Ogłoszenia 12.07 – 19.07

NIEDZIELA (12.07)
Dziś, w XV Niedzielę Zwykłą w ciągu roku, liturgia słowa zwróciła naszą uwagę na obowiązek apostołowania przez wszystkich członków Kościoła, w tym także przez ludzi świeckich. Zechciejmy zwrócić uwagę na to, czy przypadkiem nie jest z nami tak, że wprawdzie słuchamy słowa Bożego, ale ono do nas nie dociera. Wykorzystajmy ten letni czas również na to, by uważniej przyjrzeć się naszej codzienności, a co za tym idzie, zastanowić się, czy dostrzegamy Boże działanie w naszym życiu.

Za złożone dziś ofiary przeznaczone na bieżące potrzeby naszej parafii składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

Na godz. 16.30 zapraszamy jeszcze na nieszpory.

W PONIEDZIAŁEK (13.07)
Wspomnienie świętych pustelników węgierskich Andrzeja Świerada – patrona młodzieży słowiańskiej – i Benedykta, którzy żyli na przełomie X i XI wieku i przez pewien czas przebywali w Tropiu nad Dunajcem z myślą o pociągnięciu tamtejszych mieszkańców do wiary chrześcijańskiej.

W tym dniu przypada DZIEŃ FATIMSKI. Na godz. 17.00 zapraszamy na nabożeństwo fatimskie i „procesję światła” z figurą Matki Bożej Fatimskiej dookoła kościoła. Podczas różańca zebrana zostanie kolekta do ołtarzy maryjnych i feretronu.

WE WTOREK (14.07)
Wspomnienie św. Kamila de Lellis, prezbitera – patrona szpitali, chorych i służby zdrowia. W osobach najbardziej potrzebujących i cierpiących odkrył św. Kamil obecność Jezusa. Sam również doświadczył cierpienia, co w konsekwencji pomogło mu zrozumieć chorych, którym ofiarnie służył. Nie oszczędzał się w tej posłudze. Przypisuje mu się autorstwo piękniej modlitwy: Daj Boże, bym mógł umierać z rękami zniszczonymi przez miłosierdzie. Założył Zakon Kamilianów składają dodatkowy ślub służby chorym nawet z narażeniem własnego życia.

W ŚRODĘ (15.07)
Wspomnienie św. Bonawentury, biskupa i doktora Kościoła. Był jednym z najwybitniejszych teologów średniowiecza. Jest patronem matek oczekujących potomstwa.

O godz. 8.00 Msza św. i nabożeństwo wotywne do Świętego Józefa. O godz. 17.30 nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

W CZWARTEK (16.07)
Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel nazywane inaczej wspomnieniem Matki Bożej Szkaplerznej. Będzie to dla nas dobra okazja do poznania historii szkaplerza Najświętszej Maryi Panny i podjęcia decyzji o jego noszeniu, a być może do poznania zakonu karmelitańskiego, szerzącego nabożeństwo do Matki Bożej Szkaplerznej.

O godz. 18.45 w kościele nauka chrzcielna dla rodziców i chrzestnych, a o 19.00 w kancelarii parafialnej trzecia nauka przedślubna.

O godz. 19.00 w kościele odbędzie się spotkanie organizacyjne młodzieży chętnej na wyjazd do Włoch. Szczegóły wyjazdu w gazetce i na stronie naszej parafii.

W PIĄTEK (17.07)
Wspomnienie św. mnicha Aleksego Wyznawcy, zwanego Człowiekiem Bożym – patrona ubogich, żebraków i pielgrzymów. Jest orędownikiem podczas trzęsienia ziemi, suszy, złej pogody, w czasie epidemii i plag. Święty ten uważany jest także za patrona rybaków. Wierni modlą się również do niego o to, by pomógł im pozbyć się grzechu dumy i wyniosłości. Czczony jest głównie w bizantyjskim obszarze kulturowym oraz w Rosji.

Jest to zarazem TRZECI PIĄTEK MIESIĄCA. O godz. 8.00 Msza św. za dusze w czyśćcu cierpiące zamówiona z ofiar składanych do skarbonki przy bocznym wyjściu z kościoła i przy kaplicy chrzcielnej. Po Mszach św. w tym dniu wspólnie odmówimy Koronkę do Miłosierdzia Bożego i oddamy cześć relikwiom św. Siostry Faustyny. O godz. 18.00 Msza św. za zmarłych w miesiącu czerwcu br. parafian i pochowanych na naszym cmentarzu.

W SOBOTĘ (18.07)
Wspomnienie świętego Szymona z Lipnicy, prezbitera – patrona Krakowa i studentów. Odznaczał się surowością życia, nabożeństwem do Najświętszego sakramentu i Matki Bożej oraz wielkim zapałem kaznodziejskim.

Od godz. 17.30 okazja do Spowiedzi św. i osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu.

W tym dniu przypada 40. rocznica śmierci śp. ks. Lucjana PITLOKA, wikariusza naszej parafii w latach 1936-1937. Jest pochowany w Katowicach-Janowie gdzie był proboszczem.

W przyszłą niedzielę (19.07)
XVI NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ kolekta (specjalna) przeznaczona będzie na remont organów w naszym kościele. O godz. 15.00 Msza św. chrzcielna oraz w intencji rocznych dzieci, ich rodziców i chrzestnych.
Ministranci i Dzieci Maryi naszej parafii wyjechały 8 lipca na wypoczynek nad Bałtyk do miejscowości Trzęsacz.

Wyjazd z Trzęsacza w środę 15 lipca o godzinie 21.40. W Katowicach powinni być w czwartek o godzinie 6.25 rano. Prosimy rodziców by odebrali dzieci ze stacji.

Informujemy, że tradycyjne już święcenie pojazdów z okazji wspomnienia św. Krzysztofa odbędzie się w niedzielę – 26 lipca – po każdej Mszy św. oraz w sobotę 25 lipca po wieczornej Eucharystii. Zapraszamy wszystkich zmotoryzowanych.

W dniach 1-11 sierpnia ks. Paweł KACZMARCZYK, będzie pielgrzymował pieszo do Santiago de Compostella gdzie spoczywa św. Jakub Większy, Apostoł. Od początku znany był kult pielgrzymowania do grobów apostołów, a także obfitość łask jaką Bóg darzy w tym czasie. W zakrystii i kancelarii można składać intencje modlitewne (zalecki), które ksiądz Paweł zabierze ze sobą i złączy w ofierze swojego pielgrzymowania oraz we Mszach św., które w tym czasie będzie sprawował za wstawiennictwem św. Jakuba.

Wszystkim rozpoczynającym i kontynuującym letni wypoczynek życzymy dobrego i owocnego, szczególnie duchowo, przeżycia tego czasu. A tym, dla których on się już skończył, również życzymy pogodnego i pełnego pokoju ducha powrotu do codziennych obowiązków.

W naszej codziennej modlitwie nie zapomnijmy o rolnikach, dla których wakacje nie są czasem odpoczynku, lecz ciężkiej pracy. Wspomagajmy ich przynajmniej duchowo, a kto może, to również fizycznie, abyśmy razem mogli cieszyć się z obfitych plonów ziemi i dziękować Bogu za Jego dary.

Przyszliśmy na Mszę Świętą niedzielną, aby opowiedzieć się za Chrystusem i oddać chwałę Bogu. Serdecznie zapraszamy na spotkania z Jezusem Eucharystycznym również w dni powszednie o godz. 18.00.