Ogłoszenia 16.10 – 23.10

NIEDZIELA (16.10)
Pan Jezus w Ewangelii przypomina o tym, że powinniśmy wytrwale się modlić; że nasza modlitwa winna być ufna, żarliwa, pokorna, szczera, cierpliwa i wytrwała. Wierność modlitwie różańcowej ? przesuwaniu paciorków i powtarzaniu tych samych zdań może nam dopomóc, by nasza modlitwa charakteryzowała się wymienionymi przymiotnikami, bo „modlitwa różańcowa – jak przed laty powiadał Prymas Polski kard. August Hlond – jest modlitwą potężną” i że „każdy Polak powinien odmawiać różaniec”, bo „tą bronią pokonamy zło”. Zatem zapraszamy dziś na godz. 16.15 a w tygodniu każdego wieczoru o godz. 17.15 na wspólne różańcowe nabożeństwa.

Dziś wspominamy 112. rocznicę wmurowania kamienia węgielnego pod budowę naszego kościoła. Polecajmy w naszych modlitwach budowniczych, a także tych wszystkich, którzy wspierali i wspierają świątynię na przestrzeni ostatniego wieku.

Dzisiaj powracamy pamięcią do pamiętnych wydarzeń sprzed 38 lat, gdy nasz Rodak, dziś już nasz Święty orędownik w niebie, Karol Wojtyła został wybrany na papieża i przyjął imię Jana Pawła II. Pragniemy wciąż na nowo odczytywać i rozważać dzieło życia oraz nauczanie papieża Polaka.

Za złożone dziś ofiary na remont organów w naszym kościele składamy serdeczne „Bóg zapłać”. O godz. 15.00 Msza św. z udzielaniem sakramentu Chrztu św. oraz w intencji rocznych dzieci.

Dziś w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie przy ul. Wolności 51 uroczystość odpustowa. O godz. 15.30 tamtejsza wspólnota zaprasza na nieszpory jadwiżańskie.

W PONIEDZIAŁEK (17.10).
Wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika, ucznia św. Jana Ewangelisty i następca św. Piotra na stolicy biskupiej w Antiochii (Syria); w czasie prześladowań za cesarza Trajana został uwięziony i skazany na śmierć.

W tym dniu przypada także MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WALKI Z UBÓSTWEM, obchodzony od 1987 roku z inicjatywy francuskiego księdza Józefa Wrzesińskiego, uznany potem przez ONZ. Ubóstwo to problem powszechny – na świecie 1,4 miliarda ludzi żyje za mniej niż 1,25 dolara dziennie. Kwestia biedy dotyczy także krajów rozwiniętych, np. według danych z 2007 r. co siódmy Polak żyje poniżej ustawowego progu ubóstwa. Skrajna bieda to nie tylko brak środków do życia, ale także sytuacja w której co dziesiąte dziecko w wieku szkolnym nie chodzi do szkoły, a ponad miliard ludzi nie ma stałego dostępu do wody pitnej. Pamiętajmy jednak, że ubodzy potrzebują nie tylko naszego wsparcia materialnego, ale miłości, bo dzisiaj mamy deficyt miłości.

O godz. 18.45 w kościele drugie spotkanie z rodzicami i opiekunami dzieci przystępujących w maju 2017 roku do Pierwszej Komunii Świętej.

W krypcie o godz. 18.45 spotkanie grupy modlitewnej (modlitwa brewiarzowa i adoracja Najświętszego Sakramentu).

W tym dniu mija przypada 23. rocznica pojawienia się w życiu naszej parafii gazetki „OREMUS”. Już przez 1200 tygodni możemy co niedzielę odnajdywać w periodyku najważniejsze informacje dotyczące życia naszej wspólnoty. Przez prawie ćwierć wieku znalazła sobie stałe miejsce w naszych domach, a także wyszła już poza granice parafii, docierając do naszych byłych parafian i przyjaciół naszego kościoła i dzielnicy. To na pewno ewenement wśród wielu tego typu pisemek, które większość parafii w naszym kraju prowadzi.

WE WTOREK (18.10)
Święto św. Łukasza Ewangelisty – patrona lekarzy, malarzy i patrona pracowników służby zdrowia. Jednocześnie jest to Dzień Modlitw za Pracowników Służby Zdrowia. Gorącą modlitwą obejmijmy wszystkich, którzy troszczą się o nasze zdrowie i życie.

O godz. 19.00 w salce spotkanie Ruchu Odnowy Kontemplacyjnej.

W ŚRODĘ (19.10)
Wspomnienie błogosławionego Jerzego Popiełuszki, kapłana i męczennika, a także wspomnienie św. Pawła od Krzyża, prezbitera – – założyciela i generała Zakonu Pasjonistów oraz wspomnienie świętych męczenników Jana de Brebeuf, Izaaka Jogue`s, prezbiterów i 7 Towarzyszy.

O godz. 8.00 Msza św. i nabożeństwo wotywne do św. Józefa. O godz. 18.45 w kościele kolejna Katecheza Biblijna.

O godz. 19.00 w kancelarii parafialnej 3. spotkanie w ramach Katechumenatu, czyli katechezy uzupełniającej dla tych którzy nie ukończyli religii na poziomie ponadpodstawowym.

W CZWARTEK (20.10)
Wspomnienie św. Jana Kantego, prezbitera. Był przykładem człowieka, któremu udało się połączyć naukę, pracę intelektualną z duszpasterstwem i troską o ubogich; ze swoich własnych, niezbyt wielkich dochodów wspomagał zarówno ludzi biednych, jak i studentów.

Zapraszamy na zajęcia z rękodzieła, które będą się odbywać w czwartki w bibliotece parafialnej:

– godz. 11.00 – dla seniorów – malarstwo, pakowanie prezentów, tworzenie kartek i ozdób – można przyjść razem z wnukami

– godz. 15.00 – dla dzieci powyżej 5 lat – rysunki i plastyka

O godz. 19.00 w kancelarii parafialnej trzecia nauka przedślubna.

W PIĄTEK (21.10)
Wspomnienie bł. Jakuba Strzemię, franciszkańskiego biskupa. Pochodził ze wschodnich kresów Polski i tam też w 1391 roku został biskupem w Haliczu, nowo erygowanej diecezji, gdzie gorliwie zajął się jej organizacją

Jest to zarazem TRZECI PIĄTEK MIESIĄCA. O godz. 7.00 w krypcie Msza św. za dusze w czyśćcu cierpiące zamówiona z ofiar składanych do skarbonek przy bocznym wyjściu z kościoła i przy kaplicy chrzcielnej. Po Mszach św. o godz. 8.00 i 18.00 wspólnie odmówimy Koronkę do Miłosierdzia Bożego i oddamy cześć relikwiom św. Faustyny. O godz. 18.00 Msza św. za wszystkich zmarłych i pochowanych na naszym cmentarzu w miesiącu wrześniu br. O godz. 19.00 Msza św. młodzieżowa.

W SOBOTĘ (22.10)
Wspomnienie św. Jana Pawła II, Papieża-Polaka, który zasiadł na Stolicy Piotrowej, a jego pontyfikat trwał ponad 26 lat; odbył liczne podróże apostolskie, w tym aż 8 do Polski.

O godz. 7.40 odśpiewamy Godzinki ku czci NMP. Od godz. 17.00 okazja do Spowiedzi św. i osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu.

W tym dniu przypada 68. rocznica śmierci Sługi Bożego kardynała Augusta Hlonda, pierwszego biskupa katowickiego i Prymasa Polski.

W przyszłą niedzielę (21.10)
XXX NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ tzw. Niedzielą Misyjną rozpoczniemy 90. ŚWIATOWY TYDZIEŃ MISYJNY pod hasłem „Ochrzczony to znaczy powołany”. Naszą modlitwą, a także materialną ofiarą będziemy chcieli wspomóc tych, którzy angażują się w dzieło misyjne Kościoła – misjonarki i misjonarzy świeckich i duchownych oraz ich działalność. Kolekta tego dnia przeznaczona więc będzie na Misje Święte.

Serdecznie zapraszamy do „Galerii Pod Schodami u Józefa” mieszczącej się w krypcie naszego kościoła, gdzie można obejrzeć prace plastyczne studentek rzeźby i malarstwa ASP we Wrocławiu.