Ogłoszenia 16.07 – 23.07

NIEDZIELA (16.07)
Dzisiejsza niedziela przykrywa liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z góry Karmel i historię szkaplerza, która swymi korzeniami sięga XIII wieku. Właśnie na górze Karmel (północno-zachodni Izrael) duchowi synowie proroka Eliasza prowadzili gorliwe życie modlitwy. Z powodu prześladowań przenieśli się do Europy i dali początek nowemu zakonowi – karmelitów, który pięknie wpisał się w historię i duchowe oblicze Kościoła. Święci, których wydały zakony karmelitańskie, należą do najpopularniejszych. W tym gronie znajduje się św. Teresa od Dzieciątka Jezus, a spośród Polaków znany jest św. Rafał Kalinowski.

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z góry Karmel przypomina nam o jeszcze innym ważnym rysie duchowości chrześcijańskiej, a mianowicie o szkaplerzu. Matka Boża objawiła go generałowi karmelitów w Cambridge (Anglia) Szymonowi Stockowi w 1251 roku. Obiecała też każdemu, kto będzie go nosił do śmierci, że nie zazna ognia piekielnego i żadnego innego niebezpieczeństwa. Szkaplerz obok różańca stał się jednym z podstawowych nabożeństw maryjnych. Dziś wielu z nas nosi medaliki szkaplerzne. Zadbajmy o to, aby nie była to tylko dekoracja stroju. Niech to będzie znak naszej religijności, noszony z wiarą i miłością. Prośmy też Matkę Bożą, abyśmy mogli dojść szczęśliwie do naszej góry Karmel, którą jest Chrystus. Jak Maryja, wsłuchujmy się w słowo Boże, rozważajmy je i zachowujmy w swoich sercach.

Za złożone dziś ofiary na wzmocnienie i czyszczenie murów naszego kościoła składamy serdeczne „Bóg zapłać”. Od 26 czerwca br. rozpoczęliśmy prace. W pierwszej kolejności polegające na ustawieniu rusztowań wokół wieży i zabezpieczenie miejsc prac. Polecamy parafianom tę trudną i odpowiedzialną inwestycję w ich modlitwach.

O godz. 15:00 Msza św. z udzielaniem sakramentu Chrztu św. oraz w intencji rocznych dzieci, ich rodziców i chrzestnych, a na godz. 16:30 zapraszamy na nieszpory.


We WTOREK (18.07)
Wspomnienie św. Szymona z Lipnicy, prezbitera.
Jest jednym z patronów Krakowa, studentów i parafii.

W ŚRODĘ (19.07)
O godz. 8:00 Msza św. i nabożeństwo wotywne do Świętego Józefa.

Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy dysponują czasem do wspólnej modlitwy do Patrona naszej parafii. O godz. 17:30 nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

W CZWARTEK (20.07)
Wspomnienie bł. Czesława Odrowąża, prezbitera – patrona Wrocławia, duchowego syna świętego Dominika, od którego przyjął habit dominikański.

O godz. 19.00 w kancelarii trzecia nauka przedślubna. Kwartalny Dzień Skupienia dla narzeczonych odbędzie się w naszej parafii w sobotę 2 września br. o godz. 17.15 w krypcie naszego kościoła.

W PIĄTEK (21.07)
Wspomnienie świętego Wawrzyńca z Brindisi, prezbitera i doktora Kościoła – patrona zakonu Kapucynów oraz św. Apolinarego biskupa i męczennika. Jest patronem miast: Rawenny, Remagen i Düsseldorfu oraz artystów igły. Jest również orędownikiem przeciw kamicy nerkowej i żółciowej, dnie moczanowej oraz padaczce.

Jest to zarazem TRZECI PIĄTEK MIESIĄCA. O godz. 8:00 Msza św. za dusze w czyśćcu cierpiące zamówiona z ofiar składanych do skarbonki przy bocznym wyjściu z kościoła i przy kaplicy chrzcielnej. Po Mszach św. w tym dniu wspólnie odmówimy Koronkę do Miłosierdzia Bożego i oddamy cześć relikwiom św. Siostry Faustyny. O godz. 18:00 Msza św. za zmarłych w miesiącu czerwcu br. parafian i pochowanych na naszym cmentarzu.

W SOBOTĘ (22.07)
Wspomnienie św. Marii Magdaleny, której zawdzięczamy odkrycie pustego grobu Zmartwychwstałego Pana. Jest patronką kobiet szczerze pokutujących, uczniów i studentów, więźniów, sprowadzonych na złą drogę, fryzjerów, ogrodników, właścicieli winnic, sprzedawców wina, bednarzy, tkaczy, rękawiczników, producentów perfum i pudru, dzieci mających trudności z chodzeniem; jest też wzywana w przypadku choroby oczu i niepogody.

Od godz. 17.30 okazja do Spowiedzi św. i osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu.

W tym dniu przypada comiesięczna modlitwa w intencji przygotowań i owoców spotkania młodych w Panamie. Została ona zapoczątkowana w lutym br. wspólnie przez Komitet Organizacyjny ŚDM Panama 2019 i Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM przy Konferencji Episkopatu Polski. Na termin wspólnej modlitwy został wybrany dzień poprzedzający Mszę św. na otwarcie ŚDM, która zostanie odprawiona 22 stycznia 2019 r., inaugurując Wydarzenia Centralne ŚDM w Panamie.

34. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Panamie w dniach 22-29 stycznia 2019 r. pod hasłem „Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa”(Łk 1,38).

W przyszłą niedzielę (23.07)
XVI NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ kolekta przeznaczona będzie na bieżące potrzeby naszej parafii.
Błogosławieństwo kierowców i ich pojazdów odbędzie się w przyszłą niedzielę 23 lipca po każdej Mszy świętej.

W dniach od 26 do 30 sierpnia odbędzie się Piesza Chorzowska Pielgrzymka do Częstochowy. Koszt noclegu w Częstochowie i przewozu bagażu wynosi 120 zł. Informacje i zapisy dokonywane są w parafii Świętej Jadwigi w Chorzowie.

Wszystkim zamawiającym intencje mszalne przypominamy, że potwierdzenia rezerwacji należy dokonywać na miesiąc przed terminem odprawienia mszy. Wtedy także należy podać już szczegółową treść intencji. To pozwoli nam zachować porządek i zadbać, by wszystkie intencje na czas znalazły się w gazetce parafialnej, gablotkach i na stronie internetowej.

W czas wakacji w Polsce wpisuje się ruch pielgrzymkowy. W niektórych diecezjach trwają stosowne przygotowania do podjęcia drogi przez pątników. Cały nasz kraj opleciony jest sanktuariami i miejscami pielgrzymkowymi – szczególnej Bożej obecności. Warto zastanowić się, czy nie podjąć takiej formy w ożywieniu osobistego życia religijnego. Chrześcijanin jest człowiekiem pielgrzymującym. Ziemia jest pewnym i ważnym etapem jego wędrówki. Pamiętajmy jednak, że nasza ostateczna ojczyzna jest w niebie.

W naszych modlitwach pamiętajmy o tych z naszych rodzin i z naszej wspólnoty parafialnej, którzy wyjechali w różne zakątki świata, zwłaszcza o dzieciach i młodzieży. Niech po dobrym wypoczynku i bez uszczerbku na duchu szczęśliwie powrócą do domu.