Ogłoszenia 10.03 – 17.03

NIEDZIELA (10.03)
W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu Kościół stawia przed nami Chrystusa przebywającego przez czterdzieści dni na pustyni i kuszonego przez szatana. Rozpoczęty okres postu jest dla nas czasem duchowego wysiłku i zmagania. Niech u progu Wielkiego Postu towarzyszy nam duch pokuty i pragnienie przemiany serc, o co w tych dniach modlimy się z całym Kościołem.

Wyjątkowy charakter Wielkiego Postu wyraźmy poprzez nasz udział w nabożeństwach pasyjnych. Już dziś zapraszamy na godz. 16:15 na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym,które w tym roku wygłosi dla nas Ks. Łukasz Kotyński z parafii św. Barbary w Chorzowie.
Nabożeństwo to pochodzi z początków XVIII wieku. Po raz pierwszy odprawiono je w 1707 r. Jego tekst zachował oryginalne, staropolskie brzmienie. Co ciekawe, struktura tego nabożeństwa opiera się na strukturze dawnej Jutrzni. Składają się z trzech części, rozpoczynają się Zachętą (lub Pobudką – analogia do współczesnego Wezwania) i wzbudzeniem intencji (czytanie). W każdej części znajduje się hymn i dwie pieśni (dziś w Jutrzni są dwa psalmy i pieśń ze Starego Testamentu).

Gorzkie Żale dzieli się na Zachętę i trzy części. W każdą niedzielę Wielkiego Postu odprawia się jedną część. Dziś rozpoczniemy część pierwszą, w której będziemy rozważali, co Pan Jezus wycierpiał od modlitwy w Ogrójcu aż do niesłusznego przed sądem oskarżenia. Te zniewagi i zelżywości temuż Panu, za nas bolejącemu, ofiarujemy za Kościół święty katolicki, za najwyższego Pasterza z całym duchowieństwem, nadto za nieprzyjaciół krzyża Chrystusowego i wszystkich niewiernych, aby im Pan Bóg dał łaskę nawrócenia i opamiętania.

Zapraszamy także dorosłych na nabożeństwo Drogi Krzyżowej za zmarłych zalecanych w piątki o godz. 17:00, a dzieci w soboty o godz. 10:00. Zachęcamy przy tej okazji do korzystania z możliwości uzyskania łaski odpustu za pobożne odprawienie nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Odpust zupełny można uzyskać po spełnieniu zwyczajnych warunków oraz rozważając mękę Chrystusa przy 14 stacjach.

W PONIEDZIAŁEK(11.03)
Zapraszamy na godz. o godz. 18:45 na spotkanie grupy modlitewnej.

WE WTOREK (12.03)
O godz. 19:00 w salce spotkanie Ruchu Odnowy Kontemplacyjnej.

W ŚRODĘ (13.03)
DZIEŃ FATIMSKI. W tym dniu będziemy obchodzili Święto Papieskie i 6. rocznicę wyboru Papieża Franciszka na Stolicę św. Piotra. Jednocześnie będziemy dziękowali Panu Bogu za 100-lecie powstania Konferencji Episkopatu Polski i 100-lecie nawiązania pełnych stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską. Z tej racji, tego dnia o godz. 17.30 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie-Wilanowie, zostanie odprawiona Msza Święta koncelebrowana z udziałem Episkopatu Polski w intencji Jego Świątobliwości Papieża Franciszka. Mszy Świętej będzie przewodniczył Jego Eminencja Kardynał Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej. Relacja z tej Eucharystii w TVP INFO.

O godz. 8:00 w naszym kościele Msza św. i nabożeństwo do Patrona naszej Parafii podczas którego odmówimy drugi dzień Nowenny do św. Józefa. O godz. 17:15 nabożeństwo fatimskie.

W CZWARTEK (14.03)
O godz. 18:45 w kościele nauka chrzcielna dla rodziców i chrzestnych, a o godz. 19:00 w kancelarii druga nauka przedślubna.

W godz. 17:00-18:00 w kancelarii można skorzystać z obecności prawnika i uzyskać wszelkiego rodzaju porady prawne.

W PIĄTEK (15.03)
Wspomnienie św. Klemensa Marii Hoffbauera, prezbitera – patrona piekarzy i cukierników. Jest to zarazem TRZECI PIĄTEK MIESIĄCA. O godz. 7:00 Msza św. za wszystkie dusze w czyśćcu cierpiące zamówiona z ofiar składanych do skarbonek. O godz. 18:00 Msza św. za wszystkich zmarłych w miesiącu lutym. Zapraszamy do wspólnej modlitwy rodziny, znajomych i sąsiadów tychże zmarłych. Po Mszach św. o godz. 8:00 i 18:00 wspólnie odmówimy Koronkę do Miłosierdzia Bożego i uczcimy relikwie św. Faustyny.

O godz. 17:00 Droga Krzyżowa za zmarłych zalecanych. Zalecki prosimy składać w zakrystii lub kancelarii parafialnej.

W każdy trzeci piątek miesiąca o godzinie 17:00 w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odprawiana jest Msza św. ku czci Miłosierdzia Bożego w intencji uproszenia miłosierdzia Bożego dla naszej Ojczyzny i całego świata. Po Eucharystii, przed Panem Jezusem wystawionym w Najświętszym Sakramencie, odmawiana i śpiewana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego. W tej modlitwie można się łączyć przez transmisje on-line na stronie: www.faustyna.pl

W SOBOTĘ (16.03)
O godz. 7:40 Godzinki ku czci NMP. O godz. 8:00 Msza św. w int. Koła Różańcowego.

O godz. 10:00 nabożeństwo Drogi Krzyżowej dla dzieci.

Od godz. 17:00 okazja do Spowiedzi św. i adoracji Najświętszego Sakramentu.

W przyszłą niedzielę (17.03)
II NIEDZIELĘ WIELKIEGO POSTU kolekta (specjalna) przeznaczona będzie na zapłacenie ostatniej raty za remont wieży naszego kościoła. W lutym mieliśmy do spłacenia 16.100 zł. Na dzień dzisiejszy zostało 8.500 zł. Od piątku – 22 lutego br. – przy kościele znów pojawiły się rusztowania. Oznaczają, że rozpoczyna się drugi etap koniecznego remontu wieży. Jej dolna część będzie centymetr po centymetrze przebadana oraz zostaną uzupełnione ubytki w cegłach, fugach i kamieniu. Całość zostanie profesjonalnie oczyszczona i zabezpieczona przed niszczeniem. Na ten cel otrzymaliśmy od Miejskiego Konserwatora Zabytków dofinansowanie w wysokości 50.000 zł. Od kwietnia br. rozpoczniemy cykl comiesięcznych zbiórek w ramach „kolekt specjalnych” na tę właśnie inwestycję.
O godz. 15:00 Msza św. z udzielaniem sakramentu chrztu św. oraz w intencji rocznych dzieci, ich rodziców i chrzestnych.
W Kościele w Polsce obchodzimy w tym dniu Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami „AD GENTES”. Modlitwą, cierpieniem w intencji misji oraz ofiarami wyrażamy braterską solidarność z 2004 naszymi misjonarkami i misjonarzami, którzy głoszą Ewangelię i dają świadectwo miłości Boga i bliźniego w 99 krajach misyjnych.
Po każdej Mszy św. będziemy mieli sposobność, by darem materialnym wesprzeć Kościół w krajach misyjnych. Polscy misjonarze głoszą Ewangelię o zbawieniu na wszystkich kontynentach. Budują kościoły, kaplice i sale katechetyczne, w których rozbrzmiewa słowo Boże i modlitwa. Formują katechistów, prowadzą szkoły, bursy, świetlice dla dzieci. Prowadzą liczne ośrodki zdrowia i szpitale. Pomagają potrzebującym wsparcia duchowego i materialnego, karmią głodnych, leczą chorych, podtrzymują na duchu tych, którzy cierpią z powodu nędzy i wykluczenia społecznego. Ich wieloraka służba ubogim i cierpiącym jest możliwa dzięki naszej hojności

Zapraszamy wszystkich chętnych parafian na nowy cykl katechez dla dorosłych pt.: „Katolicyzm”. Cykl ten obejmuje 10 spotkań, w ramach których będą omawiane filary wiary katolickiej. Spotkania składać się będą z filmowej katechezy, części dyskusyjnej (w słodkim towarzystwie kawy i ciasta), pracy w grupach i krótkiej modlitwy. Spotkania odbywać się będą we wtorki o godz. 19.00, począwszy od 26 marca 2019 r.. Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłaszanie chęci uczestnictwa w zakrystii, kancelarii lub bezpośrednio u ks. Bartosza.

Apel Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie: „W ostatnim czasie swoją aktywność zwiększyli oszuści, którzy wyłudzają pieniądze, szczególnie od osób starszych. Podają się przy tym za policjantów, pracowników energetyki lub gazownictwa. Wykorzystując łatwowierność osób starszych powoduje, że te osoby często pozbawiają ich oszczędności życia. Chorzowscy Policjanci apelują o zachowanie rozwagi i szczególnej ostrożności. Prosimy również rodziny, aby przestrzegały swoich krewnych przed możliwością wystąpienia takich sytuacji. Wszystkie tego typu sytuacje należy niezwłocznie zgłosić do najbliższej jednostki Policji.”