Ogłoszenia 13.08 – 20.08

NIEDZIELA (13.08)
Przez ostatnie dni myśli i serca nas, Polaków podążają razem z tłumami pielgrzymów na Jasną Górę, gdzie od wieków z głęboką wiarą wspólnie zanosimy do Matki Bożej, Królowej Polski, nasze sprawy narodowe, sprawy naszych rodzin i osobiste. Dziękujemy za tyle dowodów Jej wielowiekowej opieki nad naszą Ojczyzną wśród wielu zawirowań historii, także tej najnowszej. Wszystkich, którzy nie mogą wyruszyć na pielgrzymie szlaki, zachęcamy do pielgrzymki duchowej, choćby poprzez nawiedzenie naszej parafialnej świątyni, adorację, modlitewny przystanek przy rozsianych po naszej okolicy krzyżach, figurach świętych – możliwości mamy naprawdę wiele. Skorzystajmy z nich.

Za złożone dziś ofiary przeznaczone na remont i wzmacnianie murów naszej świątyni składamy serdeczne „Bóg zapłać”. Trwają prace konserwatorskie na wieży kościoła. Uzupełniane są braki w fudze i cegłach, a także wymieniane są zmurszałe cegły i zalepiane ubytki spowodowane pęknięciami. Wszystko jest także czyszczone i konserwowane. Polecamy te trudne i niezwykle potrzebne prace nie tylko ofiarności parafian, lecz przede wszystkim modlitwom, abyśmy tę poważną inwestycję prowadzili bezpiecznie i płynnie.

Przy okazji renowacji murów wieży naszego kościoła zajmiemy się także tarczą naszego wiekowego zegara. Będziemy wymieniali skorodowaną tarczę tegoż zegara, na którym znajdują się planety układu słonecznego, a wskazówki symbolizują słońce i księżyc. Uzyskaliśmy także zgodę Miejskiego Konserwatora Zabytków by wprowadzić pewne unowocześnienie do historycznego zegara. Otóż jego wskazówki i oznaczenia poszczególnych godzin zostaną podświetlone.

Dziś przypada 49. rocznica śmierci drugiego proboszcza naszej parafii śp. Ks. Jana NITY. O godz. 7:30 Msza św. w tej intencji.

Dziś obchodzimy także DZIEŃ FATIMSKI. na godz. 16:00 zapraszamy na nabożeństwo fatimskie i procesję „światła” z figurą Matki Bożej dookoła kościoła. Podczas Różańca św. zebrana zostanie kolekta na kwiaty do feretronu i ołtarzy maryjnych. Z racji 13-tego dnia miesiąca też oddamy cześć relikwiom bł. Jana Pawła II przez ich ucałowanie.

Parafia św. Wawrzyńca w Chorzowie obchodzi dziś uroczystość odpustową. O godz. 12:00 uroczysta suma a o godz. 16.30 uroczyste nieszpory odpustowe. Proboszcz Parafii św. Wawrzyńca Ks. Dziekan Eugeniusz BŁASZCZYK serdecznie zaprasza na uroczystości „imienin parafii”.

PONIEDZIAŁEK (14.08)
Wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbe – prezbitera i męczennika. Jest on bliski naszym czasom, dobrze znamy jego życie i okoliczności męczeńskiej śmierci w oświęcimskim obozie koncentracyjnym. Niech jego heroiczna miłość Pana Boga i bliźniego będzie dla nas zobowiązującym przykładem.

We WTOREK (15.08)
UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWZIĘCIA NMP, w polskiej tradycji nazwaną Świętej Matki Bożej Zielnej. Jest to święto nakazane, w które jesteśmy zobowiązani do uczestnictwa w Eucharystii. Msze Święte w tym dniu w naszym kościele tak jak w każdą niedzielę. Kolekta tego dnia na bieżące potrzeby naszej parafii. Na zakończenie każdej Mszy św. pobłogosławimy przyniesione do kościoła zioła, owoce, warzywa i kwiaty. Dziękować będziemy dobremu Bogu za bogactwo deszczu i słońca, za podjęty trud przez polskiego ogrodnika i rolnika, za tegoroczne plony. Pamiętać będziemy w modlitwach także, by te owoce były sprawiedliwie dzielone, aby nikomu nie brakowało codziennego chleba, a ciężka praca w polu była godziwie wynagradzana. O 16:30 w tym dniu nieszpory maryjne.

15 sierpnia – o godz. 13:45 na Kalwarii Piekarskiej uroczysta koronacja figury MB Wniebowziętej, obchody różańcowe i procesja do bazyliki na nieszpory, które rozpoczną się o godz. 15.00. Z tej okazji w Bazylice Piekarskiej o godz. 17:00 wyjątkowy koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „MAZOWSZE”. Wstęp wolny.

W ŚRODĘ (16.08)
Wspomnienie św. Stefana Węgierskiego, króla – syna księcia węgierskiego Gejzy i Adelajdy – córki księcia polskiego Mieszka I. Św. Stefan jest patronem Serbii i Węgier oraz tkaczy.

O godz. 8.00 Msza św. i nabożeństwo wotywne do św. Józefa. O godz. 17.30 nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

W CZWARTEK (17.08)
Uroczystość świętego Jacka Odrowąża, prezbitera – głównego patrona archidiecezji i metropolii katowickiej. Urodził się w Kamieniu Śląskim na Ziemi Opolskiej ok. 1200 r. Pochodził z rodu szlacheckiego (rycerskiego) i był krewnym biskupa Odrowąża. Mianowany kanonikiem krakowskim, przebywał u biskupa Iwona. Towarzysząc mu w wyprawie do Rzymu, poznał św. Dominika i wstąpił do jego wspólnoty. W 1222 r. przy kościele Świętej Trójcy w Krakowie ufundował klasztor. Organizował liczne wyprawy misyjne na wschód. Wyczerpany pracą misyjną zmarł w Krakowie w 1257 r. Jego relikwie spoczywają dziś w krakowskim kościele Świętej Trójcy. Kanonizował go Klemens VII w 1594 roku.

O godz. 18.45 w kościele nauka chrzcielna dla rodziców i chrzestnych.

W PIĄTEK (18.08)
Wspomnienie św. Heleny, cesarzowej – patronki farbiarzy i wytwórców igieł. Zasłynęła z hojności dla ubogich i uwalniała więźniów. Jej przypisywane jest znalezienie relikwii Krzyża Świętego.
Jest to zarazem TRZECI PIĄTEK MIESIĄCA. O godz. 8.00 Msza św. za dusze w czyśćcu cierpiące zamówiona z ofiar składanych do skarbonek przy bocznym wyjściu z kościoła i przy kaplicy chrzcielnej. Dziękujemy za Waszą troskę o tych, którzy poprzedzili nas w drodze do nieba. Po Mszach św. o godz. 8.00 i 18.00 wspólnie odmówimy Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

O godz. 18.00 Msza św. za wszystkich zmarłych i pochowanych na naszym cmentarzu parafialnym.

W SOBOTĘ (19.08)
Wspomnienie św. Jana Eudesa, prezbitera. Zasłynął z rozpowszechnienia nabożeństwa do Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi. Przez 44 lata był wędrownym kaznodzieją.

Od godz. 17.30 okazja do Spowiedzi św. i osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu.

W przyszłą niedzielę (20.08)
XX. NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ kolejna kolekta na potrzeby naszej parafii. O godz. 15.00 Msza św. z udzielaniem Chrztu Świętego oraz w intencji rocznych dzieci, ich rodziców i chrzestnych.

W przyszłą niedzielę stanowa pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Piekar Śląskich. Zapraszamy świat żeński naszej parafii do podjęcia trudu pielgrzymowania. Zbiórka pątniczek o godz. 6.45 na placu kościelnym.