Ogłoszenia – 09-16.03.2014

Niedziela (09.03)
Fioletowy kolor szat liturgicznych wskazuje nam na to, że rozpoczęliśmy nowy okres roku liturgicznego, jakim jest Wielki Post. Jest to czas pokuty i przemiany własnego życia. Zwłaszcza w pierwszej części tego okresu, tj. do piątej niedzieli Wielkiego Postu, jesteśmy zachęcani do tego, by szczególnie skupić się na nawróceniu, zmianie naszego postępowania. Każdy z nas ma jakieś dziedziny swojego życia, które wymagają uporządkowania, zmiany zwyczajów czy nawyków. Może to dotyczyć ilości spożywanych pokarmów, ale też wynoszenia się nad innych, łakomstwa w sferze duchowej, pragnienia bycia lepszym, doskonalszym itp. Być może mamy kłopot z opanowaniem gniewu lub też okazywaniem uczuć. Może trapi nas lenistwo, niechęć do wypełniania podjętych zobowiązań z jednoczesnym oddawaniem się pracom, które sprawiają nam przyjemność. Same w sobie mogą one być dobre i mogą być środkiem do osiągnięcia wewnętrznej równowagi, tylko trzeba zobaczyć, czy nie podejmujemy ich w niewłaściwym czasie.

Dobrze by było również znaleźć czas na wartościową lekturę, pomagającą nam w pogłębieniu naszej wiary, na medytację słowa Bożego, czytanie Pisma Świętego. Można to robić w gronie rodzinnym, dzieląc się tym, co się w nas rodzi pod wpływem tej lektury. W ten sposób czas Wielkiego Postu stanie się nie tylko czasem przemiany naszego własnego życia, ale też zbliżania się do naszych bliskich, zacieśniania więzi rodzinnych.

Dzisiaj kończą się kwartalne dni modlitw o ducha pokuty, które rozpoczęliśmy w Środę Popielcową. Ich celem jest zwrócenie naszej uwagi na konieczność wewnętrznej postawy, która ma prowadzić do ciągłej przemiany naszego życia, do dostrzeżenia konieczności wyrzeczenia czy umartwienia w naszym życiu. Rzeczywistości te i tak są w nim obecne, niezależnie od tego, czy zdajemy sobie z tego sprawę, czy też nie, ale przeżywając je świadomie, możemy je wykorzystać dla naszego dobra, dla duchowego wzrostu, dla rozwoju naszej osobowości.

Za złożone dziś ofiary przeznaczone na potrzeby archidiecezji składamy serdeczne „Bóg zapłać”. Na Mszy św. o godz. 12.00 dzieciom przygotowującym się do przyjęcia Pierwszej Komunii św. uroczyście poświęcimy skarbczyki.

W kalendarzu liturgicznym dziś przypada wspomnienie św. Dominika Savio, wyznawcy. Papież Pius XI nazwał go „Małym świętym, ale gigantem ducha”. Jest on patronem młodzieży i ministrantów. Z racji wspomnienia tego świętego w tym dniu na ołtarzu pojawią się jego relikwie, które nasza parafia posiada.

Włączmy się w głębokie przeżycie czasu Wielkiego Postu przez intensywniejszą modlitwę osobistą i wspólnotową. Tej drugiej będzie sprzyjał udział w nabożeństwach wielkopostnych: w niedziele o godzinie 16.15 Gorzkie Żale z kazaniami pasyjnymi, które w tym roku wygłosi dla nas ks. Krzysztof PATAS, w piątki w naszym kościele o godzinie 17.15 odprawiamy Drogę Krzyżową dla dorosłych, a w sobotę o godz. 10.00 dla dzieci.

Za udział w każdym z tych nabożeństw możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (stan łaski uświęcającej, przystąpienie tego dnia do Komunii św., modlitwa w intencjach Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechy nawet lekkiego). Możemy go ofiarować za siebie lub za zmarłych.

W poniedziałek (10.03)
O godz. 18.45 w kościele kolejne spotkanie grupy modlitewnej

W tym dniu przypada 73. rocznica śmierci wikariusza naszej parafii w latach 1926-1934 śp. ks. Stanisława RYGIELSKIEGO. Został stracony w obozie w Mauthausen-Gusen. Polecamy go pamięci modlitewnej parafian.

W poniedziałek w parafii św. Franciszka z Asyżu odbędzie się spotkanie nauczycieli naszego miasta. Rozpoczęcie o godz. 17.00 Drogą Krzyżową w kościele.

W środę (12.03)
O godz. 8.00 Msza św. i nabożeństwo, podczas którego odmówimy trzeci dzień Nowenny do św. Józefa. O godz. 17.30 nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

W środę w godzinach od 9.00 do 12.00 w naszym kościele uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Katolickich im. kard. Augusta Hlonda (popularnego „KATOLIKA”) przeżywać będą swoje Rekolekcje Wielkopostne.

W czwartek (13.03)
DZIEŃ FATIMSKI. Po każdej Mszy św. oddamy cześć relikwiom bł. Jana Pawła II przez ich ucałowanie. Na godz. 17.15 zapraszamy na nabożeństwo fatimskie, podczas którego modlić się będziemy za Papieża Franciszka w pierwszą rocznicę jego wyboru na Stolicę Piotrową. O godz. 18.00 Mszę św. we wszystkich intencjach fatimskich.

O godz. 18.45 w kościele nauka chrzcielna dla rodziców i chrzestnych. O godz. 19.00 w kancelarii parafialnej druga nauka przedślubna.

W sobotę (15.03)
Wspomnienie św. Klemensa Marii Hoffbauera, prezbitera – od 1913 r. patrona cechu piekarzy i Wiednia; oraz św. Ludwiki de Marillac, zakonnicy – patronki pracujących społecznie dla dobra bliźnich, założycielki Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia (Filles de Charitie) zwanych szarytkami.

O godz. 7.40 Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP. O godz. 10.00 Droga Krzyżowa dla dzieci. Od godz. 17.00 okazja do Spowiedzi św. i adoracji Najświętszego Sakramentu.

W tym dniu 66. urodziny obchodził będzie ks. Jerzy KUBICKI, w latach 1976-1979 wikariusz naszej parafii, a obecnie emerytowany proboszcz parafii p. w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Jastrzębiu – Bziu Zameckim.

W przyszłą niedzielę (16.03)
II NIEDZIELĘ WIELKIEGO POSTU obchodzić będziemy tzw. Niedzielę Dzieła Pomocy „AD GENTES”. W związku z tym kolekta przeznaczona będzie na Fundusz Misyjny, który pomaga w realizacji projektów podejmowanych przez polskich misjonarzy. O godz. 15.00 Msza św. z udzielaniem sakramentu Chrztu św. i w intencji rocznych dzieci oraz ich rodziców i chrzestnych.

W przyszłą niedzielę gościć będziemy w naszej parafii Siostry ze Wspólnoty Baranka z Choronia koło Częstochowy, które podczas każdej Mszy św. dają świadectwo swojego zakonnego życia, a przy wyjściach z kościoła przeprowadzą kwestę na bieżące potrzeby i działalność zakonną Wspólnoty.