Ogłoszenia 15.02 – 22.02

Niedziela (15.02)
Dzisiejsza, szósta niedziela w ciągu roku zamyka pierwszą część tak zwanego okresu w ciągu roku, która stanowi swoisty pomost pomiędzy okresem Narodzenia Pańskiego a Wielkim Postem. Tegoroczny karnawał dobiega końca. W tym tygodniu, 18 lutego, mamy już Środę Popielcową. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu, do którego przygotowania rozpoczynamy nabożeństwem czterdziestogodzinnym polegającym na adoracji Najświętszego Sakramentu od dziś przez trzy kolejne dni (do wtorku). Celem tego nabożeństwa jest pogłębianie więzi wierzących z Chrystusem obecnym w Sakramencie Ołtarza – obecnym w sposób trwały w przechowywanym w tabernakulum Chlebie Eucharystycznym. Adoracja wywodzi się więc od Mszy św. i do niej nas prowadzi, jako do źródła i szczytu. Zachęcamy parafian, aby w tych dniach znaleźć choć chwilę na osobistą adorację, która trwać będzie w naszym kościele: dziś do godz. 17.00, a w poniedziałek i wtorek w godz. 7.30 – 18.00. Zachęcamy także do korzystania w tych dniach (pół godziny przed każdą Mszą św.) z sakramentu Pokuty.

Za złożone dziś ofiary przeznaczone na remont naszych organów składamy serdeczne „Bóg zapłać”. O godz. 15.00 w Msza św. z udzielaniem sakramentu Chrztu św. w intencji rocznych dzieci, ich rodziców i chrzestnych. O godz.16.30 nieszpory.

W poniedziałek (16.02)
O godz. 18.45 w kościele spotkanie grupy modlitewnej.

W tym dniu w parafii św. Franciszka z Asyżu na Klimzowcu odbędzie się miesięczne spotkanie nauczycieli miasta Chorzowa. Rozpoczęcie Mszą św. o godz. 17.00 a po niej spotkanie w klubie „Francesco”.

We wtorek (17.02)
Wspomnienie Świętych Założycieli Zakonu Serwitów Najświętszej Maryi Panny, czyli sług Maryi. Dokładnie było ich siedmiu. Wspólnotę założyli w pierwszej połowie XIII wieku. Jej członkowie, wędrowni kaznodzieje, rozważali szczególnie Mękę Pańską i mieli żywą cześć do Matki Bożej Bolesnej.

We środę (18.02)
ŚRODA POPIELCOWA, która jest szczególnym dniem w roku liturgicznym. Niech stanie się on dla nas okazją do przenikliwego spojrzenia na nasze życie, niech będzie czasem przemiany serca, porządkowania wnętrza i relacji z Bogiem i ludźmi. Być może jest to coś z czym od lat nie możemy sobie poradzić. Warto właśnie w to miejsce zaprosić Chrystusa, aby wziął tę słabość w swoje ręce i przemienił w błogosławiony krzyż.

W Popielec kancelaria parafialna będzie NIECZYNNA, a Msze św. w naszym kościele: o godz. 7.00, 8.00, 9.30, 16.30 i 18.00. Na każdej Mszy św. posypywanie głów popiołem. Kolekta tego dnia przeznaczona jako jałmużna postna. O godz. 17.30 nabożeństwo do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.

Przypominamy, że w Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Obowiązek ten nie dotyczy osób chorych. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy – od 14. do 60. roku życia. Kościół jednak zachęca, aby w praktykę postu wprowadzać także tych, którzy nie są do niego zobowiązani.

W czwartek (19.02)
O godz. 19.00 w kancelarii parafialnej pierwsza nauka przedślubna.

W piątek (20.02)
Wspomnienie błogosławionych dzieci fatimskich Franciszka i Hiacynty Marto, które były świadkami jednych z najbardziej znanych na świecie objawień maryjnych. Liturgiczne wspomnienie tych błogosławionych dzieci jest dobrą okazją do przypomnienia sobie orędzia fatimskiego, w którym Matka Boża wzywa do pokuty i intensywnej modlitwy.

W tym dniu przypada 7. ŚWIATOWY DZIEŃ SPRAWIEDLIWOŚCI SPOŁECZNEJ. Ideą tego dnia jest promowanie wysiłków na rzecz zmniejszenia ubóstwa, wykluczenia społecznego i bezrobocia.

Jest to zarazem TRZECI PIĄTEK MIESIĄCA. O godz. 7.00 w krypcie Msza św. za dusze w czyśćcu cierpiące zamówiona z ofiar składanych do skarbonek przy kaplicy chrzcielnej i przy bocznym wyjściu z kościoła. Po Mszy św. o godz. 8.00 wspólnie odmówimy Koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz oddamy cześć relikwiom św. Faustyny. O godz. 18.00 Msza św. za wszystkich zmarłych oraz pochowanych na naszym cmentarzu w miesiącu styczniu br. O godz. 19.00 w krypcie Msza św. młodzieżowa.

O godz. 17.15 pierwsze wielkopostne nabożeństwo Drogi Krzyżowej za zmarłych zalecanych. Zalecki prosimy składać w zakrystii lub kancelarii parafialnej. Przed nabożeństwem dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii św. będą wręczały wchodzącym do kościoła karteczki ze swoimi nazwiskami, prosząc ich o modlitwę.

Przypominamy, że w okresie Wielkiego Postu możemy uzyskać odpust zupełny, a więc darowanie kary doczesnej za grzechy odpuszczone w sakramencie pojednania, jednak nienaprawione przez nas. Warunkiem uzyskania odpustu jest wzbudzenie takiej intencji, stan łaski uświęcającej, wyrzeczenie się przywiązania do grzechu, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez papieża. Odpust zupełny można uzyskać w każdy piątek Wielkiego Postu za udział w Drodze Krzyżowej, odmówienie modlitwy do Chrystusa ukrzyżowanego „Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu…”, w każdą niedzielę za udział w nabożeństwie Gorzkich Żalów oraz za odprawienie przynajmniej trzydniowych rekolekcji.

W sobotę (21.02)
Wspomnienie św. Piotra Damiani, biskupa i Doktora Kościoła.

O godz. 10.00 Nabożeństwo Drogi Krzyżowej dla dzieci. Od godz. 17.00 okazja do Spowiedzi św. i osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu.

W przyszłą niedzielę (22.02)
I NIEDZIELĘ WIELKIEGO POSTU kolekta przeznaczona będzie na zakup opału.

NZOZ Inter-Med – Centrum Medyczne Badań Profilaktycznych i Przesiewowych zaprasza w piątek (20.02) o godz. 14.00 do Przychodni Lekarskiej przy ul. Św. Pawła 11 na badania USG doppler przepływów szyjnych i kończyn dolnych, USG tarczycy, USG nerek, USG płuc oraz echo serca. Badania wykonane zostaną na profesjonalnym nowym aparacie USG Doppler Color. Badania są ODPŁATNE (55zł za jedno badanie) a wykona je Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Poznań-Chyby. Bliższe informacje w przychodni na ul. św. Pawła.