omawiane filary wiary katolickiej. Spotkania składać się będą z filmowej katechezy, części dyskusyjnej (w słodkim towarzystwie kawy i ciasta), pracy w grupach i krótkiej modlitwy. Spotkania odbywać się będą we wtorki o godz. 19.00, począwszy od 26 marca 2019 r.. Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłaszanie chęci uczestnictwa w zakrystii, kancelarii lub bezpośrednio u ks. Bartosza.

Apel Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie: „W ostatnim czasie swoją aktywność zwiększyli oszuści, którzy wyłudzają pieniądze, szczególnie od osób starszych. Podają się przy tym za policjantów, pracowników energetyki lub gazownictwa. Wykorzystując łatwowierność osób starszych powoduje, że te osoby często pozbawiają ich oszczędności życia. Chorzowscy Policjanci apelują o zachowanie rozwagi i szczególnej ostrożności. Prosimy również rodziny, aby przestrzegały swoich krewnych przed możliwością wystąpienia takich sytuacji. Wszystkie tego typu sytuacje należy niezwłocznie zgłosić do najbliższej jednostki Policji.”