Ogłoszenia 11.08 – 18.08

NIEDZIELA (11.08) XIX NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ
Gotowość na przyjście Pana, o której mówi dzisiejsza Ewangelia, nie może napawać nas lękiem i niepokojem. Najlepszym jej znakiem jest pełne entuzjazmu zaangażowania w życie Kościoła oraz stan łaski uświęcającej. Wykorzystajmy czas wakacyjnego odpoczynku także na budowanie głębokiej więzi z Chrystusem i Jego Kościołem.

Za złożone dziś ofiary przeznaczone na spłatę kolejne raty (15.000 zł) za remont dolnej części wieży naszego kościoła składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

Na godz. 16:30 zapraszamy dziś jeszcze na nieszpory.

Parafia św. Wawrzyńca w Chorzowie obchodzi dziś uroczystość odpustową. O godz. 12:00 uroczysta suma, na której kazanie odpustowe wygłosi ks. prof. Stefan SZYMIK, biblista. O godz. 16:30 uroczyste nieszpory odpustowe. Proboszcz Parafii św. Wawrzyńca Ks. Dziekan Eugeniusz BŁASZCZYK serdecznie zaprasza na uroczystości z okazji „imienin parafii”.

Dziś o godz. 19:00 w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach odbędzie się widowisko z okazji setnej rocznicy wybuchu Pierwszego Powstania Śląskiego pt. „W DZIEWIĘTNASTYM ROKU, W TYM WIELKIM POWSTANIU…” w reżyserii Ingmara VILLQUISTA i aranżacji muzycznej Jana Stokosy.. Wystąpią: Sonia Bohosiewicz, Sambor Czarnota, Anna Guzik, Olgierd Łukaszewicz, Kasia Moś, Stanisław Soyka, Arkadio, Chór Filharmonii Śląskiej, AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia, Górnicza Orkiestra Dęta Kopalni „Mysłowice-Wesoła”, Żeńska Orkiestra Salonowa Polskiej Grupy Górniczej. Wstęp wolny.
Zachęcamy do nabycia dzisiejszego numeru „Gościa Niedzielnego”, do którego dołączona jest wyjątkowa płyta CD „Boże, coś Poskę” z najpiękniejszymi pieśniami patriotycznymi i religijnymi w wykonaniu Wojska Polskiego. Cena tygodnika nie ulega zmianie i wynosi 5 zł.

W PONIEDZIAŁEK(12.08)
Wspomnienie św. Joanny Franciszki de Chantal, zakonnicy. Wspólnie ze św. Franciszkiem Salezym założyła kontemplacyjny Zakon Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, który w Polsce popularnie nazywany wizytkami.

O godz. 17:00 w kancelarii parafialnej odbędzie się kolejne spotkanie w ramach „katechumenatu”, czyli prowadzonej w naszej parafii od sierpnia 2016 roku katechezy uzupełniającej dla tych, którzy nie ukończyli religii na poziomie ponadpodstawowym.

We WTOREK (13.08)
Wspomnienie świętych męczenników Poncjana, papieża i Hipolita, prezbitera. Papież Poncjan wprowadził do liturgii: Confiteor – Spowiadam się…, Dominus vobiscum – Pan z wami oraz śpiew psalmów i recytacje. Ciała Poncjana i Hipolita zostały sprowadzone z Sardynii do Rzymu i pochowane przez papieża Fabiana. W 1909 r. w katakumbach św. Kaliksta, w „krypcie papieży”, znaleziono grób św. Poncjana z napisem: „Poncjan, biskup, męczennik”.

O godz. 8:00 Msza św. za drugiego proboszcza naszej parafii śp. Ks. Jana NITĘ w 51. rocznicę jego śmierci.

W tym dniu przypada także DZIEŃ FATIMSKI. Na godz. 17:00 zapraszamy na nabożeństwo fatimskie i procesję „światła” z figurą Matki Bożej dookoła kościoła. Podczas Różańca św. zebrana zostanie kolekta na kwiaty do feretronu i ołtarzy maryjnych. Z racji 13-tego dnia miesiąca też oddamy cześć relikwiom bł. Jana Pawła II przez ich ucałowanie.

W ŚRODĘ (14.08)
Wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbe – prezbitera i męczennika. Jest on bliski naszym czasom, dobrze znamy jego życie i okoliczności męczeńskiej śmierci w oświęcimskim obozie koncentracyjnym. Niech jego heroiczna miłość Pana Boga i bliźniego będzie dla nas zobowiązującym przykładem.

O godz. 8.00 Msza św. i nabożeństwo wotywne do Patrona naszej parafii – Św. Józefa. O godz. 17.30 nabożeństwo do NMP Nieustającej Pomocy.

O godz. 19.00 w kościele nauka chrzcielna dla rodziców i chrzestnych.

W CZWARTEK (15.08)
UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWZIĘCIA NMP, w polskiej tradycji nazwaną Świętej Matki Bożej Zielnej. Jest to święto nakazane, w które jesteśmy zobowiązani do uczestnictwa w Eucharystii. Msze Święte w tym dniu w naszym kościele tak jak w każdą niedzielę. Kolekta tego dnia na potrzeby naszej parafii. Na Sumie o godz. 10:30 pobłogosławimy przyniesione do kościoła zioła, owoce, warzywa i kwiaty. O 16:30 w tym dniu nieszpory maryjne.

W PIĄTEK(16.08)
Wspomnienie św. Stefana Węgierskiego, króla – syna księcia węgierskiego Gejzy i Adelajdy – córki księcia polskiego Mieszka I. Św. Stefan jest patronem Serbii i Węgier oraz tkaczy.

Jest to zarazem TRZECI PIĄTEK MIESIĄCA. O godz. 8:00 Msza św. za dusze w czyśćcu cierpiące zamówiona z ofiar składanych do skarbonek przy bocznym wyjściu z kościoła i przy kaplicy chrzcielnej. Dziękujemy za Waszą troskę o tych, którzy poprzedzili nas w drodze do nieba. Po Mszach św. o godz. 8:00 i 18:00 wspólnie odmówimy Koronkę do Miłosierdzia Bożego. O godz. 18:00 Msza św. za wszystkich zmarłych i pochowanych na naszym cmentarzu parafialnym w miesiącu lipcu br.

W SOBOTĘ (17.08)
Uroczystość świętego Jacka Odrowąża, prezbitera – głównego patrona archidiecezji i metropolii katowickiej. Urodził się w Kamieniu Śląskim na Ziemi Opolskiej ok. 1200 r. Pochodził z rodu szlacheckiego (rycerskiego) i był krewnym biskupa Odrowąża. Mianowany kanonikiem krakowskim, przebywał u biskupa Iwona. Towarzysząc mu w wyprawie do Rzymu, poznał św. Dominika i wstąpił do jego wspólnoty. W 1222 r. przy kościele Świętej Trójcy w Krakowie ufundował klasztor. Organizował liczne wyprawy misyjne na wschód. Wyczerpany pracą misyjną zmarł w Krakowie w 1257 r. Jego relikwie spoczywają dziś w krakowskim kościele Świętej Trójcy. Kanonizował go Klemens VII w 1594 roku.

Od godz. 17.30 okazja do Spowiedzi św. i osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu.

W przyszłą niedzielę (18.08) XX NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ
kolekta na bieżące potrzeby naszej parafii. O godz. 15.00 Msza św. z udzielaniem Chrztu Świętego oraz w intencji rocznych dzieci, ich rodziców i chrzestnych.

W przyszłą niedzielę stanowa pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Piekar Śląskich. Zapraszamy świat żeński naszej parafii do podjęcia trudu pielgrzymowania. Zbiórka pątniczek o godz. 6.45 na placu kościelnym.

Episkopat Polski zachęca do pielgrzymowania duchowego osoby, które z różnych przyczyn nie mogą uczestniczyć fizycznie w pieszych pielgrzymkach na Jasną Górę. Pielgrzymi duchowi towarzyszą pątnikom przez udział w codziennej Mszy Świętej, odmówienie modlitwy różańcowej, modlitw Anioł Pański i Apel Jasnogórski. Ponadto mogą oni śledzić każdy dzień na pątniczym szlaku na specjalnych profilach społecznościowych, stronach internetowych czy aplikacjach pielgrzymkowych. Coraz więcej pielgrzymów duchowych śledzi relacje z pielgrzymek w Internecie.

Zachęcamy do uczestnictwa we Mszy św. nie tylko co niedzielę, ale w miarę możliwości także w tygodniu. Zapraszamy codziennie o godz. 8:00 lub 18:00. Połączmy uczestnictwo we Mszy św. z naszymi obowiązkami, spacerami lub odwiedzinami cmentarza parafialnego.
Sanktuarium.