Ogłoszenia 13.05 – 20.05

NIEDZIELA (13.05)
Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, która kończy 40-dniowy okres ukazywania się Zmartwychwstałego i umacniania w wierze Apostołów, pomaga nam lepiej zrozumieć zapewnienie Jezusa: idę do Ojca przygotować wam miejsce. Żyjemy wciąż nadzieją, że zasłużymy sobie na przebywanie na wieki w niebie, razem z naszym Zbawicielem, w domu Ojca.

W tym tygodniu, razem z Apostołami zgromadzonymi w Wieczerniku, chcemy trwać w oczekiwaniu na spełnienie się Jezusowej obietnicy zesłania Ducha Świętego. Codziennie odprawiamy nowennę do Ducha Świętego.

Za złożone dziś ofiary na spłatę raty za remont wieży naszego kościoła składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

Dziś w naszej Parafii na Sumie o godz. 10:30 uroczystość Pierwszej Komunii Świętej drugiej grupy uczniów klas III (E i F). Dzieci z rodzicami zbiorą się o godz. 10.00 przed probostwem. O godz. 16:00 nieszpory komunijne.

Zapraszamy dziś jeszcze o godz. 21:00 dziś jeszcze Apel Jasnogórski.
Bezpośrednio po każdej ważnej uroczystości kościelnej następuje tzw. oktawa. Tak też jest w przypadku uroczystości Pierwszej Komunii Świętej, kiedy oktawa ta jest zwana Białym Tygodniem i nawiązuje do pierwszych wieków chrześcijaństwa, kiedy to nowo ochrzczeni przez następny tydzień nosili białe szaty. W tym wypadku oktawa umacnia jej sens i przedłuża uroczysty nastrój, pozwala na refleksję i ugruntowuje przemiany, jakie dokonały się podczas przystępowania po raz pierwszy do Stołu Pańskiego. Biały Tydzień ma na celu przyzwyczaić dziecko do uczestnictwa w Eucharystii. Jest to okazja do rozpoczęcia regularnych wizyt w kościele. Zapraszamy dzieci w strojach komunijnych w towarzystwie swoich rodziców do przychodzenia w tym tygodniu na nabożeństwa majowe i Msze św. wieczorne.

W nadchodzącym tygodniu próby przed trzecią turą Pierwszej Komunii Świętej:
– uczniowie klasy III G – poniedziałek i piątek o godz. 18:45;
– dzieci do Wczesnej Komunii Świętej – środa godz. 16:30

PONIEDZIAŁEK (14.05)
Święto św. Macieja, Apostoła, wybranego do grona dwunastu Apostołów po zdradzie Judasza, oraz wspomnienie św. Marii Dominiki Mozzarello, zakonnicy, której relikwie zostaną w tym dniu wystawione na ołtarzu.
O godz. 18:45 w krypcie spotkanie grupy modlitewnej.

We WTOREK (15.05)
Wspomnienie św. Zofii, męczennicy. Działała za czasów Hadriana I. Była wdową i miała trzy córki: Pistis, Elpis i Agape (Wiara, Nadzieja, Miłość). Jest wzywana w przypadku szkód wyrządzonych przez mrozy.

O godz. 19:00 w salce spotkanie Ruchu Odnowy Kontemplacyjnej.

W ŚRODĘ (16.05)
Święto św. Andrzeja Boboli, kapłana i męczennika, patrona Polski. Żył na przełomie XVI i XVII wieku i zasłynął jako gorliwy kaznodzieja i duszpasterz jezuicki, stąd zyskał miano „łowcy dusz”. Dnia 16 maja 1657 roku został schwytany przez Kozaków. Mimo okrutnych tortur, nie wyrzekł się wiary w Jezusa Chrystusa. Jego relikwie znajdują się w kościele ojców jezuitów przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Niech ten święty patron będzie dla nas wzorem bezkompromisowości wiary i przywiązania do Zbawiciela, a zarazem orędownikiem w trudnym budowaniu ładu i jedności w naszej Ojczyźnie i we wspólnocie narodów.

Po Mszy św. o godz. 8:00 nabożeństwo wotywne do św. Józefa. O godz. 19:00 w kancelarii parafialnej kolejne spotkanie w ramach katechumenatu.

W CZWARTEK (17.05)
Wspomnienie św. Paschalisa Baylon`a, zakonnika – patrona bractw i kongresów eucharystycznych.

W o godz. 18:45 w kościele nauka chrzcielna dla rodziców i chrzestnych, a w kancelarii parafialnej o godz. 19:00 druga nauka przedślubna.

W PIĄTEK (18.05)
Wspomnienie św. Jana I, papieża i męczennika. Na prośbę króla Gotów Teodoryka, panującego wówczas we Włoszech – arianina udał się do Konstantynopola, by u cesarza Justyniana złagodzić wymierzoną przez arian karę zwrotu katolikom świątyń. Cesarz nie ustąpił. Po powrocie papież został aresztowany. Zmarł w więzieniu.

Jest to zarazem TRZECI PIĄTEK MIESIĄCA. O godz. 7:00 w krypcie Msza św. za dusze w czyśćcu cierpiące zamówiona z ofiar składanych do skarbonek w kościele. Po Mszach św. o godz. 8:00 i 18:00 odmówimy Koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz oddamy cześć relikwiom św. Faustyny. O godz. 18.00 Msza św. za wszystkich zmarłych oraz pochowanych na naszym cmentarzu w miesiącu marcu br. oraz za zmarłych kapłanów naszej parafii w kolejną rocznicę ich śmierci.

W SOBOTĘ (19.05)
Wspomnienie św. Urbana I, papieża – patrona właścicieli winnic, winnej latorośli, ogrodników, rolników, dobrych urodzajów. Według podania św. Urban wydał instrukcję, aby do Mszy św. używano kielicha i pateny ze złota lub srebra.

O godz. 7:40 Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP. O godz. 9:00 Spowiedź dla klasy III G oraz dzieci wczesnokomunijnych, a także ich rodziców. Od godz. 17.00 okazja do Spowiedzi św. i adoracji Najświętszego Sakramentu dla wszystkich.

O godz. 17:15 w krypcie odbędzie się DZIEŃ SKUPIENIA DLA NARZECZONYCH PARAFII DEKANATU CHORZÓW. Program spotkania: rozpoczęcie nauką stanową, o 17:45 okazja do Spowiedzi św. i osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu, a całość zakończy Msza św. o 18:00.

W tym dniu jubileusz 70. urodzin obchodził będzie Metropolita Katowicki Ks. Arcybiskup Wiktor SKWORC.

W przyszłą niedzielę (20.05)
UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA DUCH ŚWIĘTEGO.

Kolekta tego dnia na bieżące potrzeby naszej Parafii.

O godz. 10:30 uczniowie klasy III G przystąpi do Pierwszej Komunii Świętej. O godz. 12:00 uroczystość Wczesnej Komunii Św. Dzieci z rodzicami zbiorą się pół godziny przed mszami przed probostwem. Nieszpory komunijne o godz. 16:00.

W tym dniu przypada 11. METROPOLITALNE ŚWIĘTO RODZINY, któremu w tym roku towarzyszy hasło „Rodzina – radość miłości”. Z tej okazji zapraszamy wszystkich jubilatów przeżywających swoją 5, 10, 15, 20 itp., a szczególnie 25, 50, 55, 60 rocznicę ślubu na uroczystą Mszę Świętą w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach, pod przewodnictwem Księdza Biskupa Marka Szkudło, która odbędzie 20 maja 2018 r. o godzinie 12.00.

Zgłoszenia jubilatów:
– w naszej kancelarii parafialnej w godzinach jej urzędowania;
– w Wydziale Duszpasterstwa Rodzin od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30, telefon: 519 546 196;
– mailowo: d_rodzin@archidiecezjakatowicka.pl

W przyszły piątek (25.05) w przychodni lekarskiej, przy ul. św. Pawła 11, od godz. 13 kolejny już raz odbędą się badania USG doppler przepływów szyjnych i kończyn dolnych, USG tarczycy, nerek, płuc, stawów, piersi, oraz echo serca. Koszt jednego badania to 55zł. Bliższe informacje na plakacie i w przychodni.

Parafia Ewangelicka w Chorzowie zaprasza dzieci w wieku od 6 do 13 lat na półkolonie, które odbędą się w dniach od 2 do 6 lipca w Chorzowie przy ul. Dąbrowskiego 22. Koszt 100 zł. Zapisy trwają do 10 czerwca. Liczba miejsc ograniczona

„Informujemy, że w Zespole Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej Nowym Bytomiu w roku szkolnych 2018/2019 powstanie klasa organów prowadzona przez doktorantkę Akademii Muzycznej w Katowicach. Jej celem jest poprawa jakości wykonywanej muzyki podczas Mszy Świętej i innych nabożeństw, jak również przygotowanie uczniów do samodzielnego wykonywania repertuaru organowego. Chętnych z podstawowym przygotowaniem muzycznym, którzy chcą się uczyć gry na tym instrumencie, zapraszamy do kontaktu z sekretariatem szkoły oraz na egzaminy wstępne”.

Zapraszamy wszystkich parafian na cykl spotkań w ramach Chorzowskiej Koalicji na Rzecz Bezpieczeństwa. Jest to inicjatywa służąca poprawie szeroko rozumianego bezpieczeństwa naszego miasta oraz komunikacji między służbami mundurowymi, instytucjami miejskimi, parafiami i mieszkańcami. Na tych spotkaniach mieszkańcy mogą zgłaszać bieżące problemy i wspólnie szukać sposobów ich rozwiązywania. Szczegółowe informacje w gablotkach i na plakatach wyłożonych z tyłu kościoła.

Wydział Teologiczny UŚ w Katowicach przyjmuje kandydatów na studia na dwóch kierunkach: teologia oraz nauki o rodzinie. Na Wydziale można studiować zarówno w trybie dziennym, jak i zaocznym. Po pięcioletnich studiach magisterskich teologicznych absolwent Wydziału może otrzymać uprawnienia do nauczania religii w szkole. Nauczyciele religii są dziś bardzo poszukiwani. Natomiast po trzyletnich studiach licencjackich oraz dwuletnich studiach magisterskich na kierunku nauki o rodzinie może pracować jako asystent rodziny, mediator czy też znaleźć zatrudnienie w różnych instytucjach wspierających rodzinę. Studiować mogą także osoby doświadczone życiowo, określane jako „30+”. Szczegóły dotyczące rekrutacji znajdują się na stronie internetowej Wydziału (www.wtl.us.edu.pl).