Ogłoszenia 07.02 – 14.02

NIEDZIELA (07.02)
Dzisiejsza, piąta niedziela w ciągu roku zamyka pierwszą część tak zwanego okresu w ciągu roku, która stanowi swoisty pomost pomiędzy okresem Narodzenia Pańskiego a Wielkim Postem. Tegoroczny karnawał dobiega końca. W tym tygodniu, 10 lutego, mamy już Środę Popielcową. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu, do którego przygotowania rozpoczynamy nabożeństwem czterdziestogodzinnym polegającym na adoracji Najświętszego Sakramentu od dziś przez trzy kolejne dni (do wtorku). Celem tego nabożeństwa jest pogłębianie więzi wierzących z Chrystusem obecnym w Sakramencie Ołtarza – obecnym w sposób trwały w przechowywanym w tabernakulum Chlebie Eucharystycznym. Adoracja wywodzi się więc od Mszy św. i do niej nas prowadzi, jako do źródła i szczytu. Zachęcamy parafian, aby w tych dniach znaleźć choć chwilę na osobistą adorację, która trwać będzie w naszym kościele: dziś do godz. 17.00, a w poniedziałek i wtorek w godz. 7.30 – 18.00. Zachęcamy także do korzystania w tych dniach (pół godziny przed każdą Mszą św.) z sakramentu Pokuty.

Rozpoczynający się dzisiaj 49. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu niech zaowocuje dobrymi postanowieniami i ich wierną realizacją, a zbliżający się Wielki Post – bodźcem do ich podjęcia.

Za złożone dziś ofiary przeznaczona potrzeby naszej archidiecezji składamy serdeczne „Bóg zapłać”.
Podczas Mszy św. o godz. 12.00 dzieciom przygotowującym się do Pierwszej Komunii św. uroczyście poświęcimy świece komunijne. O godz. 15.00 Msza św. z udzielaniem sakramentu Chrztu św. oraz w intencji rocznych dzieci, ich rodziców i chrzestnych. Na godz. 16.30 zapraszamy na nieszpory niedzielne.

W PONIEDZIAŁEK (08.02)
Wspomnienie św. Hieronima Emilianiego, zakonnika – patrona opuszczonych dzieci i sierot, założyciela Zgromadzenia Kleryków Regularnych z Somaschy opiekującego się sierotami i biednymi; oraz wspomnienie św. Józefiny Bakhity zwanej „szczęśliwą”, dziewicy.

O godz. 18.45 w kościele spotkanie grupy modlitewnej.

W tym dniu przypadają 58. urodziny pochodzącego z naszej parafii ks. Romana LAKSY, obecnie proboszcza parafii p. w. Niepokalanego Serca NMP w Książenicach koło Rybnika.

WE WTOREK (09.02)
Wspomnienie św. Apolonii, męczennicy z Aleksandrii. Jest przyzywana w chorobach zębów i dziąseł.

W ŚRODĘ (10.02)
ŚRODA POPIELCOWA, która jest szczególnym dniem w roku liturgicznym. Niech stanie się on dla nas okazją do przenikliwego spojrzenia na nasze życie, niech będzie czasem przemiany serca, porządkowania wnętrza i relacji z Bogiem i ludźmi. Być może jest to coś z czym od lat nie możemy sobie poradzić. Warto właśnie w to miejsce zaprosić Chrystusa, aby wziął tę słabość w swoje ręce i przemienił w błogosławiony krzyż.

W Popielec kancelaria parafialna będzie NIECZYNNA, a Msze św. w naszym kościele: o godz. 7.00, 8.00, 9.30, 16.30 i 18.00. Na każdej Mszy św. posypywanie głów popiołem. Kolekta tego dnia przeznaczona jako jałmużna postna. O godz. 17.30 nabożeństwo do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.

Przypominamy, że w Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Obowiązek ten nie dotyczy osób chorych. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy – od 14. do 60. roku życia. Kościół jednak zachęca, aby w praktykę postu wprowadzać także tych, którzy nie są do niego zobowiązani.

Ponadto do postu ścisłego jesteśmy po raz drugi w roku zobowiązani również w Wielki Piątek. Przypominamy także, że we wszystkie piątki roku obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

W CZWARTEK (11.02)
Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Dokładnie tego dnia w 1858 roku, w cztery lata po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, Matka Najświętsza objawiła się ubogiej pasterce, Bernadecie Soubirous w Grocie Massabielskiej, wzywała do modlitwy oraz pokuty. Lourdes zasłynęło z licznych nawróceń i uzdrowień, stając się w krótkim czasie centrum kultu maryjnego we Francji. Dziś do Lourdes przybywają chorzy i zdrowi pielgrzymi z całego świata.

O godz. 19.00 w kancelarii parafialnej pierwsza nauka przedślubna.

Święto Matki Bożej z Lourdes łączymy z obchodami 24. Światowego Dnia Chorych. Jego hasłem są w tym roku słowa z Ewangelii św. Jana: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”. Mamy więc szczególną okazję do pogłębienia postawy wrażliwości, refleksji i czynnego działania wobec cierpiących i chorych, osamotnionych, dla tych, których mamy bardzo blisko siebie, i dla tych, których nie znamy. Współczesny świat bardzo potrzebuje wielu dobrych Samarytan.

Główne obchody 24. Światowego Dnia Chorego w Kościele powszechnym odbędą się 11 lutego w Nazarecie.
Obchód Światowego Dna Chorego w Archidiecezji Katowickiej odbędzie się w Sanktuarium NMP z Lourdes w Kochłowicach. O godz. 12.00 Msza św. w Sanktuarium z błogosławieństwem lurdzkim. O godz. 17.15 w tymże Sanktuarium litania do MB Lurdzkiej i uroczysta procesja do kościoła Trójcy Przenajświętszej. O 18.00 Suma odpustowa z udzielaniem sakramentu Namaszczenia Chorych i błogosławieństwem lurdzkim pod przewodnictwem abpa Wiktora SKWORCA.

Przypominamy, że w każdą drugą środę miesiąca o godz. 12.00 w sanktuarium MB z Lourdes odprawiana jest Msza św. z błogosławieństwem lurdzkim za chorych z chorobami nowotworowymi oraz za ich najbliższych.

W PIĄTEK (12.02)
O godz. 17.15 pierwsze wielkopostne nabożeństwo Drogi Krzyżowej za zmarłych zalecanych. Zalecki prosimy składać w zakrystii lub kancelarii parafialnej. Przed nabożeństwem dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii św. będą wręczały wchodzącym do kościoła karteczki ze swoimi nazwiskami, prosząc ich o modlitwę.

Przypominamy, że w okresie Wielkiego Postu możemy uzyskać odpust zupełny, a więc darowanie kary doczesnej za grzechy odpuszczone w sakramencie pojednania, jednak nienaprawione przez nas. Warunkiem uzyskania odpustu jest wzbudzenie takiej intencji, stan łaski uświęcającej, wyrzeczenie się przywiązania do grzechu, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez papieża. Odpust zupełny można uzyskać w każdy piątek Wielkiego Postu za udział w Drodze Krzyżowej, odmówienie modlitwy do Chrystusa ukrzyżowanego „Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu…”, w każdą niedzielę za udział w nabożeństwie Gorzkich Żalów oraz za odprawienie przynajmniej trzydniowych rekolekcji.

W SOBOTĘ (13.02)
O godz. 7.40 Godzinki ku czci NMP. O godz. 10.00 Nabożeństwo Drogi Krzyżowej dla dzieci. Od godz. 17.00 okazja do Spowiedzi św. i osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu.

Jest to zarazem DZIEŃ FATIMSKI. Co miesięczne nabożeństwa fatimskie są wypełnieniem woli Maryi i odpowiedzią na Jej objawienie i słowa wypowiedziane do trojga wizjonerów w 1917 roku w portugalskiej Fatimie. Maryja prosiła: „Przychodźcie każdego 13. dnia miesiąca, a powiem wam kim jestem i czego pragnę”.

Chcemy w dalszym ciągu odpowiadać na prośbę Maryi, dlatego na godz. 17.15 zapraszamy na nabożeństwo, podczas którego modlić się będziemy we wszystkich intencjach Ojca Świętego i Kościoła, a także w intencjach spisanych na kartkach, o ducha pokuty i wzajemnego przebaczenia oraz o Boże błogosławieństwo dla naszej parafii i wszystkich jej mieszkańców.

W przyszłą niedzielę (14.02)
I NIEDZIELĘ WIELKIEGO POSTU kolekta przeznaczona będzie na zakup opału.