Ogłoszenia 14.12 – 21.12

Niedziela (14.12)
To już połowa Adwentu. W tym tygodniu, a dokładnie od piątku, 17 grudnia, wkroczymy w okres bezpośredniego przygotowania do uroczystości Bożego Narodzenia. Przypatrzmy się, jak przeżywamy ten święty czas? Może to właściwy moment na korektę naszego postępowania, na pojednanie się z Bogiem i bliźnimi poprzez szczerą spowiedź. Kościół przychodzi z pomocą jako szafarz Bożego Miłosierdzia oraz poprzez piękno i bogactwo adwentowej liturgii. Pamiętajmy, że nasza życiowa droga wiedzie ku ostatecznemu spotkaniu z Bogiem – Sprawiedliwym Sędzią. Zatem wykorzystajmy ten czas na szczególne pogłębienie więzi z domownikami oraz z naszym Kościołem parafialnym, w którym uczymy się przyjaźni z Bogiem, aby w tej przyjaźni dalej wzrastać i dojrzewać.

Dzisiaj rozpoczynamy też Kwartalne dni modlitw o chrześcijańskie życie rodzin. Nie lekceważmy współczesnych zagrożeń i zorganizowanych ataków wrogów rodziny. Jest ona przecież pierwszym, podstawowym i naturalnym środowiskiem chrześcijańskiego wychowania i przekazywania wiary. Trosce o trudną codzienność naszych rodzin niech towarzyszy modlitwa, także ta wspólnotowa domowego Kościoła. Módlmy się w tych dniach szczególnie za nasze rodziny i za przygotowujących się do zawarcia sakramentu małżeństwa.

Właśnie po to, by lepiej przygotować się do przeżywania tej wielkie tajemnicy naszego odkupienia, jaką jest narodzenie Bożego Syna w ludzkim ciele, zapraszamy jeszcze do udziału w codziennych Mszach św. roratnich, które są celebrowane w naszym kościele: dla dzieci – w poniedziałek, wtorek i środę o godz. 18.00 oraz w czwartek i piątek o godz. 7.00, dla młodzieży – w piątek o godz. 19.00, a w sobotę o godz. 7.00 dla wszystkich dorosłych, którzy w tygodniu nie mogą uczestniczyć w roratach.

Za dzisiejsze ofiary przeznaczona na świąteczny wystrój naszego kościoła składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

Na godz. 16.30 zapraszamy na nieszpory adwentowe w ramach naszego przygotowania do świąt Bożego Narodzenia.

Kolęda dziś od 14.00 na trasach:
I. Nowaka 5 ( od dołu)
II. Nowaka 3 (od dołu)
III. Łagiewnicka 18, 9, 7, 5;
Mariańska 6, 8, 14, 29

W dniu dzisiejszym przypada 54. rocznica śmierci wikariusza naszej parafii w latach 1926-1928 śp. ks. Antoniego BASZTONIA. Jest pochowany w Pszowie.

W poniedziałek (15.12)
O godz. 19.00 w kościele spotkanie grupy modlitewnej.

W tym dniu przypada 37. rocznica urodzin pochodzącej z naszej parafii boromeuszki Siostry Marii Angeli

Agnieszki MENCFEL, obecnie pracującej w Gimnazjum w Łańcucie.

W parafii św. Franciszka z Asyżu w poniedziałek (15.12) odbędzie się miesięczne spotkanie nauczycieli naszego miasta. Rozpoczęcie Mszą św. o godz. 17.00, a po niej spotkanie.

We wtorek (16.12)
rozpoczyna się Nowenna do Dzieciątka Jezus, która potrwa do 24 grudnia kiedy to figurka Dzieciątka procesjonalnie przenoszona jest do przygotowanego żłóbka. Zachęcamy do indywidualnego odmawiania tej specjalnej nowenny. W ten sposób wyprośmy sobie czyste serce, głęboką wiarę i radość spotkania z Bogiem Wcielonym. Jest już blisko!

W tym dniu przypada 3. rocznica śmierci śp. ks. Mirosława SURYGAŁY, wikariusza naszej parafii w latach 1993-1996. Jest pochowany w rodzinnej parafii na siemianowickiej Przełajce.

Na stronie internetowej naszej parafii została umieszczona video-nowenna. Zapraszamy.

We środę (17.12)
rozpoczniemy bardziej bezpośrednie przygotowanie do świętowania uroczystości Narodzenia Pańskiego. W tej drugiej części Adwentu liturgia kieruje nasz wzrok na wydarzenia zapowiadające narodzenie Chrystusa, by w ten sposób skupić naszą uwagę nie tylko na tym, co się już wydarzyło, ale też na tym, co ma się wydarzyć w naszym życiu. Boże Narodzenie to nie tylko świętowanie historycznego przyjścia Chrystusa, lecz przede wszystkim nasze osobiste spotkanie z Tym, który właśnie dla nas stał się człowiekiem.

W tym dniu przypada 14. rocznica śmierci śp. ks. Eugeniusza SZCZOTOKA, wikariusza naszej Parafii w latach 1963-1967. Jest pochowany w Katowicach.

W środę 78. rocznicę urodzin obchodził będzie Ojciec Święty Franciszek. Z tej okazji na placu św. Piotra ponad 1800 par odtańczy „Tango dla papieża Franciszka”. Z książek dotyczących biografii papieża wynika, że Jorge Bergoglio jako młodzieniec tańczył tango w Buenos Aires i był jego wielkim miłośnikiem.

I my dołączmy się do szczególnej łączności z Papieżem w tym dniu ofiarując mu Komunię św. i naszą modlitwę.

O godz. 8.00 Msza św. i nabożeństwo wotywne do św. Józefa. O godz. 17.30 nabożeństwo do matki Bożej Nieustającej Pomocy. O godz. 19.00 w kościele 25. katecheza biblijna. Zapraszamy.

W tym dniu w godzinach 17.00 -19.00 w kancelarii czynny będzie Parafialny Punkt Konsultacyjny dla wszystkich borykających się z różnego rodzaju nałogami i uzależnieniami.

W czwartek (18.12)
O godz. 18.45 w kościele nauka chrzcielna dla rodziców i chrzestnych, a o godz. 19.00 w kancelarii parafialnej trzecia nauka przedślubna.

W tym dniu już po raz dziewiętnasty zostanie zorganizowana przez naszą Parafię, przy pomocy Szkoły Podstawowej Nr 17 „WIGILIA DLA OSÓB SAMOTNYCH”. Rozpoczęcie o godz. 17.00 w stołówce Szkoły przy ul. Łagiewnickiej 18.

W czwartek (18.12) w naszej parafii odbędzie się spotkanie wszystkich kapłanów posługujących w Dekanacie Chorzów. Dokonają oni wyboru nowego dziekana, wicedziekana i ojca duchownego, ponieważ kadencja obecnych: dziekana ks. Eugeniusza BŁASZCZYKA, wicedziekana ks. Zygmunta BŁASZCZOKA i ojca duchownego ks. Emanuela PIETRYGI wygasa z dniem 31 grudnia 2014 roku.

W piątek (19.12)
TRZECI PIĄTEK MIESIĄCA. O godz. 7.00 Msza św. za dusze w czyśćcu cierpiące. Jest to intencja mszalna zamówiona z ofiar składanych do skarbonek przy bocznym wyjściu z kościoła oraz przy kaplicy chrzcielnej. Po Mszach św. o godz. 8.00 i 18.00 wspólnie odmówimy Koronkę do Miłosierdzia Bożego i oddamy cześć relikwiom św. Faustyny. O godz. 18.00 Msza św. za zmarłych parafian oraz pochowanych na naszym cmentarzu w miesiącu listopadzie br. O godz. 19.00 w kościele Roraty dla młodzieży.

Starochorzowski Dom Kultury przy ul. Siemianowickiej 59 serdecznie zaprasza w piątek (12.12) na godz. 17.00 na spotkanie z uczestnikami oblackiej, rowerowej grupy NIWA TEAM w ramach Klubu Podróżnika.

W sobotę (20.12)
Od godz. 7.00 odbędą się przed świąteczne odwiedziny chorych i starszych wiekiem mieszkańców naszej parafii. Zgłoszenia już przyjmuje kancelaria (032/249-81-99) lub zakrystia (032/346-30-07).

W tym dniu od 14.00 kolęda na trasach:
I. Św. Wojciecha 4, 6, 8
Mariańska 18, 20
II. Mała 2, 4, 6, 8
III. Ligonia 17, 15, 12, 13, 11

W naszym bezpośrednim przygotowaniu do uroczystości Narodzenia Pańskiego nie może zabraknąć naszego sakramentalnego pojednania z Bogiem i ludźmi. Zachęcamy więc do korzystania z sakramentu Pokuty i Pojednania. Prosimy nie odkładać spowiedzi na ostatnie dni, zwłaszcza jeśli ciążą nam jakieś trudne, od lat nie załatwione sprawy, jeśli wydaje się nam, że nasze grzechy nie mogą być przebaczone; tym bardziej przyjdźmy teraz, w tym czasie do konfesjonału, by spotkać się z miłosiernym Bogiem, który na nas czeka. Gdy nie ma kolejek, łatwiej jest poświęcić więcej czasu pojedynczemu penitentowi i kapłan ma więcej możliwości spokojnego wysłuchania i podania właściwych wskazówek. Nie zapominajmy o tym.

Okazja do Spowiedzi św. przed świętami:
We wtorek (23.12) w godz. 7.30 – 18.00
W środę (Wigilia) w godz. 6.45 – 16.00

W przyszłą niedzielę (21.12)
IV NIEDZIELĘ ADWENTU kolekta specjalna przeznaczona na remont organów w naszym kościele. O godz. 15.00 Msza św. z udzielaniem sakramentu Chrztu św. oraz w intencji rocznych dzieci, ich rodziców i chrzestnych.

Kolęda w tym dniu od 14.00 na trasach:
I. Mariańska 1, 1A, 3, 3A
II. Mariańska 3B,3C, 5, 5A, 5B
III. Mariańska 7, 7A, 7B, 7C

Parafian, którzy oczekują na kolędę informujemy, że w ramach przygotowania do niej mogą zaopatrzyć się w wodę święconą, potrzebną do poświęcenia mieszkań. Można ją sobie zabrać ze specjalnego zbiornika, który umieszczony jest w kaplicy chrzcielnej.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzania naszej biblioteki parafialnej, która mieści się w salce nad zakrystią.

Informujemy, że uległy zmianie godziny jej urzędowania i można z niej korzystać w każdą środę od 16.00 do 18.00.
Zachęcamy do nabycia naszego parafialnego kalendarza kieszonkowego na rok 2015. Jesteśmy chyba jedyną parafią w Polsce, która co roku przygotowuje kalendarz, w którym można znaleźć wszystkie szczegółowe informacje z życia naszej wspólnoty. Zawiera on najważniejsze ogłoszenia, terminy Komunii św. w roku 2015 i 2016 oraz zapowiedzi wydarzeń religijnych w nadchodzącym roku 2015. Są w nim także dane dotyczące wszystkich chorzowskich parafii.