Ogłoszenia 09.08 – 16.08

NIEDZIELA (09.08)
Dziś XIX NIEDZIELA ZWYKŁA w ciągu roku, która w opowiadaniu o podpłomyku Eliasza i w słowach Chrystusa o Chlebie żywym, zachęca nas do częstej Komunii Świętej, bowiem ona daje siłę do dobrego życia wszystkim, którzy przyjmują ją godnie. Dotyczy to zarówno osób pracujących, jak i odpoczywających po pracy, a także tych, którzy nie mogą skorzystać z zasłużonego odpoczynku.
Starajmy się również w tym czasie wakacji i urlopów pamiętać o tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na żaden wyjazd. Poświęćmy im przynajmniej trochę troski i uwagi. Być może są to nasi starsi rodzice albo też sąsiedzi, czy też inne osoby potrzebujące pomocy czy zainteresowania. Pozwólmy, aby nasza „wyobraźnia miłosierdzia” została uruchomiona.

Za złożone dziś ofiary przeznaczone na na renowację konfesjonałów i bocznych drzwi w kościele składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

Dziś po południu na godz. 16.30 zapraszamy na pół godziny modlitwy w ramach nieszporów niedzielnych.

W PONIEDZIAŁEK (10.08)
Święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika Kościoła rzymskiego – patrona ubogich, piekarzy, kucharzy, studentów i bibliotekarzy, a przede wszystkim – pszczelarzy; przyzywany także w chorobach reumatycznych i w czasie pożaru. Przypuszcza się, że zginął za wiarę w Chrystusa razem z papieżem Sykstusem II tego samego dnia. Zwłaszcza dzisiaj warto wpatrywać się w jego życie, aby dostrzec, jak wiele dla Chrystusa i Kościoła da się wycierpieć, a z czego później rodzą się błogosławione owoce. Gdy dobrze przypatrzymy się dziejom Kościoła, wyraźnie widać, że ofiara, zwłaszcza krew męczeńska tych, którzy poszli za Chrystusem, ich przykład rodzi następne pokolenia wyznawców gotowych oddać wszystko za Ewangelię.

WE WTOREK (11.08)
Wspomnienie św. Klary, dziewicy, zafascynowanej życiem, które wybrał św. Franciszek. Poszła w jego ślady, stając się w ten sposób założycielką drugiego zakonu św. Franciszka, popularnie zwanego klaryskami; siostry oddają się modlitwie wstawienniczej i prowadzą bardzo surowy tryb życia.

W ŚRODĘ (12.08)
Wspomnienie św. Joanny Franciszki de Chantal, zakonnicy. Wspólnie ze św. Franciszkiem Salezym założyła kontemplacyjny Zakon Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, który w Polsce popularnie nazywany wizytkami.

O godz. 8.00 Msza św. i nabożeństwo wotywne do Patrona naszej parafii – Św. Józefa. O godz. 17.30 nabożeństwo do NMP Nieustającej Pomocy.

W CZWARTEK (13.08)
Wspomnienie świętych męczenników Poncjana, papieża i Hipolita, prezbitera.

O godz. 8.00 Msza św. za zmarłego drugiego proboszcza naszej parafii śp. ks. Jana NITY w 47. rocznicę jego śmierci.

Jest to zarazem DZIEŃ FATIMSKI. O godz. 17.00 nabożeństwo fatimskie i procesja „światła” z figurą Matki Bożej dookoła kościoła. Podczas Różańca św. zebrana zostanie kolekta na kwiaty do feretronu i ołtarzy maryjnych. Z racji 13-tego dnia miesiąca po Mszach św. oddamy cześć relikwiom bł. Jana Pawła II przez ich ucałowanie.

O godz. 18.45 w kościele nauka chrzcielna dla rodziców i chrzestnych.

W PIĄTEK (14.08)
Wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego, franciszkańskiego kapłana i męczennika obozu w Auschwitz, który oddał życie za współwięźnia; jest to jeden z najbardziej znanych świętych na świecie; ogarnięty pragnieniem zdobycia całego świata dla Maryi, szerzył Jej cześć wszelkimi możliwymi środkami, wykorzystując również najnowsze zdobycze techniki;. beatyfikowany jako wyznawca, a kanonizowany jako męczennik. Jest patronem honorowych dawców krwi.

W tym dniu przypada 39. rocznica śmierci wikariusza naszej parafii w 1928 roku śp. ks. Pawła KITTY. Jest pochowany na cmentarzu parafii św. Andrzeja w Zabrzu.

W SOBOTĘ (15.08)
UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWZIĘCIA NMP, która ukazuje wyniesienie naszej ludzkiej natury do takiej godności, do jakiej każdego z nas przeznaczył Bóg. A ponieważ liturgicznie święto to ma rangę uroczystości, nie obowiązuje tego dnia wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i hucznych zabaw. Kościół daje nam tą dyspensę właśnie po to, byśmy pełniej mogli doświadczyć miłości Boga do nas. Pamiętajmy jednak, aby tego dnia uczestniczyć we Mszy św. W naszym kościele będą one jak w każdą niedzielę. O godz. 16.30 w tym dniu nieszpory maryjne.

Kolekta tego dnia przeznaczona będzie na bieżące potrzeby naszej parafii.

W Polsce ta uroczystość Wniebowzięcia NMP jest znana i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną podczas każdej Mszy św. pobłogosławione. Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Bogu i Jego dobroci, o Bożej opiece. Dlaczego właśnie w tę uroczystość w kościele błogosławimy zioła i kwiaty? Bo dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym osiąga pełnię zbawienia Maryja – Najdojrzalszy Owoc odkupionej ludzkości. Ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Boga. Przecież na wzór Maryi mamy starać się być ludźmi wniebowzięcia – tymi, którzy świadomie i zdecydowanie podążają ku niebu.

W przyszłą niedzielę (16.08)
XX NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ. Kolekta tego dnia przeznaczona będzie na zakup opału na zimę do naszego kościoła.
W tym dniu świat żeński naszej archidiecezji pielgrzymuje do Piekar Śląskich. Zapraszamy wszystkie panie i dziewczęta naszej parafii do podjęcia trudu pielgrzymowania. Zbiórka pątniczek o godz. 6.45 na placu kościelnym.

Zachęcamy do uczestnictwa we Mszy św. nie tylko co niedzielę, ale w miarę możliwości także w tygodniu. Zapraszamy codziennie o godz. 8.00 lub 18.00. Połączmy uczestnictwo we Mszy św. z naszymi obowiązkami, spacerami lub odwiedzinami cmentarza parafialnego.

Parafia Ewangelicko – Augsburska w Chorzowie zaprasza na wspólny koncert holenderskiego chóru IMPULS z Driel oraz parafialnego chóru CANTATE, który odbędzie się w sobotę 15 sierpnia o godz. 17.00 w kościele im. ks. M. Lutra przy ul. Powstańców 13.

W dniach 26-30 sierpnia odbędzie się 39 Piesza Pielgrzymka Chorzowian na Jasną Górę. Zapraszamy do wspólnego wyruszenia na szlak modlitwy!
26.08 – CHORZÓW > ŚWIERKLANIEC
Msza Święta w parafii św. Jadwigi Śląskiej, ostatnia rejestracja pielgrzymów, wyjście w trasę.
27.08 – ŚWIERKLANIEC > WOŹNIKI
28.08 – WOŹNIKI > CZĘSTOCHOWA
29.08 – Msza Święta w int. miasta Chorzów na Jasnej Górze. Nocne czuwanie.
30.08 – Przejazd autokarem pielgrzymów do Piekar Śląskich. Przejście pielgrzymów do Chorzowa.

Koszt pielgrzymki to 120 złotych – w tej kwocie przejazd autokarem, przewóz bagaży. Szczegółowych informacji udziela ks. Wojciech Solik (parafia św. Jadwigi Śląskiej)