Ogłoszenia 10.08 – 17.08

Niedziela (10.08)
Dzisiaj, w XIX NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ w ciągu roku, liturgia stawia nas wobec pytania o to, jaki obraz Boga nosimy w naszym sercu: czy jest to Bóg groźny, miotający piorunami, czy raczej jest to Ten, który przychodzi w podmuchu łagodnego powiewu i nieustannie czuwa nad nami. Poświęćmy na tę refleksję trochę czasu w ciągu rozpoczynającego się tygodnia, zwłaszcza jeśli jest to dla nas czas wypoczynku i oderwania od codziennego zabiegania.

Starajmy się również w tym czasie wakacji i urlopów pamiętać o tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na żaden wyjazd. Poświęćmy im przynajmniej trochę troski i uwagi. Być może są to nasi starsi rodzice albo też sąsiedzi, czy też inne osoby potrzebujące pomocy czy zainteresowania. Pozwólmy, aby nasza „wyobraźnia miłosierdzia” została uruchomiona.

Za złożone dziś podczas (specjalnej) kolekty ofiary przeznaczone na remont naszych organów i spłatę należności za renowację południowej strony probostwa składamy serdeczne podziękowanie. „Bóg zapłać” o Waszą troskę o nasz kościół i funkcjonowanie parafii. Dziękujemy za ofiary wpłacane na konto parafialne i składane na ręce proboszcza lub w kancelarii parafialnej.
Dziś po południu na godz. 16.30 zapraszamy na pół godziny modlitwy w ramach nieszporów niedzielnych.

W dniu dzisiejszym uroczystość odpustową obchodzi Parafia św. Wawrzyńca w Chorzowie. O godz. 11.00 Suma, a o godz. 16.30 nieszpory odpustowe.

W poniedziałek (11.08)
Wspomnienie św. Klary, dziewicy, zafascynowanej życiem, które wybrał św. Franciszek. Poszła w jego ślady, stając się w ten sposób założycielką drugiego zakonu św. Franciszka, popularnie zwanego klaryskami; siostry oddają się modlitwie wstawienniczej i prowadzą bardzo surowy tryb życia.

We wtorek (12.08)
Wspomnienie św. Joanny Franciszki de Chantal, zakonnicy. Wspólnie ze św. Franciszkiem Salezym założyła kontemplacyjny Zakon Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, który w Polsce popularnie nazywany wizytkami.

O godz. 8.00 Msza św. za zmarłego drugiego proboszcza naszej parafii śp. ks. Jana NITY w 46. rocznicę jego śmierci.

W środę (13.08)
Wspomnienie świętych męczenników Poncjana, papieża i Hipolita, prezbitera.

O godz. 8.00 Msza św. i nabożeństwo wotywne do Patrona naszej parafii – Św. Józefa.

Jest to zarazem DZIEŃ FATIMSKI. O godz. 17.00 nabożeństwo fatimskie i procesja „światła” z figurą Matki Bożej dookoła kościoła. Podczas Różańca św. zebrana zostanie kolekta na kwiaty do feretronu i ołtarzy maryjnych. O godz. 18.00 Msza św. we wszystkich intencjach fatimskich oraz w int. Duchowej Adopcji Życia Poczętego. Z racji 13-tego dnia miesiąca po Mszach św. oddamy cześć relikwiom bł. Jana Pawła II przez ich ucałowanie.

W czwartek (14.08)
Wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego, franciszkańskiego kapłana i męczennika obozu w Auschwitz, który oddał życie za współwięźnia; jest to jeden z najbardziej znanych świętych na świecie; ogarnięty pragnieniem zdobycia całego świata dla Maryi, szerzył Jej cześć wszelkimi możliwymi środkami, wykorzystując również najnowsze zdobycze techniki;. beatyfikowany jako wyznawca, a kanonizowany jako męczennik. Jest patronem honorowych dawców krwi.

W tym dniu przypada 38. rocznica śmierci wikariusza naszej parafii w 1928 roku śp. ks. Pawła KITTY. Jest pochowany na cmentarzu parafii św. Andrzeja w Zabrzu

W piątek (15.08)
UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWZIĘCIA NMP, która ukazuje wyniesienie naszej ludzkiej natury do takiej godności, do jakiej każdego z nas przeznaczył Bóg. A ponieważ liturgicznie święto to ma rangę uroczystości, nie obowiązuje tego dnia wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i hucznych zabaw. Kościół daje nam tą dyspensę właśnie po to, byśmy pełniej mogli doświadczyć miłości Boga do nas. Pamiętajmy jednak, aby tego dnia uczestniczyć we Mszy św. W naszym kościele będą one jak w każdą niedzielę. O godz. 16.30 w tym dniu nieszpory maryjne. Kolekta tego dnia przeznaczona będzie na bieżące potrzeby naszej parafii.

Jest to zarazem III PIĄTEK MIESIĄCA. O godz. 7.30 Msza św. za dusze w czyśćcu cierpiące zamówiona z ofiar składanych do skarbonek w kościele. O godz. 9.00 Msza św. za wszystkich zmarłych i pochowanych na naszym cmentarzu w miesiącu lipcu.

W Polsce ta uroczystość Wniebowzięcia NMP jest znana i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną tu podczas każdej Mszy św. pobłogosławione. Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Bogu i Jego dobroci, o Bożej opiece. Dlaczego właśnie w tę uroczystość w kościele błogosławimy zioła i kwiaty? Bo dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym osiąga pełnię zbawienia Maryja – Najdojrzalszy Owoc odkupionej ludzkości. Ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Boga. Przecież na wzór Maryi mamy starać się być ludźmi wniebowzięcia – tymi, którzy świadomie i zdecydowanie podążają ku niebu.

W sobotę (16.08)
Wspomnienie św. Stefana Węgierskiego, króla – patrona tkaczy.

Od godz. 17.30 okazja do Spowiedzi św. i osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu.

W przyszłą niedzielę (17.08)
UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTEGO JACKA ODROWĄŻA, kapłana, głównego patrona archidiecezji i metropolii katowickiej.

W tym dniu świat żeński naszej archidiecezji pielgrzymuje do Piekar Śląskich. Zapraszamy wszystkie panie i dziewczęta naszej parafii do podjęcia trudu pielgrzymowania. Zbiórka pątniczek o godz. 6.45 na placu kościelnym.
Kolekta tego dnia przeznaczona będzie na zakup opału na zimę do naszego kościoła.

Zachęcamy więc do uczestnictwa we Mszy św. nie tylko co niedzielę, ale w miarę możliwości także w tygodniu. Zapraszamy codziennie o godz. 8.00 lub 18.00. Połączmy uczestnictwo we Mszy św. z naszymi obowiązkami, spacerami lub odwiedzinami cmentarza parafialnego.