Ogłoszenia 15.05 – 22.05

NIEDZIELA (15.05)
Obchodzimy dziś święty dzień Pięćdziesiątnicy, w którym Duch Święty zstąpił na Apostołów zebranych na wspólnej modlitwie. Wspominamy początek Kościoła i dziękujemy, że Duch Święty towarzyszy wiernym ze swoim światłem i swoją mocą. Wyrażamy również wdzięczność za dar Ducha Świętego otrzymany w sakramentach chrztu i bierzmowania.
Przypominamy, że dziś kończy się czas Komunii Świętej wielkanocnej. Przepis Kościoła głosi: „Każdy wierny po przyjęciu Najświętszej Eucharystii po raz pierwszy, ma obowiązek przyjmować ją przynajmniej raz w roku. Ten nakaz powinien być wypełniony w okresie wielkanocnym, chyba że dla słusznej przyczyny wypełnia się go w innym czasie w ciągu roku”. Tą słuszną przyczyną w naszych warunkach jest uczestnictwo w rekolekcjach wielkopostnych. Jeśli ktoś z wiernych do tej pory nie wypełnił tego obowiązku, niech to uczyni jak najszybciej!

Zapraszamy wszystkich parafian do wspólnej modlitwy z Maryją, naszą Matką, Królową i Orędowniczką. Od poniedziałku do soboty o 17.30 spotykamy się w kościele na nabożeństwie majowym.

Za złożone dziś ofiary przeznaczone na remont organów w naszym kościele składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

Dziś na Sumie o godz. 10.30 druga grupa dzieci (uczniowie klas II F i G) przystąpią do Pierwszej Komunii Świętej. O godz. 16.00 Nieszpory komunijne.

Bezpośrednio po każdej ważnej uroczystości kościelnej następuje tzw. oktawa. Tak też jest w przypadku uroczystości Pierwszej Komunii Świętej, kiedy oktawa ta jest zwana Białym Tygodniem i nawiązuje do pierwszych wieków chrześcijaństwa, kiedy to nowo ochrzczeni przez następny tydzień nosili białe szaty. W tym wypadku oktawa umacnia jej sens i przedłuża uroczysty nastrój, pozwala na refleksję i ugruntowuje przemiany, jakie dokonały się podczas przystępowania po raz pierwszy do Stołu Pańskiego. Biały Tydzień ma na celu przyzwyczaić dziecko do uczestnictwa w Eucharystii. Jest to okazja do rozpoczęcia regularnych wizyt w kościele. Zapraszamy dzieci w strojach komunijnych i ich rodziców na nabożeństwa majowe i Msze św. wieczorne.

Próba przed bierzmowaniem razem ze świadkami odbędzie się w przyszłą niedzielę o godz. 18.00. Próba w czwartek nie odbędzie się. Za zmianę przepraszamy.

Rodziny naszego miasta przyjmujące pielgrzymów w ramach ŚDM zapraszamy na Eucharystię w ich intencji w najbliższą środę o 18.00 w kościele św. Jadwigi. Potem o 18.45 spotkanie w dużej Sali Domu Parafialnego przy ul. Chrobrego 17.

Jest organizowany wyjazd na spotkanie młodzieży do Lednicy 4 czerwca. Szczegółowe informacje u księdza Wojciecha Solika z parafii św. Jadwigi.

Parafia św. Antoniego serdecznie zaprasza na nabożeństwo ku czci św. Rity z Casci, połączone z wprowadzeniem relikwii św. Rity, które odbędzie się w przyszłą niedzielę o godz. 20.00.

Starochorzowki Dom Kultury organizuje „FESTYN COUNTRY – DZIKI ZACHÓD NA KRAJCOKU”, oprócz muzyki, nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych. Początek w sobotę o godz. 15.00

W PONIEDZIAŁEK (16.05).
Święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła, ustanowione na prośbę biskupów polskich podczas Soboru Watykańskiego II.

Dodatkowe Msze św. w naszym kościele o godz. 9.30 i 16.30. Kolekta tego dnia na potrzeby naszej parafii. O godz. 18.45 w kościele pierwsza próba klasy II H przed uroczystością Pierwszej Komunii św.

W krypcie o 18.45 kolejne spotkanie grupy modlitewnej.


W ŚRODĘ (18.05)
Wspomnienie św. Jana I, papieża i męczennika. O godz. 8.00 Msza św. i nabożeństwo do Patrona naszej parafii – Świętego Józefa. O godz. 16.45 w kościele próba przed Wczesną Komunią św. O godz. 18.45 w kościele kolejna katecheza biblijna.

W CZWARTEK (19.05)
Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Jest ono odpowiedzią Ojca Św. Benedykta XVI na postulaty zgłaszane przez różne episkopaty, ale przede wszystkim środowiska zakonne dla upamiętnienia obchodzonego w roku 2010 – Roku Kapłańskiego. Ma być to dzień szczególnej modlitwy całego Kościoła za powołanych do kapłaństwa, o ich świętość i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu.

O godz. 18.45 druga próba klasy II H przed Pierwszą Komunią św. O godz. 19.00 na probostwie trzecia nauka przedślubna.

O godz. 18.45 próba kandydatów do Bierzmowania. Druga próba kandydatów już ze świadkami odbędzie się w niedzielę 22 maja o godz. 18.00.

W PIĄTEK (20.05)
Wspomnienie św. Bernardyna ze Sieny, prezbitera. Szerzył nabożeństwo do Imienia Jezus. Założył Zakon Franciszkanów Obserwantów zwanych bernardynami. Także Polska zawdzięcza mu odnowę życia religijnego.

Jest to także TRZECI PIĄTEK MIESIĄCA. O godz. 7.00 w krypcie Msza św. za dusze w czyśćcu cierpiące zamówiona z ofiar składanych do skarbonek w kościele. Po Mszach św. o godz. 8.00 i 18.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego i uczczenie relikwii św. Siostry Faustyny Kowalskiej. O godz. 18.00 Msza św. za wszystkich zmarłych i pochowanych na naszym cmentarzu w kwietniu br. O godz. 19.00 w krypcie Msza św. młodzieżowa.

W SOBOTĘ (21.05)
Wspomnienie św. Jana Nepomucena, prezbitera i męczennika – patrona dobrej sławy i spowiedników. Jest opiekunem mostów i orędownikiem w czasie powodzi.

O godz. 7.40 Godzinki ku czci NMP. Od godz. 17.00 okazja do Spowiedzi św. i adoracji Najświętszego Sakramentu

W przyszłą niedzielę (22.05)
UROCZYSTOŚĆ TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ. Kolekta tego dnia na zapłacenie miesięcznego rachunku za energię elektryczną.

W tym dniu o godz. 10.30 uroczystość Pierwszej Komunii św. klasy II H, a o godz. 12.00 Wczesnej Komunii św. Dzieci z rodzicami zbiorą się pół godziny przed mszami przed probostwem.

Na godz. 18.00 zapraszamy do krypty na uwielbienie „Błogosławieni Miłosierni”, podczas którego będziemy adorować Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie uwielbiając i dziękując za wszelkie łaski i dobro jakie otrzymujemy każdego dnia. Trwamy w Roku Miłosierdzia, a także zbliżają się też Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, dlatego tym bardziej zachęcamy parafian do świadomego przeżywania tego czasu i otwarcia się na Boże działanie.

W tym dniu przypada 9. Metropolitalne Święto Rodziny. Metropolita Katowicki zaprasza pary małżeńskie, które w tym roku obchodzą jubileusze (5,10,15 … i następne) przyjęcia sakramentu małżeństwa na wspólne Świętowanie Jubileuszy Małżeńskich podczas Mszy św. o godz. 12.00 w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Małżonkowie odnowią przyrzeczenia małżeńskie i otrzymają indywidualne błogosławieństwo. Po Mszy wspólne świętowanie i poczęstunek. Zgłoszenia i szczegóły na stronie przednamimalzenstwo.pl.

Przeżywając 1050 rocznicę chrztu Polski, pragniemy zachęcić wszystkich parafian, by powracać do pięknego zwyczaju posiadania w domu wody święconej oraz kropielnicy, by przy przed wyjściem z domu i wracając do niego czynić znak krzyża wodą święconą. Małe kropielnice domowe można zobaczyć i zakupić w zakrystii. Przypominamy też że woda święcona jest dostępna cały czas w specjalnym naczyniu w kaplicy chrzcielnej.