Ogłoszenia 14.08 – 21.08

NIEDZIELA (14.08)
Niełatwo jest być uczniem Chrystusa, ale pamiętajmy, że On zawsze przychodzi nam z pomocą i udziela potrzebnych darów. Prośmy Go, aby zawsze nam towarzyszył swoją łaską tak w godzinach pracy, jak i wypoczynku oraz umacniał nasze dobre sierpniowe postanowienia.
Za złożone dziś ofiary przeznaczone na remont instrumentu organowego w naszym kościele składamy serdeczne „Bóg zapłać”. Na godz. 16.30 zapraszamy dziś jeszcze na niedzielne nieszpory.

W dniu dzisiejszym parafia św. Wawrzyńca w Chorzowie obchodzi swoją uroczystość odpustową. O godz. 11.00 uroczysta suma odpustowa z procesją teoforyczną dookoła naszego kościoła. Tegorocznym kaznodzieją i sumistą odpustowym będzie pochodzący z tej parafii ks. Przemysław NOWAK, wikariusz parafii Miłosierdzia Bożego w Jastrzębiu Zdroju. O godz. 16.30 uroczyste nieszpory odpustowe. Proboszcz Parafii św. Wawrzyńca Ks. Dziekan Eugeniusz BŁASZCZYK serdecznie zaprasza na uroczystości „imienin parafii”.

W PONIEDZIAŁEK (15.08).
UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWZIĘCIA NMP, w polskiej tradycji nazwaną Świętej Matki Bożej Zielnej. Jest to święto nakazane, w które jesteśmy zobowiązani do uczestnictwa w Eucharystii. Msze Święte w tym dniu w naszym kościele tak jak w każdą niedzielę. Kolekta tego dnia na bieżące potrzeby naszej parafii. Na zakończenie każdej Mszy św. pobłogosławimy przyniesione do kościoła zioła, owoce, warzywa i kwiaty. Dziękować będziemy dobremu Bogu za bogactwo deszczu i słońca, za podjęty trud przez polskiego ogrodnika i rolnika, za tegoroczne plony. Pamiętać będziemy w modlitwach także, by te owoce były sprawiedliwie dzielone, aby nikomu nie brakowało codziennego chleba, a ciężka praca w polu była godziwie wynagradzana. O godz. 16.30 jutro nieszpory maryjne.

Jutrzejsza uroczystość to także rocznica Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, tzw. Cud nad Wisłą i święto Wojska Polskiego. W naszych modlitwach pamiętajmy o polskich żołnierzach pełniących pokojowe misje w różnych zakątkach świata.

WE WTOREK (16.08)
Wspomnienie św. Stefana Węgierskiego, króla – syna księcia węgierskiego Gejzy i Adelajdy – córki księcia polskiego Mieszka I. Św. Stefan jest patronem Serbii i Węgier oraz tkaczy.

W ŚRODĘ (17.08)
Uroczystość świętego Jacka Odrowąża, prezbitera – głównego patrona archidiecezji i metropolii katowickiej. Urodził się w Kamieniu Śląskim na Ziemi Opolskiej ok. 1200 r. Pochodził z rodu szlacheckiego (rycerskiego) i był krewnym biskupa Odrowąża. Mianowany kanonikiem krakowskim, przebywał u biskupa Iwona. Towarzysząc mu w wyprawie do Rzymu, poznał św. Dominika i wstąpił do jego wspólnoty. W 1222 r. przy kościele Świętej Trójcy w Krakowie ufundował klasztor. Organizował liczne wyprawy misyjne na wschód. Wyczerpany pracą misyjną zmarł w Krakowie w 1257 r. Jego relikwie spoczywają dziś w krakowskim kościele Świętej Trójcy. Kanonizował go Klemens VII w 1594 roku.

O godz. 8.00 Msza św. i nabożeństwo wotywne do św. Józefa. O godz. 17.30 nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. O godz. 19.00 w krypcie 3. spotkanie w ramach Katechumenatu, czyli katechez uzupełniających dla tych którzy nie ukończyli religii na poziomie ponadpodstawowym.

W CZWARTEK (18.08)
Wspomnienie św. Heleny, cesarzowej – patronki farbiarzy i wytwórców igieł. Zasłynęła z hojności dla ubogich i uwalniała więźniów. Jej przypisywane jest znalezienie relikwii Krzyża Świętego.

O godz. 18.45 w kościele nauka chrzcielna dla rodziców i chrzestnych.

W PIĄTEK (19.08)
Wspomnienie św. Jana Eudesa, prezbitera. Zasłynął z rozpowszechnienia nabożeństwa do Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi. Przez 44 lata był wędrownym kaznodzieją.

Jest to zarazem TRZECI PIĄTEK MIESIĄCA. O godz. 8.00 Msza św. za dusze w czyśćcu cierpiące zamówiona z ofiar składanych do skarbonek przy bocznym wyjściu z kościoła i przy kaplicy chrzcielnej. Dziękujemy za Waszą troskę o tych, którzy poprzedzili nas w drodze do nieba. Po Mszach św. o godz. 8.00 i 18.00 wspólnie odmówimy Koronkę do Miłosierdzia Bożego. O godz. 18.00 Msza św. za wszystkich zmarłych i pochowanych na naszym cmentarzu parafialnym.

W SOBOTĘ (20.08)
Wspomnienie św. Bernarda, opata i doktora Kościoła – patrona Zakonu Cystersów i pszczelarzy; opiekuna podczas klęsk żywiołowych i sztormów oraz w godzinie śmierci.

Od godz. 17.30 okazja do Spowiedzi św. i osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu.

W przyszłą niedzielę (21.08)
XXI NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ kolejna kolekta na zapłacenie należności za ekspertyzę stanu murów naszego kościoła.

O godz. 15.00 Msza św. z udzielaniem Chrztu Świętego oraz w intencji rocznych dzieci, ich rodziców i chrzestnych.

Po hasłem „Maryja Matką Miłosierdzia” odbędzie się w przyszłą niedzielę stanowa pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Piekar Śląskich. Zapraszamy świat żeński naszej parafii do podjęcia trudu pielgrzymowania. Zbiórka pątniczek o godz. 6.45 na placu kościelnym.