Ogłoszenia 12.01.2014

Niedziela (12.01)
Dzisiejsze święto Chrztu Pańskiego zamyka liturgiczny obchód okresu Narodzenia Pańskiego. I choć w naszych kościołach kolędy będą rozbrzmiewać jeszcze do 2 lutego, czyli do święta Ofiarowania Pańskiego, to jednak liturgia będzie już kierować nasz wzrok na Jezusa, który rozpoczyna swoją publiczną działalność. Miał wtedy 30 lat. Żydzi uważali, że w tym wieku rozpoczynała się męska dojrzałość, co pozwalało publicznie występować i nauczać. Dotyczyło to tylko mężczyzn. Misję Chrystusa potwierdza z nieba sam Bóg Ojciec, dając świadectwo, że jest On faktycznie Synem Bożym i ma prawo przemawiać w imieniu Boga.

Dziś podczas każdej Mszy św. w miejsce Credo chcemy odnowić przy zapalonych świecach przyrzeczenia chrzcielne. Skorzystajmy z tego pięknego święta i zastanowimy się też nad własnym chrztem i powołaniem do zbawienia. Warto przypomnieć sobie datę i miejsce naszego chrztu. Może warto zdać sobie sprawę, że poprzez własny chrzest stałem się dzieckiem Bożym, nowym stworzeniem, przeznaczonym do nowego, lepszego – świętego życia, że poprzez chrzest święty rozpoczęła się moja komunia z Panem Bogiem, o której mam świadczyć własnym życiem wobec innych.

Za złożone dziś ofiary przeznaczone na potrzeby naszej archidiecezji składamy serdeczne „Bóg zapłać”. W ramach kazania na Mszy św. o godz. 12.00 jasełka o Narodzeniu Pańskim w wykonaniu dzieci z Przedszkola Nr 7. O godz. 15.00 Msza św. z udzielaniem sakramentu Chrztu św. oraz w int. rocznych dzieci, ich rodziców i chrzestnych.
Planowany na dziś po południu koncert kolęd w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej Nr 17 się NIE ODBĘDZIE. W imieniu Szkoły serdecznie przepraszamy. Zapraszamy więc tym bardziej serdecznie do wspólnego śpiewania kolęd podczas nieszporów o godz. 16.30.

Parafia Ewangelicko – Augsburska w Chorzowie zaprasza dziś także na koncert kolęd, który odbędzie się w ewangelickim kościele im. ks. M. Lutra przy ul. Powstańców 13 o godz. 16.00. Ks. Bogusław CICHY, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej serdecznie zaprasza.

Na terenie naszej parafii kontynuujemy wizytę duszpasterską zwaną kolędą.

Dziś od godz. 14.00 odwiedzimy mieszkańców ulic

I. 11 Listopada 62, 64, 66, 68

II. 11 Listopada 60, 58, 56, 54, 52, 50, 48

III. 11 Listopada 34, 36, 36a, 38, 40, 42

W związku z kolędą w nadchodzącym tygodniu nie będzie jeszcze do czwartku Mszy św. o godz. 18.00.

Od poniedziałku rozpoczyna się tzw. Okres Zwykły roku liturgicznego. W tym okresie wspominamy misterium Chrystusa w całej jego pełni.

W poniedziałek (13.01)
Wspomnienie Kościoła – patrona chorych na wściekliznę; wielkiego miłośnika i znawcy Pisma Świętego oraz obrońcy bóstwa Chrystusa w sporach teologicznych IV w.

Jest to zarazem DZIEŃ FATIMSKI. O godz. 8.00 Msza św. we wszystkich intencjach fatimskich. W związku z trwającą kolędą nabożeństwo fatimskie wyjątkowo o godz. 8.30, po którym oddamy cześć relikwiom bł. Jana Pawła II.

W tym dniu w parafii św. Franciszka z Asyżu na Klimzowcu odbędzie się miesięczne spotkanie nauczycieli miasta Chorzów. Rozpoczęcie Mszą św. o godz. 18.00, po niej spotkanie opłatkowe w klubie „Francesco”.

We wtorek (14.01)
Wspomnienie św. Grzegorza z Nyssy, biskupa.

W środę (15.01)
Wspomnienie św. Pawła, pustelnika.

O godz. 8.00 Msza św. i nabożeństwo wotywne do św. Józefa.

W czwartek (16.01)
Wspomnienie NMP, Królowej Pustelników – Matki i Patronki Zakonu Braci Św. Pawła, Pierwszego Pustelnika.

Przypominamy narzeczonym, że w miesiącu styczniu br. w naszej parafii NIE MA nauk przedślubnych. Zainteresowanych zapraszamy w czwartki 6, 13 i 20 lutego br. Jednocześnie informujemy, że kwartalne Dni Skupienia dla narzeczonych parafii Dekanatu Chorzów odbędą się w 2014 roku w soboty: 8 marca, 7 czerwca, 6 września i 22 listopada. Rozpoczęcie o godz. 17.15 konferencją, po niej okazja do Spowiedzi św. i osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu. Całość zakończy Msza św. o godz. 18.00. Po mszy rozdane zostaną zaświadczenia o udziale w dniu skupienia celem przedłożenia w macierzystej parafii.

W piątek (17.01)
Wspomnienie świętego Antoniego, opata, żyjącego na przełomie III i IV wieku, słynnego pustelnika, który do dziś znajduje wielu naśladowców w praktykowaniu takiej właśnie drogi doskonałości chrześcijańskiej. Św. Antoni jest patronem chroniącym przed epidemiami i pożarami.

Jest to zarazem TRZECI PIĄTEK MIESIĄCA. O godz. 7.00 Msza św. za wszystkie dusze w czyśćcu cierpiące zamówiona z ofiar składanych do skarbonek przy bocznym wyjściu z kościoła i przy kaplicy chrzcielnej. O godz. 18.00 Msza św. za wszystkich zmarłych w miesiącu grudniu 2013 roku. Zapraszamy do wspólnej modlitwy rodziny, znajomych i sąsiadów tychże zmarłych. Po Mszach św. o godz. 8.00 i 18.00 wspólnie odmówimy Koronkę do Miłosierdzia Bożego i uczcimy relikwie św. Faustyny.

W tym dniu przypadają 77. urodziny duszpasterza naszej parafii w latach 1975-1977 ks. dra Antoniego DREJI, przebywającego obecnie na emeryturze w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie, a także 65. urodziny wikariusza naszej Parafii w latach 1981-1982 ks. Franciszka MUSIOŁA, obecnie proboszcza parafii św. Antoniego z Padwy w Rybniku.

W tym dniu obchodzimy po raz 17. Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce pod hasłem pod hasłem „Pan jest moją mocą! Jemu zawdzięczam moje ocalenie (Wj 15, 2)”. Celem ogólnopolskiego Dnia Judaizmu jest budowanie i rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także wspólna modlitwa i refleksja, że chrześcijanie i Żydzi wierzą w jednego Boga. Spróbujmy tego dnia szczególnie pochylić się nad Pismem Świętym, aby tam szukać wspólnych korzeni naszej wiary i uczyć się od Abrahama, jak bez reszty zaufać Panu Bogu.

W sobotę (18.01)
Wspomnienie św. Małgorzaty Węgierskiej, królowej.

Pod hasłem „Czyż Chrystus jest podzielony?” w tym dniu rozpoczyna się 47. Tydzień Powszechnej Modlitw o Jedność Chrześcijan, obchodzony na całym świecie już od ponad stu lat. Jest on corocznie okazją nie tylko do wspólnej modlitwy, a także lepszego poznania się i zbliżenia członków różnych tradycji wyznaniowych. W czasie jego trwania spotkają się wierni – duchowni i świeccy – Kościoła rzymskokatolickiego oraz Kościołów: prawosławnego, polskokatolickiego, luterańskiego, metodystycznego i mariawickiego.

Od godz. 7.00 odwiedzimy z sakramentami świętymi osoby chore i seniorów naszej parafii, którzy już nie mogą chodzić do kościoła. Zgłoszenia w zakrystii (32-346-30-07) lub kancelarii parafialnej (32-249-81-99). Można także dodatkowo poprosić o przynoszenie przez szafarzy Komunii św. w każdą niedzielę.

O godz. 7.40 Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP. Od godz. 17.00 okazja do Spowiedzi św. i osobistej adoracji

Najświętszego Sakramentu. Przypominamy, że kto choć przez pół godziny będzie adorować Jezusa Eucharystycznego może uzyskać odpust zupełny. Odpust jest darowaniem wobec Boga kary doczesnej za grzechy odpuszczone już co do winy.

Otrzymać je może każdy odpowiednio przygotowany – po wypełnieniu trzech określonych warunków: spowiedzi sakramentalnej, Komunii eucharystycznej i modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Ponadto wymaga się wykluczenia wszelkiego przywiązania do grzechu nawet powszedniego.

W przyszłą niedzielę (19.01)
II NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ kolekta (specjalna) przeznaczona na spłatę należności za malowanie wnętrza naszego kościoła.

Od godz. 14.00 kolęda dodatkowa dla wszystkich, którzy nie mogli przyjąć jej w wyznaczonym terminie. Zgłoszenia przyjmuje kancelaria parafialna.